Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

NOWOŚCI    -  październik 2024 r.

 

Dział dla Dorosłych

Książki

Katarzyna Grochola  - Wyluzuj, kobieto!
Wydawnictwo Literackie, 2024

Nie sztuką jest zatrzymać upływ czasu. Sztuką jest wyluzować w każdym wieku.
Katarzyna Grochola, dorastające dzieci i nadopiekuńcze matki. Uzdrawiająca opowieść o dystansie, którego wszyscy potrzebujemy nabrać. Pora dać sobie odetchnąć!
W życiu matki nadchodzi taka chwila, gdy musi zmierzyć się z największym przeciwnikiem – utratą kontroli. U Wiki ta utrata przybrała postać Agaty – narzeczonej syna, Piotrusia. Przecież to matka jest najważniejsza, to ona najlepiej o wszystko zadba. Wyluzować? Nigdy w życiu!
Czy chodzi o wieczne ogarnianie nieogarniętego życia rodzinnego? Czy może pępowinę, która oplata wszystkich dookoła? Czy o – narzucane nierzadko przez samą siebie – konwenanse i ograniczenia?
Mistrzyni polskiej literatury obyczajowej mówi: czas dojrzeć, spuścić z łańcucha i się śmiać. Ile jest w Tobie z Wiki, ile z Grocholi, ile z matki Polki? Przestań gryźć się w język i usłysz: wyluzuj!

Źródło : https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/5326/wyluzuj-kobieto

Monika Helfer – Hałastra
Wydawnictwo Filtry, 2023

Finalistka Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2024
Urodzona na austriackiej prowincji Monika Helfer otwiera wydaną w 2020 roku „Hałastrą” autobiograficzny tryptyk rodzinny, w jakim przygląda się własnym korzeniom. Autorka cofa się tu w czasie do września 1914 roku, czyli wybuchu Wielkiej Wojny, która naznaczyła początek małżeństwa jej dziadków. To ich głównie dotyczy ta historia, utkana z rodzinnych przekazów, domysłów, pytań i wątpliwości. Najłatwiej byłoby przyporządkować tę prozę do popularnego dziś gatunku autofikcji, ale Monika Helfer tka tu literaturę par excellence, której stawką nie jest zrelacjonowanie osobistego życia, lecz uniwersalna opowieść o człowieczeństwie. „Może było właśnie tak. A może nieco inaczej” – zdaje się mówić Helfer opisująca swoich bohaterów ze współczuciem i taktem, jakich mógłby się od niej uczyć niejeden czuły narrator i niejedna czuła narratorka. Wyjątkowość „Hałastry” tkwi właśnie w jej tonie, z jednej strony sprawozdawczym i nieuzurpującym sobie prawa do wszechwiedzy o bliźnich, z drugiej wrażliwym na coś, co tłumacz tej powieści, Arkadiusz Żychliński, określił w posłowiu jako mikroemocje.
Helfer to literacki Vermeer: maluje swój świat z półcieni, drobnych gestów, spojrzeń i milczenia. Nie ma w tej literaturze ideologii ani niczego, co mogłoby podpadać pod jakąkolwiek hasłowość myśli i uczuć, wszystko jest niejednoznaczne, niedopowiedziane, wskazujące, że każdy z nas jest tajemnicą, ale odsłaniające też oczywistą prawdę, o której czasem zapominamy, że w tajemnicy tej nie ma niczego tajemniczego: wszyscy jesteśmy podobni i wszyscy najbardziej potrzebujemy miłości.
Książka stała się w Austrii bestsellerem, a samej autorce, cenionej wcześniej przez grono wtajemniczonych, przyniosła międzynarodowy rozgłos.
„Trochę jakby Ibsen, ale taki w Bullerbyn. Umiały tak pisać Natalia Ginzburg czy Tove Ditlevsen, umiał tak pisać Danilo Kiš – i jeszcze kilkoro innych, nie tak znowu wielu”.
Z posłowia Arkadiusza Żychlińskiego.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:   https://www.empik.com/halastra-monika-helfer,p1378626959,ksiazka-p

Aneta Krasińska – Sanitariuszka
Wydawnictwo Skarpa Warszawska, 2024

Pełna emocji, poruszająca powieść o determinacji i poświęceniu kobiet walczących o wolną Polskę.
Wybuch II wojny światowej i wieloletnia okupacja Polski krzyżuje plany dobrze zapowiadającej się pianistce – Amelii Bogdańskiej. Talent odziedziczony po brutalnie zabitym przez nazistów ojcu nie może rozkwitnąć. By zarobić na utrzymanie, kobieta ima się różnych zajęć, choć wciąż marzy o koncertach w wolnej Europie.
Za sprawą młodszych braci, którzy decydują się przystąpić do powstania, zaczyna zastanawiać się, w jaki sposób może ich chronić. To prowadzi do rozlicznych kłótni między rodzeństwem i do podjęcia przez Amelię zaskakującej decyzji, która na zawsze odmieni jej los…
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:  https://www.empik.com/sanitariuszka-krasinska-aneta,p1397145048,ksiazka-p

Cezary Łazarewicz – Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa
Wydawnictwo Czytelnik, 2023

Finalista Nagrody Literackiej Nike 2024
Czytałem ze ściśniętym sercem i wypiekami na twarzy. Z podziwem dla pisarskiego kunsztu autora, precyzyjnej kompozycji jego opowieści, sposobu w jaki pokazuje postawionych w niemożliwej sytuacji i targanych skrajnymi emocjami bohaterów. Jak łączy dystans reportera śledczego z wrażliwością człowieka pochylającego się nad skomplikowanymi ludzkimi motywacjami i wyborami.
"Pod piórem Łazarewicza jeden z mitów założycielskich współczesnej Polski staje się niesamowitą, epicką historią o przyjaźni, zdradzie, młodości, śmierci, pragnieniu wolności i przeznaczeniu. To zarazem kryminał, thriller i opowieść o naszym kraju. Wielka rzecz."
Marcin Meller
Rano 7 maja 1977 roku w kamienicy przy Szewskiej w Krakowie znaleziono zwłoki mężczyzny. Był nim Stanisław Pyjas – student polonistyki, zaangażowany w działalność nieformalnej grupy studenckiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, która nawiązała kontakt z Komitetem Obrony Robotników i szybko stała się obiektem rozpracowania przez Służbę Bezpieczeństwa. Uczestnicy grupy byli zastraszani, inwigilowani, a nawet umieszczono pośród nich tajnych informatorów. Dlatego też podejrzenia o spowodowanie śmierci Pyjasa od razu padły na funkcjonariuszy bezpieki. W niedzielę 15 maja z inicjatywy przyjaciół Staszka na ulice miasta tłumnie wyszli studenci i jego mieszkańcy. W żałobnym marszu, nazwanym później czarnym, ruszyli pod Wawel, gdzie powołano Studencki Komitet Solidarności, pierwszą jawną opozycyjną organizację studencką w Krakowie.
Protokoły i notatki SB, milicji, prokuratury, a także relacje i wspomnienia uczestników i świadków krakowskich wydarzeń posłużyły Cezaremu Łazarewiczowi do skrupulatnego odtworzenia przebiegu i tła śledztw w sprawie tragicznej śmierci Stanisława Pyjasa – zarówno tego prowadzonego za komuny, jak i wznowionego w 1991 roku. Autor ukazał mechanizmy działania i interesy państwowych służb i organów, cele ich przełożonych oraz motywacje zwerbowanych współpracowników. Sportretował członków wolnościowego ruchu studenckiego, by śledzić także ich późniejsze losy. Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa to również historia wielkiej przyjaźni, którą spotkała niepojęta zdrada. 
"Sądziłem, że o sprawie tajemniczej śmierci Stanisława Pyjasa, która wstrząsnęła Krakowem wiosną 1977 r., wiem całkiem sporo. Po lekturze tej książki widzę, że tak mi się tylko wydawało. Wielowątkową, znakomicie skonstruowaną opowieścią Cezary Łazarewicz po raz kolejny potwierdził, że pozostaje mistrzem reportażu historycznego."
Prof. Antoni Dudek
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:  https://www.empik.com/na-szewskiej-sprawa-stanislawa-pyjasa-lazarewicz-cezary,p1379618577,ksiazka-p

Gaia Vince –  Stulecie nomadów. Jak wędrówki ludów zmienią świat
Wydawnictwo  Krytyki Politycznej, 2024

Zbliża się wielki przewrót. Zmieni nas i naszą planetę.
W ciągu najbliższych pięćdziesięciu lat rosnące temperatury w połączeniu z coraz większą wilgotnością sprawią, że na dużych połaciach globu – zamieszkiwanych obecnie przez 3,5 miliarda ludzi – nie będzie dało się żyć. Ogromne rzesze będą musiały szukać nowych domów. Albo sami znajdziemy się w ich gronie, albo będziemy ich przyjmować u siebie. To już się dzieje. W skali globu, w ciągu ostatniej dekady podwoiła się liczba migrantów. W miarę ocieplania się naszej planety odpowiedź na pytanie o to, co zrobić z szybko rosnącą populacją przesiedleńców, staje się coraz pilniejsza.
Nie ma wątpliwości, że stoimy w obliczu poważnego zagrożenia – jednak wciąż jesteśmy w stanie zapobiec zagładzie naszego gatunku. Możemy przetrwać, lecz będzie to wymagało migracji zaplanowanej i przemyślanej. Podobnego zadania ludzkość nigdy wcześniej się nie podjęła. Ta dramatyczna sytuacja wymaga dynamicznej reakcji, a rozwiązania są w naszych rękach.
Gaia Vince w Wieku nomadów przejrzyście i jasno opisuje skomplikowane oblicza przewrotu, jaki nas czeka, ale również precyzyjnie wskazuje rozwiązania, dzięki którym możemy przetrwać jako cywilizacja i uniknąć katastrofy.

Źródło:  https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/stulecie-nomadow-gaia-vince-1242

M. L. Wang –  Miecz Kaigenu
Wydawnictwo Vesper, 2024

Matka usiłująca zapomnieć o krwawej przeszłości.
Syn starający się podążyć ścieżką wojownika.
Ojciec niedostrzegający niebezpieczeństwa grożącego im wszystkim.
Czy rodzina Matsuda znajdzie siły, by obronić swoje Imperium, gdy wichry wojny dotrą na ich terytorium? A może sami przyspieszą własny upadek, zanim prawdziwi wrogowie dotrą do brzegów półwyspu?
Wysoko w zboczach góry leżącej na samym skraju Imperium Kaigenu mieszkają najpotężniejsi wojownicy na świecie, obdarzeni nadludzką mocą, dzierżący lodowe ostrza i zdolni do manipulowania poziomem mórz. Przez setki lat wojownicy z Półwyspu Kusanagi powstrzymywali wrogów Imperium, dzięki czemu ten zamarznięty skrawek lądu zyskał miano „Miecza Kaigenu”.
Mamoru, czternastoletni członek legendarnej rodziny Matsuda, od urodzenia miał tylko jeden cel: zostać doskonałym wojownikiem i bronić ojczyzny. Kiedy obcy przybysz ujawnia mu sekret, Mamoru nabiera podejrzeń, że Imperium, do obrony którego został wychowany, zbudowane jest na kłamstwach i zdaje sobie sprawę, że nie ukończy szkolenia…
Misaki pragnie zamknąć pewien rozdział swojego życia. Wychodzi za mąż i stara się zapomnieć o brutalnej przeszłości. Ukrywa miecz i wszystko co łączy ją ze wspomnieniami wojowniczki, którą dotąd była. Zdeterminowana, by stać się dobrą matką i gospodynią, postanawia już nigdy nie uciekać się do przemocy. Kiedy jednak jej dorastający syn zaczyna zadawać pytania o życie poza Półwyspem Kusanagi, i kiedy dostrzega groźbę zbliżającej się inwazji, Misaki budzi w sobie uśpionego wojownika i ponownie chwyta za miecz.
Źródło:  https://vesper.pl/bestsellery/1321-miecz-kaigenu-ml-wang-oprawa-twarda-barwione-brzegi-9788377314968.html

 

Dział dla Dzieci

Książki

Kasia Keller – Fajna ferajna. Fortel w imię dobrej sprawy
Wydawnictwo Czytelnia, 2024

Zupełnie nie wiem, kiedy próby naszego zespołu przeobraziły się w spotkania towarzyskie. Stało się tak niejako z automatu. Tyle godzin spędzaliśmy razem w szkole, że po wyjściu z niej zawsze było coś do obgadania. Albo ktoś. Nie, żeby mi te spotkania towarzyskie przeszkadzały. Nic z tych rzeczy. Zresztą na grę i śpiewanie też znajdowaliśmy czas. A ostatecznie w najbliższej przyszłości nie groziły nam koncerty na wielkiej scenie, więc nie zamierzałem się przejmować tym, że nie szlifujemy warsztatu do skurczu w palcach. Póki co gramy wyłącznie dla przyjemności. I w sumie, co by nie mówić, coraz lepiej nam to wychodziło.
Fajna ferajna ma się dobrze, przyjaciele chętnie razem ćwiczą i wspierają się w każdej sytuacji. Każdy z członków zespołu znalazł swoje miejsce. Problem jest tylko z Głąbem, któremu słoń nadepnął na ucho, ale dzięki pomysłowości Tajnej i on może spełniać się w zespole. 
Pewnie zastanawiacie się też, czy coś wyniknęło ze sprawy Tajnej i Bobka przez duże M… oraz czy klasowa guru Paula nieco odpuściła? Przekonajcie się, czytając Fortel w imię dobrej sprawy – doskonała zabawa i ogromna dawka humoru gwarantowane!
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:  https://www.empik.com/fortel-w-imie-dobrej-sprawy-fajna-ferajna-tom-2-kasia-keller,p1466333770,ksiazka-p

Maria Lekszycka-Petryszyn  – Nasze patenty na trudne momenty
Wydawnictwo ToMisie Podoba, 2023

Co można zrobić, gdy ogarniają nas emocje tak silne, że tracimy równowagę? Jak zachować spokój, gdy jesteśmy wściekli, smutni lub przestraszeni? Każdy radzi sobie z emocjami na swój sposób, ale są pewne metody, które warto wypróbować w chwilach kryzysu. Zwierzaki opowiedzą wam i pokażą, co im pomaga, gdy tracą spokój ducha. Naśladujcie je, spróbujcie ich patentów… Być może wśród zaproponowanych metod znajdziecie tę, która okaże się skuteczna w waszym przypadku?
Wykorzystane metody odzyskiwania spokoju zostały opracowane przez psychologa dziecięcego.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/nasze-patenty-na-trudne-momenty-maria-lekszycka-petryszyn,p1440083343,ksiazka-p

Emily Winfield Martin – Marzyciele. Potęga wyobraźni
Wydawnictwo Mamania, 2024

Autorka „Kiedy na Ciebie patrzę” i „Wyśnionych zwierząt” odkrywa przed dziećmi niezwykłą moc wyobraźni.
Emily Winfield Martin pokazuje, że puszczenie wodzy fantazji może prowadzić do magicznego świata marzeń. Dzieci obserwują chmury, wędrują po muzeum, czytają książkę, bawią się w basenie, a jednocześnie spotykają magiczne stworzenia, takie jak smoki, jednorożce i gryfy.
Zachwycający tekst towarzyszy pełnym fantazji ilustracjom. Piękny prezent dla każdego miłośnika baśni i magicznych opowieści.

Źródło:  https://www.znak.com.pl/ksiazka/marzyciele-potega-wyobrazni-emily-winfield-martin-299528

Boris Pfeiffer –  Zamek, w którym straszy
Wydawnictwo Czytelnia, 2023

Niesamowita książka detektywistyczno-przygodowa, w której czytelnik ma wpływ na to, jak potoczy się akcja. Trójka głównych bohaterów towarzyszy panu Shawowi na planie filmowym w starym zamku, gdzie kręcony jest nowy horror, ale podczas pracy filmowcy wciąż napotykają na przeszkody i muszą zmagać się z kolejnymi awariami. Te wydarzenia stają się dla Piotra, Justusa i Boba doskonałą okazją do rozwikłania zagadki kryminalnej. To, co wydarzy się w starym zamku zależy także od Ciebie!
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/zamek-w-ktorym-straszy-boris-pfeiffer,p1370818712,ksiazka-p

Jerzy Rafalski – Oko w oko z czarną dziurą
Oficyna Wydawnicza Multico, 2024

„Oko w oko z czarną dziurą” to 45 dziwacznych pytań i nie mniej zaskakujących odpowiedzi, z których dociekliwy czytelnik dowie się, czy na pewno w dzień nie widać gwiazd, jak gołym okiem odróżnić planetę od gwiazdy, czy superksiężyc jest naprawdę super, co pada z nieba na różnych planetach, czy planety śmierdzą i która z nich pływa w wodzie, albo też czy wodą można ugasić Słońce i jak zobaczyć tytułową czarną dziurę. Zabawne ilustracje są dziełem Tomasza Samojlika.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:  https://sklep.pta.edu.pl/ksiazki/378-oko-w-oko-z-czarna-dziura.html
 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                    


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki