Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Balladowo i romantycznie: o Narodowym Czytaniu 2022 w Chojnowie

W Roku Romantyzmu Polskiego na lekturę Narodowego Czytania wybrano „Ballady i romanse" Adama Mickiewicza - zbiór poezji wydany 200 lat temu w Wilnie, który zapoczątkował w literaturze polskiej okres romantyzmu. Autor tych nowatorskich i oryginalnych wierszy, na tle nastrojowej przyrody, wykreował fascynujący świat pełen uczuć, fantazji i ludowej moralności. Świat, który musi być sprawiedliwy, w którym dobro jest nagrodzone, a zło ukarane.
W Chojnowie obchody Narodowego Czytanie 2022 rozpoczęliśmy 7 września spotkaniem „Pani Twardowska" w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie.

W pierwszej części spotkania uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 4 oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chojnowie obejrzeli film animowany „Pani Twardowska" w reżyserii Lechosława Marszałka. Film został zrealizowany w 1955 roku, w setną rocznicę śmierci Adama Mickiewicza.
W drugiej części spotkania - pod kierunkiem Karoliny Rosockiej, animatora kultury i instruktora teatralnego - przeprowadzone zostały warsztaty kolażu, w których uczestniczyli uczniowie z SP nr 3: Zuzanna Barnowska, Oliwia Białousz, Natalia Błaszczyk, Klaudia Czatrowska, Amanda Gołdy, Maja Guściora, Hanna Kądziołka, Kacper Kozołup, Kamil Skiba, Nadia Szapował, Kinga Zapała oraz SP nr 4: Kinga Adamska, Julia Gałecka, Julia Germanowicz, Agata Giersok, Michał Jankowski, Oliwia Kitlińska, Marcel Songajło, Marika Stefanicka, Alicja Szczepańska. Warsztatowym zadaniem było wykonanie prac słowno-graficznych z powycinanych fragmentów gazet. Nie było określonego tematu, młodzież miała kierować się intuicją i emocjami, tak jak romantycy. Dać się uwieść słowom, nic nie planować. Wyklejanki okazały się tak wspaniałą zabawą, że niektórzy wykleili nawet po kilka kolaży.

2022-09-28 22:09

Wystawa „Galeria SP 4. Kolorem po oczach”

Zapraszamy do Galerii Młodych na wystawę prac plastycznych uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Chojnowie pt. „Galeria SP 4. Kolorem po oczach”. To nasza kolejna wystawa prezentująca szkolne dzieła kilkudziesięciu młodych artystów. Podziwiać można na niej 60 przepięknych i pomysłowych prac dzieci z klas 4-7. W naszym bibliotecznym holu jest teraz bardzo kolorowo, warto to zobaczyć :) Wystawa potrwa do końca października.

2022-09-23 12:01

Nowa odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece już w październiku!

Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie uczestniczy w kolejnej edycji projektu „Mała książka – wielki człowiek”. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Instytut Książki, a biblioteka jest partnerem przedsięwzięcia. Informacja Instytutu Książki: Nowa odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece już w październiku! Wszystkim miłośnikom książek dziecięcych i bibliotek kampania ,,Mała książka – wielki człowiek” jest z pewnością bardzo dobrze znana! W tegorocznej edycji projektu na bibliotekarzy i Małych Czytelników będzie czekać jednak wiele nowości!

2022-09-19 13:06

Wrześniowe spotkanie DKK

Po przerwie wakacyjnej zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki ŁGARZ (także wszystkich zainteresowanych przystąpieniem do DKK) - 23 września o godz. 17.00, Sala Edukacyjna MBP w Chojnowie. Kontakt Anna Kopyra, tel. 76 818 83 46 We wrześniu naszą lekturą są „Opowiadania wszystkie” Kurta Vonneguta. W tym tomie zebrano 98 krótkich opowiadań napisanych między 1941 a 2007 rokiem i publikowanych w rozmaitych antologiach, czasopismach lub w Internecie. Pięć opowiadań ukazało się drukiem po raz pierwszy. Wyboru dzieł dokonali wieloletni przyjaciele i wykładowcy akademiccy Dan Wakefield i Jerome Klinkowitz.

2022-09-15 11:55

Warto przeczytać we wrześniu !

Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Grzegorz Dziedzic - „Żadnych bogów, żadnych panów”; Kotaro Isaka– „Bullet train. Zabójczy pociąg”; Marcin Wojdak – „Ostatni turnus. Pocztówki z wczasów PRL-u”; Oksana Zabużko – „Planeta Piołun” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Ruth Stiles Gannett – „Smok mojego taty. Wydanie specjalne”; Zbigniew Nienacki – „Pierwsza przygoda Pana Samochodzika”; Zbigniew Nienacki – „Pan Samochodzik i skarb Atanaryka”; Maria Strzykowska - „Mały Leo gra”; Martin Widmark - „Ogród Kleopatry. Dawid i Larissa”.
Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.

2022-09-15 11:50


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki