Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Kosmiczne przygody – sierpniowe zajęcia dla dzieci w bibliotece

Zakończyliśmy ostatni tydzień wakacji z Miejską Biblioteką Publiczną w Chojnowie. Tym razem wybraliśmy się z dziećmi w przestrzeń kosmiczną. Pierwszego dnia zajęć - 8 sierpnia - wyruszyliśmy w niezwykłą podróż z sondą kosmiczną New Horizons, która zabrała nas w stronę Plutona. Po zapoznaniu się z historią tej ekspedycji dzieci wykonały własne sondy, które wyruszyły zbadać cały Układ Słoneczny. Następnego dnia przeżywaliśmy „Kosmiczne przygody Bruma i Gruma” na podstawie książki Pawła Wakuły. Atrakcją tego dnia było przedstawienie teatralne „Szkoła Pana Kleksa”. Aktorzy z teatru „Blaszany Bębenek” przedstawili historię dwunastoletniego Adasia, który za namową szpaka Mateusza zostaje umieszczony w szkole Pana Kleksa, tam pobiera nauki i przeżywa wiele przygód. W środę dzieci z radością budowały statki i promy kosmiczne, żeby móc polecieć na Księżyc na kosmiczne urodziny. Ale jak je tam zorganizować? To nie zmartwienie, wszystkie potrzebne informacje zawarte są w książce Joyce Lapin „Kosmiczne urodziny! Lecimy na Księżyc”. Czwartek i piątek to dalsze zwiedzanie kosmosu. Po przeczytaniu książki „Tu jesteśmy” Aleksandry i Daniela Mizielińskich oraz książki Carole Stott „Gwiazdy migocą”, dowiedzieliśmy się wielu informacji na temat Układu Słonecznego, planet, gwiazd, wypraw kosmicznych, rakiet, promów i co jest tak naprawdę potrzebne, by zostać astronautą. W czwartek dzieci wykonywały rakiety, a w piątek stroje kosmiczne, które zostały zaprezentowane na pokazie gwiezdnej mody. Oprócz zajęć plastycznych, nie zabrakło w czasie tego tygodnia kosmicznych zabaw: przejścia po Drodze Mlecznej, zabawy z piłką „Słońce parzy” czy też „Raz, dwa ,trzy - Ufoludek patrzy”. Kosmiczny tydzień ,który trwał od 8 do 12 sierpnia, bardzo szybko zleciał, niemal z prędkością światła:). Dzieci z uśmiechami wróciły z kosmosu na naszą kochaną Ziemię i do codzienności, obiecując powrót do biblioteki na zajęcia w czasie ferii zimowych.

2022-08-17 13:13

Dotacja w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Informujemy, że w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie otrzymała dotację w kwocie 11 919,00 zł.

2022-08-05 14:15

Piosenka Kuby Michalskiego „Lilije” (Mickiewicz – Ballady i romanse)

Kuba Michalski: "Lilije" Adama Mickiewicza są najbardziej znaną "historią kryminalną" w literaturze polskiej. Muzykę do tego wiersza (a właściwie jego początkowego fragmentu) napisałem kilka lat temu. Ponieważ jednak w tym roku tematem Narodowego Czytania jest zbiór "Ballady i romanse", z którego "Lilije" pochodzą, to nagrałem jego nową wersję. Polecam gorąco! https://www.youtube.com/watch?v=_ZZi45wgtpY *** Więcej utworów z muzyką Kuby Michalskiego będziemy mieli okazję posłuchać na żywo podczas chojnowskiej odsłony Narodowego Czytania - 8 września 2022 r. na chojnowskim Rynku. Już dziś serdecznie zapraszamy. *** Kuba Michalski jest autorem, kompozytorem, wokalistą i gitarzystą. Nagrał pięć płyt z zespołem „Cotton Cat” i cztery albumy solowe. Był wielokrotnie nagradzany: m.in. w duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie. Występuje solo, akompaniując sobie na gitarze.

2022-07-28 14:07

Wakacyjne przygody na Dzikim Zachodzie

Pierwszy tydzień wakacji z Miejską Biblioteką Publiczną w Chojnowie, który trwał od 4 do 8 lipca, upłynął pod hasłem „Przygody na Dzikim Zachodzie”. Pierwszego dnia wyruszyliśmy z dziećmi przez tunel czasu na Dziki Zachód. Obowiązkowo trzeba było zdać dwie sprawności: przyklejanie gwiazdy szeryfa do kapelusza z zawiązanymi oczami i wymyślenie kowbojskiego imienia. Po zapoznaniu się z wyglądem kowboja - na podstawie książek Signe Seiler „Dziki Zachód” i Jean-Louis Rieupeyrout „W czasach podboju Dzikiego Zachodu”- dzieci wyklejały kowbojskie kolaże. Następnego dnia wyruszyliśmy konno przez prerię zapoznając się z zaganianiem bydła, ciężką pracą kowboja. Nasi kowboje próbowali również swoich sił w różnych zadaniach zręcznościowych: rzut lassem, przeciąganie liny, rzut kapeluszem do celu, nauka kowbojskiego tańca oraz kowbojskie kalambury. Ostatnie dni wakacyjnych zajęć były dniami indiańskimi. Dzieci wykonywały kolorowe pióropusze i totemy, a wioska indiańska, którą utworzyły z różnorodnych materiałów, przeniosła nas w dawne czasy na Dziki Zachód.

2022-07-18 15:55

Piosenka Kuby Michalskiego „Powrót taty” (Mickiewicz – „Ballady i romanse”)

W trwającym Roku Romantyzmu Polskiego zapraszamy do posłuchania piosenki Kuby Michalskiego – wzruszającej ballady Adama Mickiewicza „Powrót taty”: https://www.youtube.com/watch?v=d4wtgz2-R0k *** Wiersz ukazał się w wydanym dwieście lat temu tomiku „Ballady i romanse” uważanym za początek polskiego romantyzmu. Więcej utworów z muzyką Kuby Michalskiego będziemy mieli okazję posłuchać na żywo na koncercie „Balladowo i romantycznie”, który odbędzie się 8 września 2022 r. na chojnowskim Rynku. *** Kuba Michalski jest autorem, kompozytorem, wokalistą i gitarzystą. Nagrał pięć płyt z zespołem „Cotton Cat” i cztery albumy solowe. Był wielokrotnie nagradzany: m.in. w duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie. Występuje solo, akompaniując sobie na gitarze.

2022-07-05 15:27


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki