Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Finisaż wystawy „Malujemy samodzielnie i z pomocą” 2022

W tym roku już po raz jedenasty w naszej Galerii Młodych wystawialiśmy prace uczestników chojnowskich Środowiskowych Domów Samopomocy nr 1 i nr 2, Warsztatu Terapii Zajęciowej i uczniów legnickiego Zespołu Placówek Specjalnych. Na wystawie, która trwała od połowy marca do końca kwietnia 2022 roku, zaprezentowanych zostało ponad 150 rękodzielniczych i malarskich prac wykonanych przez 53. autorów. Były też prace zbiorowe, przede wszystkim uczniów ZPS w Legnicy. Hol naszej biblioteki przez okres trwania wystawy był przepięknie ozdobiony kolorowymi dziełami, a tematem tegorocznej wystawy był świat przyrody. W dniach 27 i 28 kwietnia spotkaliśmy się w bibliotece na uroczystym zakończeniu wystawy. Chcieliśmy także podziękować za zaangażowanie i kreatywność. Każdego roku prace są bowiem coraz bardziej pomysłowe i piękniejsze. Nasze spotkania odbyły się w poszczególnych grupach - 27 kwietnia przybyli do nas uczniowie Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy i uczestnicy ŚDS nr 2 , a 28 kwietnia – uczestnicy ŚDS nr1 i WTZ w Chojnowie. Po wspólnym obejrzeniu wystawy podziękowaliśmy opiekunom grup i indywidualnie - autorom prac. Spotkania zakończyły grupowe zdjęcia i zapewnienia wykonania jeszcze piękniejszych prac w przyszłym roku.

2022-05-13 14:12

Z książką wszystko jest możliwe

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto ustanowione przez UNESCO, obchodzimy je 23 kwietnia. W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie także włączyła się do wspólnego świętowania. Na specjalnie zorganizowanym spotkaniu dzieci i dorośli wysłuchali opowieści „Książki nie mają skrzydeł” autorstwa Brynne Barnes. Ta książka zabrała nas w świat, gdzie wszystko jest możliwe - wspinanie się po drabinie, szybowanie na grzbiecie ptaka, czy wyprawa na statku z piratami. Cudowne rysunki brazylijskiego ilustratora Coelho Rogerio zainspirowały dzieci do wyklejania i ilustrowania swoich własnych książek. A piosenki o książkach, m.in: „Kolorowa książka”, „Bajeczki, książeczki” czy „Mądra rzeka”, umilały dzieciom czas. Na zakończenie świątecznego spotkania przeistoczyliśmy się w piratów i odnaleźliśmy skarb ukryty w bibliotece.

2022-05-13 13:12

Republika ludzi kochających czytać, czyli 15- lecie DKK w Chojnowie

Dyskusyjne Kluby Książki w Polsce zaczęły powstawać w 2007 roku z inicjatywy Instytutu Książki w Krakowie. Pierwsze spotkanie DKK dla dorosłych w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się 23 kwietnia 2007 roku, w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Wkrótce, we współpracy z nauczycielami pełniącymi rolę koordynatorów, powstał Młodzieżowy DKK dla uczniów z chojnowskich szkół. Członkowie klubów spotykają się przeważnie raz w miesiącu, aby porozmawiać o przeczytanych lekturach. Starają się poznać książki zarówno autorów polskich, jak i zagranicznych, nagradzanych, ale i debiutantów oraz przypomnieć sobie lub poznać klasyków znanych i tych mniej znanych. Nie skupiają się na jednym gatunku literackim, czytają od eseju po powieść postapokaliptyczną. Klubowicze uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez bibliotekę, są także współtwórcami swoich imprez. W kalendarium MBP na stałe zagościły takie wydarzenia, jak Światowy Dzień Czytania Tolkiena czy Łgarska Noc Świętojańska. Jubileusz DKK w postanowiliśmy uczcić, jak przystało na wielbicieli literatury, spotkaniem autorskim z Romanem Husarskim.

2022-05-13 12:02

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek: Wystawa Marty Kondrackiej „Cztery pory roku na dolnośląskich szlakach Jakubowych”

Zapraszamy na wystawę fotograficzną Marty Kondrackiej „Cztery pory roku na dolnośląskich szlakach Jakubowych”. Na zdjęciach autorka pokazuje nam swoją Dolnośląską Drogę św. Jakuba – poprzez niezwykle subtelne piękno pobudzające do refleksji. To jej trzecia wystawa w naszej Galerii Młodych, w 2010 roku prezentowała „Dolny Śląsk w obiektywie”, a pięć lat później fotograficzne wspomnienia z różnych miejsc - „W drodze..”. Obecną wystawę można obejrzeć do końca maja. *** W 2004 roku rozpoczęto w Polsce wytyczanie pierwszych odcinków Drogi św. Jakuba, jako części europejskiej sieci Camino de Santiago. Dziś, w naszym kraju, to już ok. 6000 kilometrów szlaków oznakowanych symbolem muszli.

2022-05-05 16:55

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek: spotkanie autorskie z Moniką B. Janowską

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Moniką B. Janowską: 12 maja, godz.18.00 (po spotkaniu kiermasz książek autorki). *** Monika B. Janowska - w 2011 roku debiutowała powieścią ”Gra o pałac”, nominowaną do Legnickiej Książki Roku 2011. Kolejna książka „Zawracanie głowy” trafiła do rąk czytelników w 2013 roku. Na swoim pisarskim koncie ma jeszcze powieści: ”Połknąć żabę” (2017), „Czwarty pokój” (2019), „Mało brakowało” (2019), „Selfie z Toskanią”(2020) oraz w 2021 r. „Diabli wzięli święty spokój” – Książka Roku 2021 w kategorii KOMEDIA KRYMINALNA w plebiscycie serwisu Granice.pl. Powieści Moniki B. Janowskiej tryskają dobrym humorem, obfitują w zwariowane przygody zwykłych-niezwykłych bohaterek i zaskakujące zbiegi okoliczności, ale przede wszystkim pozwalają się oderwać od szarej codzienności. Rodzinne miasto autorki – Legnica, stanowi tło jej powieści i nawet, gdy zdarza się inaczej, to bohaterki zawsze są z nią związane. Utrzymane w humorystycznym stylu książki Moniki B. Janowskiej cieszą się popularnością, zbierają dobre recenzje, dostarczają znakomitej rozrywki oraz skutecznie poprawiają humor. Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie, bowiem nutka romansu miesza się z odrobiną historii, sensacji czy nawet kryminału.

2022-05-04 20:12


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki