Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Jeleniem: 15.06.2023

W ramach Chojnowskich Spotkań z Książką Regionalną, 15 czerwca, gościliśmy głogowianina Krzysztofa Jelenia - romanistę, nauczyciela, filozofa i poetę. Spotkanie autorskie poprowadziła Danuta Sut-Karykowska, wieloletnia przyjaciółka poety i tłumaczka jego wierszy na język francuski. Debiutował w 1981 roku utworem „Los” opublikowanym w już nieistniejącym czasopiśmie „Zarzewie” ”, od tamtej pory wydał 10 tomików wierszy. Poezja, tworzenie jest dla niego bardzo ważne, ale nie najważniejsze. Ważniejsze jest życie, rodzina i praca „nauczyciela z powołania”- jak sam siebie określił poeta. Podczas ciekawej, ciepłej i inspirującej rozmowy dwóch przyjaciół poznaliśmy, zaprezentowane przez nich, wybrane wiersze pana Krzysztofa. Wspólnie opowiadali także, jak powstawały te utwory. Kilka z nich mogliśmy wysłuchać zarówno w języku polskim w wykonaniu autora, jak i francuskim – pani Danuty, która potem przybliżyła nam problemy związane z pracą tłumacza poezji. Nie obyło się bez pytań do poety, chętnie na nie odpowiadał.

2023-07-12 11:40

Spotkanie autorskie i promocja książki Stanisława Horodeckiego „Chojnów. Opowieść o ludziach i mieście. Historie prawdziwe i prawdopodobne: 07.06.2023

W Domu Schrama, 7 czerwca 2023 r., odbyło się spotkanie autorskie ze Stanisławem Horodeckim i promocja jego najnowszej książki „Chojnów. Opowieść o ludziach i mieście. Historie prawdziwe i prawdopodobne”. Podczas spotkania autor nakreślił dzieje miasta, koncentrując się na wybranych postaciach z nim związanych. Bohaterami opowieści byli m.in.: posądzeni o podpalenie Chojnowa w 1581 roku, Caspar Schwalbe - burmistrz a może medyk księżnej Anny wirtemberskiej, Johann Bernhard Brünig - doktor filozofii i medyny, Edith Jacobson - lekarka, psychiatra i psychoanalityk oraz Oswald Herman Lange - inżynier lotniczy, członek „grupy rakietowej von Braun”, m. in. szef projektu Saturn V, który umożliwił realizację lądowania człowieka na Księżycu. Stanisław Horodecki, niezwykle opowiadając o niezwykłych mieszkańcach Chojnowa, teatralnie dopasowywał elementy swojego ubioru do omawianej epoki. Bardzo uroczystym akcentem było odczytanie przez Annę Kopyrę dokumentu wystawionego w 1333 roku przez księcia Bolesława III, nadającego chojnowskim mieszczanom prawo magdeburskie. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej przygotowanej na podstawie ilustracji zamieszczonych w książce.

2023-06-30 13:20

Pasowanie na Czytelnika: 07.06.2023

Tegoroczne Pasowanie na Czytelnika przedszkolaków odbyło się 7 czerwca, tradycyjnie w ramach obchodów Dni Chojnowa. Rozpoczęło się spektaklem „Kot w butach” przygotowanym przez młodych aktorów ze świetlicy Szkoły Podstawowej nr 3, pod kierunkiem Pani Magdaleny Książek. Zaproszeni mali goście z wielkim zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie, a następnie wspólnie odśpiewaliśmy piosenkę „Bajeczki, książeczki”. Potem trzy damy dworu - Rozalinda, Melinda i Marcelina - zaprosiły dzieci do prezentacji swoich wokalnych i tanecznych umiejętności. Głównym punktem imprezy było Przyrzeczenie i Pasowanie. Przedszkolaki w bardzo uroczysty sposób obiecały książce, że będą ją szanować, kochać i krzywdy zrobić jej nie dadzą. Po akcie Pasowania każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom oraz książkę.

2023-06-15 10:27

Wzorowy Czytelnik 2023: 30.05.2023

W tym roku Legnicka Biblioteka Publiczna wyróżniła tytułem Wzorowego Czytelnika 22 młode osoby, związane z bibliotekami Legnicy i powiatu legnickiego. Na spotkaniu, które odbyło się 30 maja w siedzibie LBP, Chojnów reprezentowała Hanna Kryszczuk, uczennica kl. III a ze Szkoły Podstawowej Nr 3. Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe - F. Bertrand, M. Leblond „Warszawa Piżamorama”. Dzieci uczestniczyły również w pokazie mobilnego planetarium „Od zmierzchu do świtu” i warsztatach astronomicznych „Mapka nieba i gwiazdozbiory”. Pokaz i warsztaty przeprowadziło Centrum Edukacyjne Planeta Anuka.

2023-06-13 22:11

XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek: pokaz edukacyjno-magiczny „Czytanie to magia”: 15.05.2023

15 maja, na zakończenie Tygodnia Bibliotek, przygotowaliśmy coś specjalnego dla chojnowskich przedszkolaków. O tym, że „Czytanie to magia” przekonywał w tym dniu na pokazie edukacyjno-magicznym Piotr Szumny, jeden z czołowych polskich iluzjonistów. Na spotkaniu Pan Piotr stworzył magiczną atmosferę przenosząc dzieci w świat iluzji, a poprzez fantastyczną zabawę i niesamowite poczucie humoru zachęcał ich do czytania książek i odwiedzania biblioteki. Poznaliśmy także kompana pana Piotra - psa Pimpusia, który rozpoznawał książki po zapachu. Dowiedzieliśmy się również m.in. czym jest chochlik drukarski i biały kruk oraz dlaczego przed snem, zamiast korzystać z internetu lub telewizji, lepiej jest poczytać książki. Czarodziejskich sztuczek było co niemiara, a widzowie wciągnięci do zabawy, chętnie brali w nich udział.

2023-05-29 23:08


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki