Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria

Pasowanie na Czytelnika 2022: 08.06.2022

Po dwuletniej przerwie 8 czerwca ponownie spotkaliśmy się z chojnowskimi przedszkolakami na uroczystym Pasowaniu na Czytelnika Nasze spotkanie rozpoczął spektakl ”O krasnoludkach i sierotce Marysi” na podstawie książki Marii Konopnickiej, przygotowany przez młodych aktorów ze świetlicy Szkoły Podstawowej nr 3, pod kierunkiem Pań Urszuli Bisiorek i Magdaleny Książek. Zaproszeni mali goście z wielkim zainteresowaniem oglądali przedstawienie, a następnie wspólnie odśpiewaliśmy piosenkę o kolorowej książce. Trzy krasnale, które na co dzień mieszkają w bibliotece, zaprosiły przedszkolaków do prezentacji swoich wokalnych umiejętności. Jednak głównym punktem całej uroczystości było Przyrzeczenie i Pasowanie. Nadworny kronikarz Koszałek Opałek odczytał tekst przyrzeczenia, dzieci głośno i wyraźnie przyrzekły szanować książki i przychodzić do biblioteki, a następnie każde dziecko po pasowaniu, otrzymało na pamiątkę dyplom i książkę.

2022-06-13 16:29

Bliżej Ksiąki 2022: spotkanie autorskie z Dorota Combrzyńską-Nogalą: 19.05.2022

W ramach XXI edycji „Bliżej Książki” 19 maja gościliśmy Dorotę Combrzyńską – Nogalę, autorkę powieści obyczajowych dla dorosłych oraz książek dla dzieci i młodzieży. Podczas spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 pisarka zaprezentowała serię książek „Wojny dorosłych - historie dzieci”, które w przystępny sposób przybliżają dzieciom temat wojny. Opowiedziała prawdziwą historię pani Kazi, bohaterki książki „Wysiedleni” . Po II wojnie światowej mała Kazia wraz z rodziną musiała porzucić swój dom na wschodzie Polski i przenieść się setki kilometrów do nowego domu na Dolnym Śląsku. Tu, na obcej ziemi, uczyła się niełatwego życia z nowymi sąsiadami. Dorota Combrzyńska-Nogala przeczytała także fragment „Wysiedlonych" i odpowiadała na pytania zadawane przez dzieci.

2022-06-05 09:41

Bliżej Książki 2022 : finał konkursu „Prawdziwym przyjacielem może być każdy z Nas”: 18.05.2022

18 maja w Legnickiej Bibliotece Publicznej odbył się finał powiatowego konkursu czytelniczego „Prawdziwym przyjacielem może być każdy z Nas”, przygotowanego na podstawie książek Doroty Combrzyńskiej - Nogali. W finale konkursu i w spotkaniu z autorką konkursowych lektur uczestniczyły także chojnowianki: Aleksandra Moczydlak i Wiktoria Równanek ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Julia Bobik ze Szkoły Podstawowej nr 4. Miłym sukcesem dla nas było zajęcie 2. miejsca przez Aleksandrę Moczydlak.

2022-06-05 09:33

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibbliotek: wystawa Marty Kondrackiej "Cztery pory roku na dolnośląskich szlakach Jakubowych": maj 2022

W 2004 roku rozpoczęto w Polsce wytyczanie pierwszych odcinków Drogi św. Jakuba, jako części europejskiej sieci Camino de Santiago. Dziś, w naszym kraju, to już ok. 6000 kilometrów szlaków oznakowanych symbolem muszli. W Galerii Młodych zaprezentowaliśmy wystawę fotograficzną Marty Kondrackiej „Cztery pory roku na dolnośląskich szlakach Jakubowych”. Na zdjęciach autorka pokazuje nam swoją Dolnośląską Drogę św. Jakuba – poprzez niezwykle subtelne piękno pobudzające do refleksji. To jej trzecia wystawa w naszej bibliotece, w 2010 roku prezentowała „Dolny Śląsk w obiektywie”, a pięć lat później fotograficzne wspomnienia z różnych miejsc - „W drodze..”.

2022-05-20 16:11

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek: spotkanie autorskie z Moniką B. Janowską: 12.05.2022

Drugie spotkanie autorskie, zorganizowane w ramach Tygodnia Bibliotek, to także promocja naszych lokalnych twórców. Monika B. Janowska, mieszkanka Legnicy, jest autorką kilku książek. Zadebiutowała powieścią „Gra o pałac”, która została nominowana do Legnickiej Książki Roku 2011. Nominację do Legnickiej Książki Roku otrzymała też powieść „Mało brakowało” wydana w 2019 roku, a „Diabli wzięli święty spokój” została Książką Roku 2021 w kategorii KOMEDIA KRYMINALNA w plebiscycie serwisu Granice.pl. Rodzinne miasto autorki - Legnica, stanowi tło jej powieści i nawet jeśli jest inaczej, to bohaterki zawsze są z nią związane. Na spotkaniu Monika B. Janowska opowiadała o swoich literackich początkach i wydanych książkach

2022-05-20 15:55


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki