Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Październikowe spotkanie DKK

Zapraszamy na jesienne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki ŁGARZ (także wszystkich zainteresowanych przystąpieniem do DKK) – 27 października o godz. 17.00, Sala Edukacyjna MBP w Chojnowie. Kontakt Anna Kopyra, tel. 76 818 83 46. W październiku spotykamy się z „Dziewczyną, kobietą, inną” Bernardine Evaristo, która za tą powieść otrzymała Nagrodę Bookera w 2019 r. Autorka przedstawia nam dwanaście postaci i ich podróż przez życie. Każda z nich czegoś szuka – kogoś bliskiego, celu w życiu, przynależności, domu, kochanki, matki, utraconego ojca, czy choćby odrobiny nadziei. Przede wszystkim zaś jest to oszałamiająca, pulsująca życiem powieść o kobietach. O ich sile, słabościach, bolączkach, powodach do szczęścia, pragnieniach i miłości. Opowiada o artystkach, bankierkach, nauczycielkach, sprzątaczkach, gospodyniach domowych – w różnym wieku i na różnych etapach życia.

2023-10-23 16:42

Warto przeczytać w październiku!

Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Grzegorz Gajek– „Bolko”; Agnieszka Klessa-Shin – „Polka w Korei. Jak się żyje w kraju K-popu, kimchi i Samsunga”; Andrew Morton – „Królowa”; Adrianna Ratajczak – „Nuvole bianche. Białe chmury”; Stanley Tucci – „Smak: życie i jedzenie” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Clive Gifford – „Wynalazki roślin: poznaj drzewa, kwiaty i inne rośliny, które inspirują ludzi”, ; Eoin McLaughlin - „Wrr, wrr, wrrr”; Stepanka Sekaninova – „Ze smokiem, o rety, ucz się etykiety”; Barbara Supeł – „Szeptanka o krasnoludkach co wylazły z norek na jare gody, a po dożynkach wlazły z powrotem”; Monika Utnik, Agnieszka Sozańska – „Czas, czyli wszystko płynie”. Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.

2023-10-19 13:29

„Piechotą na koniec świata”, czyli wędrówka Drogą Świętego Jakuba

"Piechotą na koniec świata" to tytuł naszego kolejnego spotkania z Tadeuszem Rybczyńskim, założycielem amatorskiego Klubu Psich Zaprzęgów „Sfora Chojnów” i pełnym pasji podróżnikiem. Na spotkaniu, które odbyło się 28 września, tym razem opowiadał o swojej tegorocznej wędrówce portugalskim szlakiem Świętego Jakuba (port. Caminho Português) - z Porto do katedry w Santiago de Compostela. Wędrówka szlakami Świętego Jakuba to możliwość spotkania wielu ludzi, różnych narodowości i kultur. Drogą tą idą nie tylko gorliwie wierzący pielgrzymi, ale także osoby poszukujące i chcące zmiany w życiu.
Uczestnicy spotkania z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o drodze, która prowadziła pielgrzyma przez, ukazane na fotografiach, piękne krajobrazy Portugalii oraz Hiszpanii, takie jak wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, liczne winnice, urocze miasteczka i wioski ze średniowiecznymi zabudowaniami oraz malownicze góry. Pan Tadeusz wspominał o zwyczajach panujących na szlaku, m.in. o komunikacji z innymi pielgrzymami, kuchni krajów Półwyspu Iberyjskiego, kulturze i gościnności Portugalczyków i Hiszpanów, a także o trudach wędrówki w upale i w deszczu oraz nocowaniu w namiocie pod gołym niebem.
Po dotarciu do katedry św. Jakuba w Santiago, wyruszył jeszcze do Finisterra, czyli na tzw. „koniec świata”, uważany od średniowiecza za kraniec ziemi. W tym właśnie miejscu zakończył swoją kilkunastodniową, liczącą ok. 400 km, wędrówkę.
A kończąc spotkanie, zachęcił obecnych do obejrzenia filmu pt. „Droga życia”, po którym, jak sam mówił, każdy czuje pragnienie wyruszenia na Caminho…

2023-10-18 22:13

Myszka w żłobku

Po wakacyjnej przerwie, 25 września, wznowiliśmy zajęcia czytelnicze „Bajki pod Słoneczkiem” w grupie Tygrysków z Miejskiego Żłobka „Słoneczko” w Chojnowie. Tym razem dla naszych najmłodszych czytelników przygotowaliśmy trzy książeczki, przepełnione miłością, autorstwa Doroty Gellner - „Myszka”, „Nieśmiała myszka” i „Zakochana myszka”. Z tych wierszowanych opowieści dzieci dowiedziały się, jak wiele różnych uczuć i emocji mieszka w małym mysim serduszku. Na zakończenie spotkania Tygryski wyraziły swoje uczucie do bohaterki zajęć wyklejając jej kolorowe kwiatki, motylki i serduszka.

2023-10-18 12:48

Wystawa Rafała Wyciszkiewicza "Polska z drona"

Zapraszamy na wystawę fotograficzną Rafała Wyciszkiewicza "Polska z drona", którą prezentujemy w naszej Galerii Młodych w terminie: październik-listopad 2023. Wernisaż i pokaz slajdów odbędzie się 20.10.2023 o godz.18.00, wstęp wolny.
Sponsor wystawy: P.H.U. Jan Wengrzyn.

Rafał "Ciany" Wyciszkiewicz - chojnowski fotografik, muzyk, miłośnik wypraw rowerowych. Należy do Gildii Artystów Chojnowa. Jako fotoreporter był współpracownikiem Gazety Chojnowskiej, Tygodnika Konkrety oraz Panoramy Legnickiej. Swoje zdjęcia najczęściej publikuje na forach fotograficznych, gdzie są wysoko oceniane. Publikowane były także na plakatach reklamowych, pocztówkach Chojnowa, planie miasta, ulotkach wyborczych, a także w książkach i pismach fotograficznych. Na koncie ma cztery wystawy indywidualne i osiem zbiorowych. Od 2000 roku współpracuje przy Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym “Świat pod Kyczerą” jako dokumentalista foto-video. Wydany album z tego festiwalu, w którym Rafał jest współautorem zdjęć, zdobył tytuł Legnickiej Książki Roku 2020.

2023-10-13 11:22


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki