Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

NOWOŚCI   -  luty 2025 r.

 

Dział dla Dorosłych

Książki

Iwona Banach – How do you trup?
Wydawnictwo Bookend, 2024

Knajpa i hotel w kościele, ogród na cmentarzu... A kto bogatemu zabroni?
Gdy do dyspozycji ma się miliony, można nawet urządzić hotel w kościele, a cmentarz przerobić na ogród. Elwira i Ewaryst mają pieniądze i fantazję, a na inauguracji obiektu pojawia się światowe towarzystwo. Pewna tajemnicza amerykańska wdowa, chłopak podający się za demonologa oraz jego dziewczyna-jasnowidzka posiadająca elektryczny pas cnoty. Impreza jednak nie ma szans dojść do skutku, bowiem Amerykanka znajduje w ogrodzie zwłoki hotelowego kucharza i twierdzi, że to… jej zmarły mąż. Policja próbuje rozwikłać intrygującą zagadkę, ale to nie jest proste. Media szaleją, wymyślone demony zaczynają żyć własnym życiem, a miejscowi próbują zarobić na lokalnej sensacji. Czy uda się wyjaśnić zagadkową śmierć? Jaką rolę w śledztwie odegrają influencer Andaluzja John oraz miejscowy pijaczyna Mietek Nalazek? 
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło : https://www.empik.com/how-do-you-trup-banach-iwona,p1523721531,ksiazka-p

Maciej Czarnecki  – Dla dobra dziecka. Szwedzki socjal i polscy rodzice 
Wydawnictwo Czarne, 2025

Nie tylko Bałtyk oddziela Polskę od Szwecji. Jeszcze większą barierę tworzy diametralnie inne myślenie o wychowaniu dzieci, obowiązkach rodziców i roli państwa opiekuńczego, które uosabiają nauczyciele, pracownicy socjalni, sędziowie i urzędnicy.
Wielu Polaków przeżywa tu szok kulturowy: Szwedom obce jest nakazywanie czegoś dzieciom, besztanie ich czy ograniczanie ich wolności, nie wspominając o karach fizycznych. Pojawia się nieufność: „Pamiętaj, jak w socjalu wezmą ci dziecko, to już po nim!”. I strach, gdy szwedzcy urzędnicy zapraszają rodzinę na spotkania, sprawdzają, jak żyje.  Maciej Czarnecki, snując opowieści o losach polskich dzieci i rodziców w Szwecji, napisał wielowymiarowy reportaż o zderzeniu naszej mentalności ze skandynawskimi procedurami i tradycjami wychowawczymi.
Źródło:   https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/dla-dobra-dziecka

Bonnie Garmus – Lekcje chemii
Wydawnictwo Marginesy, 2025

Bestseller „New York Timesa”. Debiut, który trzeba przeczytać!

Elizabeth Zott jest chemiczką i kobietą daleką od przeciętności. Byłaby zresztą gotowa jako pierwsza wytknąć rozmówcy, że coś takiego jak „przeciętna kobieta” nie istnieje. Ale jest połowa lat 50. i jej koledzy z całkowicie męskoosobowego zespołu naukowców w Instytucie Badawczym Hastings prezentują bardzo nienaukowe podejście do kwestii równouprawnienia płci. Wszyscy z wyjątkiem jednego: to Calvin Evans, nominowany do Nagrody Nobla i słynący z pamiętliwości samotny geniusz, który zakochuje w umyśle Elizabeth. Co skutkuje autentyczną chemią. Tyle że, podobnie jak w przypadku nauki, życie bywa nieprzewidywalne. Dlatego parę lat później Elizabeth Zott jest nie tylko samotną matką, ale i – dość niechętnie – gwiazdą kulinarnego programu numer jeden całej Ameryki: Kolacji o szóstej. Jej niezwykłe podejście do gotowania („Do łyżki stołowej kwasu octowego dodajemy szczyptę chlorku sodu”) staje się zaczątkiem rewolucji. W miarę jednak jak rosną zastępy jej sympatyków, rośnie też grupa niezadowolonych. Okazuje się bowiem, że Elizabeth nie uczy kobiet po prostu gotować, robi znacznie więcej; ośmiela je do zmiany status quo.
Śmieszne do rozpuku, przenikliwie trafne i wzbogacone gwiazdorską obsadą postaci drugoplanowych, "Lekcje chemii" są równie oryginalne i dynamiczne jak ich protagonistka
"Tej powieści nie sposób się oprzeć. Daje mnóstwo satysfakcji i jest pełna ognia. Przypomina też, że zmiany wymagają czasu, a także bezwzględnie wysokiej temperatury."
„The New York Times Book Review”
"Elizabeth Zott jest kobietą niezwykłą, zdecydowaną przeżyć swoje życie na własnych warunkach. Historia wciągająca i dająca mnóstwo satysfakcji, zrywna, zwrotna i pełna zapału jak sama Zott."
Maggie Shipstead, autorka powieści "Great Circle"
"Lekcje chemii to haust świeżego powietrza – dowcipna, energetyczna i orzeźwiająco optymistyczna powieść, której karty zaludniają wyjątkowe postaci."
Claire Lombardo, autorka powieści "The Most Fun We Ever Had"
"Elizabeth Zott, na równi z Beth Harmon z Gambitu królowej, zdobyła mnie swoim intelektem, szczerością i asertywną osobowością. Lekcje chemii to opowieść dla wszystkich inteligentnych dziewczyn, które ani myślą udawać głupsze, niż są, mimo że społeczeństwo właśnie tego od nich wymaga. Choć Zott stanowi wytwór przełomu lat 50. i 60., to jest ikoną feminizmu na nasze czasy."
Rachel Yoder, autorka powieści "Nightbitch"
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło : https://www.empik.com/lekcje-chemii-bonnie-garmus,p1312550623,ksiazka-p

Jolanta Kwaśniewska, Emilia Padoł – Pierwsza dama. Jolanta Kwaśniewska w rozmowie z Emilią Padoł
Wydawnictwo WAB, 2024

Jolanta Kwaśniewska po raz pierwszy w tak osobistej rozmowie

To ona przed trzema dekadami stworzyła w Polsce urząd pierwszej damy i to ona do dzisiaj wygrywa we wszelkich sondażach oceniających działalność żon prezydentów.
Jolanta Kwaśniewska – pierwsza dama RP w latach 1995–2005, prawniczka, bizneswoman, założycielka i prezeska fundacji Porozumienie Bez Barier – w szczerym, emocjonalnym, pełnym znakomitych anegdot, a także bardzo poruszających wspomnień wywiadzie. W rozmowie z Emilią Padoł opowiada o dzieciństwie i studiach w Trójmieście, trudnych początkach w Warszawie, wyczekiwanym macierzyństwie, zakładaniu własnej firmy, brutalnej kampanii prezydenckiej w latach 90. i przeprowadzce do Pałacu Prezydenckiego. Jak się urządza gabinet pierwszej damy? Jak staje się głosem kobiet, dzieci i osób z niepełnosprawnościami? Jak kompletuje odpowiednią garderobę? Jak – na przekór sceptykom – odnosi się wielki międzynarodowy sukces? „Pierwsza dama” prowadzi za kulisy zdarzeń na najwyższym państwowym i zagranicznym szczeblu, pokazuje blaski, ale i cienie roli aktywnej pierwszej damy. Wreszcie opowiada o tym, jak wygląda życie „po Pałacu”. A bywa, że jest to życie na podsłuchu.
Jolanta Kwaśniewska zdradza też przepis na małżeńską harmonię, rodzinne szczęście, no i wspaniałą zupę, która zawsze dodaje jej sił.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło:  https://www.empik.com/pierwsza-dama-jolanta-kwasniewska-w-rozmowie-z-emilia-padol-kwasniewska-jolanta-padol-emilia,p1527336465,ksiazka-p

Stanisław Lem, Ursula K. Le Guin – I mów, że moja chwała z przyjaciół się bierze. Listy 1972 - 1984
Wydawnictwo Literackie, 2024

„Czarnoksiężnik z Archipelagu był dla mnie cudownym przeżyciem. Jest to tak krystalicznie czysta, przejrzysta opowieść, że poczułem coś na kształt zazdrości. Są na tym świecie dobrzy pisarze, są też zacni ludzie, ale osoba, która, taka jak Pani, jest jednym i drugim – to wyjątkowa rzadkość”.
Stanisław Lem
„Proszę nie porzucać SF… Pozostało nas jeszcze troje, może czworo. Nie może Pan tak zwyczajnie odpalić silników i zostawić nas na pastwę losu. Twórz, proszę, kolejne opowieści i nie przejmuj się ciemniakami. Wiesz przecież, że ich wszystkich przeżyjesz”.
Ursula K. Le Guin
Le Guin i Lema dzieliły żelazna kurtyna i tysiące kilometrów, mimo to stali się sobie bliscy. Połączyły ich dyskusje o przyszłości science fiction i świata, lęk przed życiem pod okiem Wielkiego Brata oraz awersja do bezmyślności i hipokryzji. Darzyli się wzajemnym podziwem, choć w korespondencyjnej przyjaźni zdarzały się ostre spory i stanowcze deklaracje. Czytając ich listy, jak to ujęła Le Guin, czujemy się, jakbyśmy wyszli z dusznego pokoju wprost w objęcia chłodnego, wietrznego dnia i powiedzieli sobie: ,,Trochę człowiekiem targa, ale wreszcie można oddychać!”. Targa choćby dlatego, że wiele stawianych przez nich diagnoz nic nie straciło ze swej aktualności.

„Tę korespondencję można jednocześnie postrzegać jako dziennik osobisty oraz powieść współczesną, nie tracąc z oczu obecnych w niej poetyckich metafor i porównań. Listy pisarzy o okresie zimnej wojny, intrygach knutych w kręgach twórców, losach tłumaczy oraz potrzebie dialogu mimo dzielących ich odległości i różnic to powieść polityczna, przeplatana precyzowaniem własnego literackiego credo oraz relacjami z codziennych zmagań z materią życia. Blok listów Lema i Le Guin uzupełnia ich eseistyczne tomy, a także wizje światów alternatywnych oraz stanowi jedyną w swoim rodzaju powieść napisaną wspólnie przez dwoje najważniejszych pisarzy science fiction”.
Agnieszka Gajewska
Źródło:  https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/5480/i-mow-ze-moja-chwala-z-przyjaciol-sie-bierze-listy-1972-1984/
 

Dział dla Dzieci

Książki

Katja Brandis  – Woodwalker. Przemiana Caraga
Wydawnictwo Srebrny Las, 2025

Woodwalkers" to seria książek fantasy skierowana do młodzieży, stworzona przez niemiecką powieściopisarkę Katję Brandis. Głównymi bohaterami cyklu są tajemnicze młode istoty – przemieńcy, którzy opuszczają swój świat, by zadomowić się wśród ludzi…
"Przemiana Caraga" to pierwsza część serii, poświęcona enigmatycznemu Caragowi. Na pierwszy rzut oka Carag wygląda jak normalny chłopiec. Ale za jego lśniącymi oczami kryje się sekret: chłopak wyrósł w lesie jako puma i dopiero od niedawna żyje w ludzkim świecie. Nowe życie jest dla niego równie dziwne, jak fascynujące. Ale dopiero gdy Carag dowiaduje się o Clearwater High, szkole z internatem dla Woodwalkerów takich jak on, czuje, że może w końcu spotkać stworzenia podobne do siebie. Jednak jego nowe życie jest pełne niebezpieczeństw ...
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło:  https://www.empik.com/przemiana-caraga-woodwalkers-tom-1-brandis-katja,p1217560628,ksiazka-p

Anne Elvedal  – Stacja Straszydło 
Wydawnictwo Zielona Sowa, 2024

Tajemnica ukryta na starej stacji.
Billie i jej rodzina przeprowadzają się z dużego miasta do budynku opuszczonej stacji kolejowej w małej miejscowości Helgrenda. Zamieszkują w starym domu z duszą – tak mówi mama Billie. Ale co to oznacza? Nie mija dużo czasu, zanim Billie odkrywa kilka tajemniczych i dziwnych rzeczy. Co to za dźwięki z parteru w nocy? Dlaczego las przy stacji nazywa się Lasem Smutku? I kto napisał ostrzeżenie na ścianie? Razem ze swoim nowym kolegą z klasy Rasmusem Billie zaczyna badać, co tak naprawdę dzieje się na stacji. Okazuje się, że nic nie jest takie, jak myśleli…
„Stacja Straszydło” to wciągająca i trzymająca w napięciu historia z „dreszczykiem” dla młodszej młodzieży.
Źródło: https:// https://www.zielonasowa.pl/stacja-straszydlo-32518.html

Susanna Isern – Postaw się na moim miejscu
Wydawnictwo Tako, 2024

Wczesną wiosną przyjaciele Pasikonika pokonują różne trudności, krzątając się wokół swoich spraw: Biedronka poszukuje kropek, Pszczoła wyplątuje się z pułapki, pająk przędzie nić, stonoga szyje buty. Dla Pasikonika żadna z tych rzeczy nie jest ważna, ponieważ te problemy osobiście go nie dotyczą: "Ja prawie nie używam skrzydeł, więc nie wydaje mi się, żeby skrzydła były ważne", "Ja nigdy nie kupuję nici i nie wydaje mi się, żeby nici były ważne"... Wieczorem Pasikonik jak zwykle planuje dać koncert skrzypcowy, ale – trach! – struny pękają. Pasikonik jest w rozpaczy. I co teraz?

Mądra opowieść o tym, czym jest empatia. W świecie, w którym rozumiemy i akceptujemy potrzeby i uczucia innych, wszystkim żyje się lepiej.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło:  https://www.empik.com/postaw-sie-na-moim-miejscu-isern-susanna,p1261161749,ksiazka-p

Peter H. Reynolds –  Kolor nieba  
Wydawnictwo Mamania, 2023

Marisol uwielbia malować. Nie może się doczekać rozpoczęcia pracy nad muralem w bibliotece. Namaluje niebo! Ale jak to zrobić, jeśli nie ma niebieskiej farby?
Marisol obserwuje niebo w dzień i w nocy, aby zobaczyć, jakie kolory rzeczywiście w sobie kryje. Zobaczy świat na nowo, w odkrywczy i kreatywny sposób.
Zwieńczenie „Kreatologii” Petera H. Reynoldsa, serii, w której autor jest gorącym orędownikiem kreatywności, pomysłowości i nowego spojrzenia na otaczający nas świat. W serii ukazały się: „Kropka”, „A to”.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/kolor-nieba-reynolds-peter-h,p1398440922,ksiazka-p

Michał Rusinek – Pan Słowik. O Julianie Tuwimie dla dzieci
Wydawnictwo Zygzaki, 2024

„Stoi na stacji lokomotywa,
Ciężka, ogromna i pot z niej spływa…”
Chyba wszyscy znamy ten wiersz.
A co wiemy o jego autorze?

Poznajcie Juliana Tuwima – chłopca, który uwielbiał jaszczurki i eksperymenty, ale najbardziej kochał słowa. I tak jak dzieci często budują najdziwniejsze maszyny ze śrubek, sprężynek lub klocków, tak Julek bawił się wyrazami, tworząc z nich niecodzienne konstrukcje. A że czasami niedorzeczne i może trochę… bzdurne? W tym tkwi największa radość!
Michał Rusinek w pełnej humoru historii o małym Julku i dorosłym Julianie – Panu Słowiku – pokazuje, że warto robić to, co się kocha. Bo przecież z takiego „bzdurzenia”, jak poeta nazywał pisanie wierszy, mogą powstać piękne rzeczy.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/pan-slowik-rusinek-michal,p1508418573,ksiazka-p

Petra Soukupová – Klub dziwnych dzieci
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2024

Seria z Poczwarką to działające na wyobraźnię powieści dla tych, którzy zaczynają dorastać, w głowie mają mnóstwo pytań i chcą być traktowani serio. Dzięki wyrazistym bohaterom i bohaterkom mogą spojrzeć na świat z innej perspektywy – i być może zobaczyć go całkiem inaczej niż do tej pory.

Jesteś dziwny? Jesteś dziwna? Witaj w klubie! Pełna emocji powieść o czwórce outsiderów z podstawówki, zwariowanej eskapadzie oraz o tym, jak rodzi się przyjaźń.
Mały Petr w dzień świetnie rysuje, a w nocy bardzo się boi.
Mila uwielbia pająki i owady, a kiedy się na czymś skupi, świat przestaje dla niej istnieć.
Katka jest szczęśliwa tylko wtedy, gdy czyta. Uważa, że nawet gdyby nie była gruba, i tak nie potrafiłaby rozmawiać z ludźmi.
Franta wkurza wszystkich filmikami, które wrzuca na YouTube. A sam wkurza się na cały świat za to, że musi chodzić o kulach.
Różnią się od się od siebie prawie wszystkim, a łączy ich tylko jedno: to, że według innych są dziwni. Gdy przypadek styka ich ze sobą, nieraz doprowadzają się nawzajem do szału. Ale wkrótce wydarzy się coś, co sprawi, że nić porozumienia między czworgiem outsiderów zamieni się w najprawdziwszą przyjaźń.
– Chcę wam coś powiedzieć – odezwałem się nagle całkiem poważnie. Teraz, zanim się wszyscy rozejdą i zanim stracę odwagę. – W piątek uciekam z domu.
– No i fajnie – powiedział Franta.
– Co takiego? – wykrzyknęła Katka. – Dlaczego?
– Nie chcę jechać na zieloną szkołę, a rodzice nie chcą o tym słyszeć. Więc ucieknę.
Błyskotliwa, dynamiczna i szczera do bólu powieść o dzieciakach z krwi i kości, bliskości mimo różnic i sile czerpanej z wzajemnego wsparcia.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/klub-dziwnych-dzieci-soukupova-petra,p1524360610,ksiazka-p
 


 




 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                    


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki