Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Konkurs plastyczny „MÓJ EKO POWIAT ZA 25-LAT”

Zachęcamy do uczestnictwa w konkursie plastycznym pn. „MÓJ EKO POWIAT ZA 25-LAT”, organizowanym przez Powiat Legnicki. Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży mieszkających na terenie powiatu legnickiego. Należy wykonać pracę plastyczną w formacie A3 przedstawiającą obraz swojej miejscowości w przyszłości, z uwzględnieniem elementów ekologicznych. Termin składania prac: do 6 października 2023 r. Szczegóły konkursu znajdują się w regulaminie umieszczonym na stronie internetowej www.powiat-legnicki.eu

Konkurs realizowany jest w ramach projektu pod nazwą: Kampania edukacyjna „Działaj ekologicznie w Powiecie Legnickim” Program Edukacji Ekologicznej Powiatu Legnickiego przy wsparciu finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

2023-09-19 14:32

Warto przeczytać we wrześniu!

Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Iwona Banach – „Geriatyczne biuro śledcze”; Marianna Janczarska – „Jacek Janczarski. I tak dalej, i tak dalej …”; Fonda Lee – „Miasto jadeitu. Saga o Zielonych Kościach”; Maciej Robert – „Rzeki, których nie ma”; George Saunders – „Kąpiel w stawie podczas deszczu”; Scott A. Small – „Zapominamy. O działaniu pamięci i zaletach niepamiętania” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Petra Bartikova – „Ale drzewa!”, „Ale mrówki!”, „Ale ule!”; Paweł Beręsewicz - „Mąciciel”; Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński – „Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny”; Iwona Pietrzak-Płachta – „Wypożyczalnia skrzydeł. Opowieść o magii czytania”; Olivier Schlick – „Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa czerwonej ważki”, „Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa zaginionej perły”; Luca Tortolini – „Co to jest szkoła?”. Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.

2023-09-18 17:17

Dotacja w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0


W ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie otrzymała dotację na zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych w kwocie 11 906,00 zł.

2023-09-18 16:54

Świat dla Dociekliwych

Drugi etap naszych Wakacji z Biblioteką trwał od 16 do 22 sierpnia. Tym razem w podroż zabraliśmy serię książek Świat dla Dociekliwych.
W pierwszy dzień wyruszyliśmy na wędrówkę po Polsce z książką „Dobra nasza! Polska. Przewodnik dla dzieci”. Uczestnicy spotkania, po wysłuchaniu krótkich opowieści dotyczących naszych pięknych pałaców i zamków, z wielką ochotą zabrali się do tworzenia prac plastycznych. Powstały wzory „wydrapane” metodą sgraffito.
Kolejny dzień to podróż po Ukrainie „Owwa. Ukraina dla dociekliwych”. Tym razem, po lekturze, wyklejaliśmy wyszywanki, czyli hafty (po ukraińsku wyszywki), które noszą ludzie w całej Ukrainie. Zadaniem dzieci było wykonanie różnych wzorów według własnego uznania, które potem połączyliśmy w całość.
Następna ciekawa podróż to Włochy - „Mamma mia. Włochy dla dociekliwych”. Każdy lubi pizze, potrawę kuchni włoskiej. Poznaliśmy historie tego kulinarnego przysmaku, a każde dziecko stworzyło swoją własną smaczną pizzę.
„Man Zou. Chiny dla dociekliwych” to była ciekawa podróż do Państwa Środka, gdzie na każdym kroku widzi się smoki, symbol potęgi i powodzenia. I one właśnie stały się tematem plastycznych dokonań uczestników bibliotecznych zajęć.
Japonia to ostatni przystanek naszych wakacyjnych podróży. Z książki ”Banzai. Japonia dla dociekliwych” dzieci dowiedziały się, że Dzień Dziecka w Japonii obchodzi się oddzielnie dla dziewczynek – 3 marca Hina Matsuri i oddzielnie dla chłopców - 5 maja Tango no Sekku. Dziewczynki otrzymują w prezencie lalki przedstawiające cesarza i cesarzową, a chłopcy symboliczne karpie z papieru lub materiału. Spróbowaliśmy wykonać japońskie laleczki i karpie.

Prace plastyczne, które powstały na wszystkich wakacyjnych zajęciach zaprezentowaliśmy na wystawie w bibliotece.

2023-09-18 14:42

Wrześniowe spotkanie DKK

Zapraszamy na powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki ŁGARZ (także wszystkich zainteresowanych przystąpieniem do DKK) – 15 września o godz. 17.00, Sala Edukacyjna MBP w Chojnowie. Kontakt Anna Kopyra, tel. 76 818 83 46. We wrześniu spotykamy się z twórczością klasyków literatury. W tym roku jest to głośny esej polityczny pt. „Dusza człowieka w socjalizmie” Oskara Wilde, w którym rysuje wizję nowego ustroju opartego na wolności, humanizmie i sztuce. Autor kwestionuje wszelkie formy politycznego, społecznego i ekonomicznego przymusu wobec jednostki, podkreśla potencjał drzemiący w każdym z nas, nawołuje do życia autentycznego i godnego – a takie najpełniej może się realizować w obszarze kreacji artystycznej. Odżegnuje się od schlebiania masowym gustom i broni indywidualizmu. „Czy to utopijne? – pyta. I odpowiada: – Nie warto nawet spojrzeć na taką mapę świata, która nie zawiera Utopii".

2023-09-08 12:16


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki