Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

„Piechotą na koniec świata”, czyli wędrówka Drogą Świętego Jakuba

"Piechotą na koniec świata" to tytuł naszego kolejnego spotkania z Tadeuszem Rybczyńskim, założycielem amatorskiego Klubu Psich Zaprzęgów „Sfora Chojnów” i pełnym pasji podróżnikiem. Na spotkaniu, które odbyło się 28 września, tym razem opowiadał o swojej tegorocznej wędrówce portugalskim szlakiem Świętego Jakuba (port. Caminho Português) - z Porto do katedry w Santiago de Compostela. Wędrówka szlakami Świętego Jakuba to możliwość spotkania wielu ludzi, różnych narodowości i kultur. Drogą tą idą nie tylko gorliwie wierzący pielgrzymi, ale także osoby poszukujące i chcące zmiany w życiu.
Uczestnicy spotkania z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o drodze, która prowadziła pielgrzyma przez, ukazane na fotografiach, piękne krajobrazy Portugalii oraz Hiszpanii, takie jak wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, liczne winnice, urocze miasteczka i wioski ze średniowiecznymi zabudowaniami oraz malownicze góry. Pan Tadeusz wspominał o zwyczajach panujących na szlaku, m.in. o komunikacji z innymi pielgrzymami, kuchni krajów Półwyspu Iberyjskiego, kulturze i gościnności Portugalczyków i Hiszpanów, a także o trudach wędrówki w upale i w deszczu oraz nocowaniu w namiocie pod gołym niebem.
Po dotarciu do katedry św. Jakuba w Santiago, wyruszył jeszcze do Finisterra, czyli na tzw. „koniec świata”, uważany od średniowiecza za kraniec ziemi. W tym właśnie miejscu zakończył swoją kilkunastodniową, liczącą ok. 400 km, wędrówkę.
A kończąc spotkanie, zachęcił obecnych do obejrzenia filmu pt. „Droga życia”, po którym, jak sam mówił, każdy czuje pragnienie wyruszenia na Caminho…

2023-10-18 22:13

Myszka w żłobku

Po wakacyjnej przerwie, 25 września, wznowiliśmy zajęcia czytelnicze „Bajki pod Słoneczkiem” w grupie Tygrysków z Miejskiego Żłobka „Słoneczko” w Chojnowie. Tym razem dla naszych najmłodszych czytelników przygotowaliśmy trzy książeczki, przepełnione miłością, autorstwa Doroty Gellner - „Myszka”, „Nieśmiała myszka” i „Zakochana myszka”. Z tych wierszowanych opowieści dzieci dowiedziały się, jak wiele różnych uczuć i emocji mieszka w małym mysim serduszku. Na zakończenie spotkania Tygryski wyraziły swoje uczucie do bohaterki zajęć wyklejając jej kolorowe kwiatki, motylki i serduszka.

2023-10-18 12:48

Wystawa Rafała Wyciszkiewicza "Polska z drona"

Zapraszamy na wystawę fotograficzną Rafała Wyciszkiewicza "Polska z drona", którą prezentujemy w naszej Galerii Młodych w terminie: październik-listopad 2023. Wernisaż i pokaz slajdów odbędzie się 20.10.2023 o godz.18.00, wstęp wolny.
Sponsor wystawy: P.H.U. Jan Wengrzyn.

Rafał "Ciany" Wyciszkiewicz - chojnowski fotografik, muzyk, miłośnik wypraw rowerowych. Należy do Gildii Artystów Chojnowa. Jako fotoreporter był współpracownikiem Gazety Chojnowskiej, Tygodnika Konkrety oraz Panoramy Legnickiej. Swoje zdjęcia najczęściej publikuje na forach fotograficznych, gdzie są wysoko oceniane. Publikowane były także na plakatach reklamowych, pocztówkach Chojnowa, planie miasta, ulotkach wyborczych, a także w książkach i pismach fotograficznych. Na koncie ma cztery wystawy indywidualne i osiem zbiorowych. Od 2000 roku współpracuje przy Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym “Świat pod Kyczerą” jako dokumentalista foto-video. Wydany album z tego festiwalu, w którym Rafał jest współautorem zdjęć, zdobył tytuł Legnickiej Książki Roku 2020.

2023-10-13 11:22

Spotkanie ze Stanisławem Obertańcem i promocja książki „Jak to ze mną i radiem było”

Zapraszamy na spotkanie ze Stanisławem Obertańcem i promocję książki „Jak to ze mną i radiem było”: 3 października 2023 r., godz.17.00 (osoby zainteresowane będą mogły otrzymać książkę).

Stanisław Obertaniec – opozycjonista od 1966 roku, działacz „Solidarności”, senator RP (1989-1992). Założyciel trzech stacji radiowych: 1991 – Radio eL Legnica (obecnie Radio Plus Legnica), 1992 – Radio Rodzina (Wrocław), 1995 – Radio Muzyczna Elka

2023-09-28 11:31

Narodowe Czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem”

Kolejną edycję ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie realizowaliśmy w Chojnowie, tradycyjnie już, wspólnie ze szkołami - Szkołą Podstawową nr 3, Szkołą Podstawową nr 4 i Powiatowym Zespołem Szkół w Chojnowie - oraz Warsztatem Terapii Zajęciowej, który ostatnio aktywnie przyłączył się do naszego przedsięwzięcia.

Spotkanie finałowe Narodowe Czytanie – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” odbyło się 12 września na scenie w Rynku. Do publicznego czytania zaprosiliśmy uczniów PZS oraz osoby dorosłe, ludzi z pasją, aktywnych w naszym mieście. Dokonaliśmy wyboru takich fragmentów powieści, aby nie tylko przedstawić główne wątki, ale równocześnie nakreślić różnorodne barwy lektury. I ukazać mistrzostwo Elizy Orzeszkowej, której twórczość doceniono także poza granicami kraju – wszak pisarka dwukrotnie została nominowana do Literackiej Nagrody Nobla. Oprawę muzyczną imprezy powierzyliśmy Michałowi Sawickiemu, śpiewającemu akordeoniście z Łomży. W czasy bohaterów "Nad Niemnem" wprowadzała scenografia oraz akcenty w strojach lektorów i organizatorów.

Wszystko sprzyjało nam tego dnia, poczynając od prawdziwie letniej pogody. Wspaniale czytali lektorzy, wspaniale zagrał i zaśpiewał Pan Michał, dopisała publiczność.
W prezentacjach czytelniczych wystąpili: Krystyna Czapska – radna Rady Miejskiej Chojnowa, Anna Kopyra – kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania w MBP, Lucyna Setla-Bar – dyrektor Żłobka Miejskiego „Słoneczko”, Henryk Słotwiński – emerytowany nauczyciel, miłośnik śpiewu chóralnego i ogrodów działkowych, Paweł Wróbel – pasjonat górskich wędrówek i wypraw rowerowych oraz uczniowie PZS (z silną reprezentacją Młodzieżowej Rady Miejskiej Chojnowa) - Julia Kamińska, Paweł Pawlus, Kamil Suwała, Dominik Śliwa, Seweryn Wójcik i Laura Ziembowska.

2023-09-23 00:37


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki