Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria

Spotkanie z Pawłem Wróblem "Wakacje na dwóch kółkach 2022": 18.11.2022

Paweł Wróbel, nasz dobry znajomy utytułowany wyróżnieniem „Amicus Librorum – Przyjaciel Biblioteki”, ma wiele pasji, ale najważniejsze to wędrówki górskie, podróże rowerowe oraz fotografika. Od lat na wakacjach zwiedza Polskę na rowerze. Na kilkunastodniowych wyjazdach ogląda i fotografuje to, co wcześniej dokładnie zaplanował. A potem wraca i dzieli się swoimi wrażeniami, czasem w większym gronie - na spotkaniach w bibliotece. W tym roku wybrał się na Jurę Krakowsko-Częstochowską. I o tej wyprawie, niezwykle interesująco opowiadał i prezentował zdjęcia na spotkaniu „Wakacje na dwóch kółkach 2022”, które odbyło się u nas 18 listopada br. Wakacyjną przygodę rozpoczął w Częstochowie, wędrował m.in. Szlakiem Orlich Gniazd z zamkami i warowniami wybudowanymi na skałach (Bobolice, Mirów, Ogrodzieniec, Rabsztyn i inne). Był także w Grocie Łokietka, turystycznej perełce Ojcowskiego Parku Narodowego. Droga powrotna biegła przez Wadowice, Bielsko-Białą, Cieszyn, Nysę, Paczków, Srebrną Górę i Góry Stołowe.

2022-12-27 15:12

Amicus Librorum 2022

Honorowy tytuł „Amicus Librorum – Przyjaciel Biblioteki” przyznawany jest przez Kapitułę Legnickiej Biblioteki Publicznej osobom, instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla bibliotek publicznych Legnicy i powiatu legnickiego. W tym roku do grona wyróżnionych tym tytułem dołączyły placówki opiekuńczo-wychowawcze z naszego miasta, zgłoszone przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnowie: Żłobek Miejski „Słoneczko”, Przedszkole Miejskie nr 1, Przedszkole Miejskie nr 3, Klub Malucha „Skrzat” Przedszkole Niepubliczne i Ochronka Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP Niepubliczne Przedszkole. Doceniono ich zaangażowanie i pomoc MBP w Chojnowie. Wręczenie „Amicus Librorum" odbyło się 17.11.2022 r. w Legnickiej Bibliotece Publicznej. Uroczystość połączono ze spotkaniem autorskim z Agnieszką Cubałą i promocją jej kolejnej książki poświęconej historii Powstania Warszawskiego „Artyści‘44". Dyplomy gratulacyjne przekazano m.in. dyrektorom uhonorowanych chojnowskich placówek, a otrzymali je: Lucyna Setla-Bar – dyr. Żłobka Miejskiego, Lucyna Spes – dyr. Przedszkola nr 1, Iwona Faluta-Borys – dyr. Przedszkola nr 3, Alina Francka – dyr. Przedszkola „Skrzat", s. Anna Policht – dyr. Ochronki.

2022-11-28 13:21

Spotkanie z Rafałem Wyciszkiewiczem „Moje wyprawy rowerowe. Wybrzeże, Jura, Pojezierza”: 13.10.2022

13 października br. odbyło się spotkanie z Rafałem Wyciszkiewiczem „Moje wyprawy rowerowe. Wybrzeże, Jura, Pojezierza”. Tym razem chojnowski fotografik, muzyk i miłośnik wypraw rowerowych opowiadał o swoich eskapadach z ostatnich trzech lat, zaprezentował zdjęcia i filmy. W tej profesjonalnej relacji nie zabrakło faktów i ciekawostek dotyczących odwiedzanych miejsc, a także osobistych, wręcz anegdotycznych wspomnień z podróży. Rafał Wyciszkiewicz z przyjemnością odwiedza miejsca związane z historią, militariami oraz byłe plany filmowe. Ma na koncie 12 wypraw rowerowych, podczas których objechał Polskę dookoła. Jak sam powiedział -„Już tylko kilka pustych plam na mapie jest".

2022-10-28 22:14

Spotkanie autorskie i promocja książki Piotr Kucznir, Agnieszka Łabuz „Zamek Czocha. Tajemnice warowni i regionu. Część 1 i 2”: 15.09.2022

Spotkanie autorskie z Piotrem Kucznirem i Agnieszką Łabuz i ich ostatnio wydaną dwutomową publikacją „Zamek Czocha. Tajemnice warowni i regionu. Część 1 i 2”, które odbyło się 15.09.2022 r., było kolejnym dowodem, w jak ciekawym miejscu żyjemy, i jak ciekawie można o tym napisać. Na spotkaniu autorzy przedstawili, w jaki sposób doszło do zebrania dokumentów, informacji i wywiadów zawartych w książkach. Przy pomocy prezentacji multimedialnej nakreślili tematykę publikacji i przeanalizowali niektóre jej wątki, m.in. niezwykłe historie właścicieli zamku, bogactwa Czochy z listem w tle, symbole masońskie w zamku, plany związane z zaporą leśniańską czy sprawę tajemniczych kryształków z Dolnego Śląska. Pokazali m.in. skaning laserowy zamku Czocha – efekt prac wykonanych w 2020 roku. W naszym spotkaniu uczestniczyła także chojnowianka Katarzyna Krężel, która współpracowała z autorami podczas przygotowania niektórych materiałów.

2022-09-30 14:03

Narodowe Czytanie 2022 w Chojnowie: 07-08.09.2022

W Roku Romantyzmu Polskiego na lekturę Narodowego Czytania wybrano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. W Chojnowie obchody Narodowego Czytania rozpoczęliśmy 7 września spotkaniem „Pani Twardowska” w MOKSiR w Chojnowie (seans filmu animowanego, warsztaty kolażu). Następnego dnia, 8 września, czytano „Ballady i romanse” we wszystkich miejscowych szkołach oraz w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Chojnowie. Po południu zaprosiliśmy chojnowian na spotkanie finałowe, które odbyło się w Domu Schrama. Dekoracja sceny, stroje niektórych uczestników nawiązujące do tekstów ballad, wystawa warsztatowych kolaży oraz nieco romantycznej grozy natury za oknem stworzyły wyjątkowy klimat, kameralnego tym razem, finału Narodowego Czytania. Po prezentacjach czytelniczych, podsumowaliśmy spotkanie „Pani Twardowska”, a imprezę zakończył koncert Kuby Michalskiego „Balladowo i romantycznie”.

2022-09-28 15:24


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki