W poniedziałek - 19 lutego - dzieci z grupy Tygryski z Miejskiego Żłobka „Słoneczko” w Chojnowie obchodziły nietypowe święto – Światowy Dzień Kota. Podczas spotkania z Panią Marzeną maluchy wysłuchały historii kotka Filika, który pragnął być bardzo uprzejmym kotem. Chciał także wszystkich swoich przyjaciół poczęstować mleczkiem. Co z tego wynikło Tygryski dowiedziały się po wysłuchaniu wiersza Heleny Bechlerowej „Jak kotek zwierzęta mlekiem częstował”. Dużo radości sprawiło dzieciom wykonanie pracy plastycznej - grupowe wyklejanie ilustracji bohatera zajęć – milutkiego kotka. Na zakończenie spotkania wszyscy wykonali aktywnie parę kocich grzbietów oraz przyjemnie mrucząc, wychlipali pyszne mleczko.
2024-02-23 13:20
Tradycyjnie już podczas jednego z tygodni feryjnych Dział dla Dzieci i Młodzieży wypełnił się gwarem uczniów ze szkół podstawowych – dzieci biorących udział w akcji pn. „Ferie z Biblioteką”. W bibliotece wraz z dziećmi pojawiły się smoki. Nie tylko ten najbardziej znany - Smok wawelski – ale też inne, które ukryły się między bibliotecznymi regałami. Tegoroczna edycja akcji feryjnej związana była bowiem z książkami Pawła Gołucha – trylogią pt. „Smocze Kroniki”: „Smocze jajo, „Smoczy kamień”, i „Smoczy autor”. Podczas spotkania z autorem żartobliwych, prezentujących szlachetne wartości książkami dzieci miały okazję nie tylko wysłuchać fragmentów tych utworów ale też piosenek i zagadek. Podczas kreatywnych zajęć artystycznych powstały smoki, które do końca lutego gościć jeszcze będą w holu działu dla dzieci i młodzieży.
2024-02-06 11:49
18 grudnia br. odwiedziliśmy naszych najmłodszych czytelników z grupy Tygryski z Miejskiego Żłobka „Słoneczko” w Chojnowie. Na tych zajęciach z cyklu „Bajki pod Słoneczkiem” dzieci wysłuchały lirycznej, ciepłej i pełnej nadziei opowieści „Choinka. Jestem jaka jestem” autorstwa Yuval Zommer. Ubieraliśmy także choinkę w bombki, łańcuchy i kolorowe światełka. Pomogła nam w tym zabawa ruchowa „Choineczkę ubieramy”. A potem dzieci wyklejały piękne świąteczne obrazki.
2023-12-23 11:57
Drugi etap naszych Wakacji z Biblioteką trwał od 16 do 22 sierpnia. Tym razem w podroż zabraliśmy serię książek Świat dla Dociekliwych. W pierwszy dzień wyruszyliśmy na wędrówkę po Polsce z książką „Dobra nasza! Polska. Przewodnik dla dzieci”. Uczestnicy spotkania, po wysłuchaniu krótkich opowieści dotyczących naszych pięknych pałaców i zamków, z wielką ochotą zabrali się do tworzenia prac plastycznych. Powstały wzory „wydrapane” metodą sgraffito. Kolejny dzień to podróż po Ukrainie „Owwa. Ukraina dla dociekliwych”. Tym razem, po lekturze, wyklejaliśmy wyszywanki, czyli hafty (po ukraińsku wyszywki), które noszą ludzie w całej Ukrainie. Zadaniem dzieci było wykonanie różnych wzorów według własnego uznania, które potem połączyliśmy w całość. Następna ciekawa podróż to Włochy - „Mamma mia. Włochy dla dociekliwych”. Każdy lubi pizze, potrawę kuchni włoskiej. Poznaliśmy historie tego kulinarnego przysmaku, a każde dziecko stworzyło swoją własną smaczną pizzę. „Man Zou. Chiny dla dociekliwych” to była ciekawa podróż do Państwa Środka, gdzie na każdym kroku widzi się smoki, symbol potęgi i powodzenia. I one właśnie stały się tematem plastycznych dokonań uczestników bibliotecznych zajęć. Japonia to ostatni przystanek naszych wakacyjnych podróży. Z książki ”Banzai. Japonia dla dociekliwych” dzieci dowiedziały się, że Dzień Dziecka w Japonii obchodzi się oddzielnie dla dziewczynek – 3 marca Hina Matsuri i oddzielnie dla chłopców - 5 maja Tango no Sekku. Dziewczynki otrzymują w prezencie lalki przedstawiające cesarza i cesarzową, a chłopcy symboliczne karpie z papieru lub materiału. Spróbowaliśmy wykonać japońskie laleczki i karpie. Prace plastyczne, które powstały na wszystkich wakacyjnych zajęciach zaprezentowaliśmy na wystawie w bibliotece.
2023-09-18 14:33
Pierwszy etap Wakacji z Biblioteką 2023, który trwał od 10 do 14 lipca. Najpierw trzeba było się spakować, pomocny był „Bagażnik. Czyli rzecz o pakowaniu”. Potem wyruszyliśmy rowerem w podróż do Afryki z Kazimierzem Nowakiem - korespondentem i fotografem, który samotnie przemierzył kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem. Obejrzeliśmy przedstawienie teatralne „Podróże Pippi Langstrumpf” w wykonaniu aktorów z teatru Blaszany Bębenek i poznaliśmy wszędobylską dziewczynkę, która statkiem pirackim wybrała się w podróż dookoła świata. Z książką „Kefir w Kairze” zwiedziliśmy także wiele stolic świata. Dzieci próbowały uczyć się pisać tuszem cyfry do dziesięciu i słowo Pekin po chińsku. A na warsztatach australijskich poprowadzonych przez Roberta Maciąga -podróżnika i pisarza - poznały kulturę Aborygenów, faunę i florę Australii oraz historię odkrycia kontynentu przez Europejczyków. Pan Robert zaproponował również aborygeńską grę Birguu Matya, grę na instrumencie Didgeridoo oraz technikę kropkowania obrazów wykorzystywaną przez Aborygenów. Udało nam się nawet ciekawie wykropkować drewniane jaszczurki. Ostatni dzień to spotkanie z Mikołajem Kopernikiem, z okazji 550 rocznicy urodzin naszego wielkiego astronoma. Dzieci wykonywały leporello - kreatywne książki w formie harmonijki. Małe, kolorowe książeczki dotyczyły oczywiście Mikołaja Kopernika i Układu Słonecznego. Prace plastyczne, które powstały na wakacyjnych zajęciach, zaprezentowaliśmy na wystawie w bibliotece.
2023-07-21 14:43