Dostęp do usługi tłumacza języka migowego
Informujemy, że od 1 kwietnia 2012 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2017, poz. 1824 tj.). Dotyczą one m. in. języka migowego oraz technik wspierania osób głuchych i głuchoniewidomych. Ustawa reguluje sposób komunikowania się osób głuchych i głuchoniewidomych z administracją.
Zgodnie z zapisami powyższej ustawy osoba uprawniona (głucha lub głuchoniewidoma) ma prawo do pośrednictwa tłumacza w kontakcie z urzędem lub instytucją.
Świadczenie to jest bezpłatne i przeznaczone dla osób uprawnionych będących osobami niepełnosprawnymi w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1172 tj.).
Osoby niesłyszące i mające trudności w komunikowaniu się, chcąc załatwić sprawę w Bibliotece z pomocą tłumacza języka migowego - w oparciu o zapisy ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2017, poz. 1824 tj.)ww. ustawy - zobowiązane są do zgłoszenia chęci skorzystania ze świadczenia ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się z minimum trzydniowym wyprzedzeniem oraz dokonania zgłoszenia w celu rezerwacji wizyty.
Zgłoszenie powinno zawierać:
• imię i nazwisko osoby zainteresowanej,
• propozycję terminu (nie krótszy niż 3 dni robocze),
• krótkie określenie sprawy,
• wybraną przez siebie metodę komunikowania się: polski język migowy (PJM), system językowo migowy (SJM), sposób komunikowania się osób głuchoniemych (SKOGN),
• kontakt zwrotny, na który zostanie nadesłana informacja z potwierdzeniem spotkania
Gdzie wysyłać informacje:
na adres e-mail: biblioteka.chojnow@gmail.com
lub
na adres Miejska Biblioteka Publiczna, Plac Zamkowy 2, 59-225 Chojnów
lub
przekazać telefonicznie za pośrednictwem osoby trzeciej na numer telefonu 76 8188346