Tym razem na zajęciach czytelniczych w chojnowskim żłobku, które odbyły się 19 czerwca, zaprezentowaliśmy się z teatrem kamishibai, czyli teatrem obrazkowym lub inaczej teatrem ilustracji. Przy pomocy naszej „magicznej skrzynki” przedstawiliśmy książkę ”Groszki” Francoise Malnuit – prostą, urzekającą opowiastkę o cyklu reprodukcyjnym roślin. W trakcie czytania dzieci naśladowały razem z czytającym to co się dzieje na obrazku (uśmiechamy się, tańczymy, szumimy z wiatrem, podskakujemy, śpimy). Po przedstawieniu wyklejaliśmy kompozycje z małym zielonym groszkiem, motylkiem i ptaszkiem. Na zakończenie spotkania pożegnaliśmy się piosenką „Wakacje” z płyty Jolanty Kucharczyk „Piosenki dla dzieci na różne okazje”.
Pożegnaliśmy się z dziećmi z grupy Tygryski, bo od września to już przedszkolaki, ale mamy nadzieję, że odwiedzą nas w bibliotece.
2023-07-17 15:22
W ramach Chojnowskich Spotkań z Książką Regionalną, 15 czerwca, gościliśmy głogowianina Krzysztofa Jelenia - romanistę, nauczyciela, filozofa i poetę.
Spotkanie autorskie poprowadziła Danuta Sut-Karykowska, wieloletnia przyjaciółka poety i tłumaczka jego wierszy na język francuski.
Panu Krzysztofowi od najmłodszych lat towarzyszy wrażliwość na piękno otaczającego go świata. I dlatego pisanie wierszy jest dla niego czymś bardzo naturalnym, to swoiste dopełnienie jego osobowości. Debiutował w 1981 roku utworem „Los” opublikowanym w już nieistniejącym czasopiśmie „Zarzewie” ”, od tamtej pory wydał 10 tomików wierszy. Poezja, tworzenie jest dla niego bardzo ważne, ale nie najważniejsze. Ważniejsze jest życie, rodzina i praca „nauczyciela z powołania”- jak sam siebie określił poeta.
Podczas ciekawej, ciepłej i inspirującej rozmowy dwóch przyjaciół poznaliśmy, zaprezentowane przez nich, wybrane wiersze pana Krzysztofa. Wspólnie opowiadali także, jak powstawały te utwory. Kilka z nich mogliśmy wysłuchać zarówno w języku polskim w wykonaniu autora, jak i francuskim – pani Danuty, która potem przybliżyła nam problemy związane z pracą tłumacza poezji.
Nie obyło się bez pytań do poety, chętnie na nie odpowiadał.
Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy chojnowianki Joanny Olszewskiej.
W bibliotece posiadamy tomiki poetyckie Krzysztofa Jelenia – zapraszamy!
2023-07-12 12:02
Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Anna Goc – „Głusza”; Stanisław Horodecki - "Chojnów: opowieści o ludziach i mieście historie prawdziwe i prawdopodobne"; Magdalena Majcher – „Doktórka od familoków”; Theodore Papakostas – „Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie”; Ilona Wiśniewska – „Migot. Z krańca Grenlandii”; Marcin Wójcik – „Gęsiego. Z miasta na wieś” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Andrea Beaty – „Wiktor Lato, ilustrator”; Kaziya - „Jak leczyć magiczne stworzenia. Dziennik medycyny magicznej”; Marcin Przewoźniak – „Ostatni trop Kopernika”; Briony May Smith – „Syreni księżyc”; Olivier Tallec – „To jest moje drzewo”. Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.
2023-07-07 12:29
W Domu Schrama, 7 czerwca 2023 r., odbyło się spotkanie autorskie ze Stanisławem Horodeckim i promocja jego najnowszej książki „Chojnów. Opowieść o ludziach i mieście. Historie prawdziwe i prawdopodobne”, nad którą pracował kilkanaście lat.
Podczas spotkania autor nakreślił dzieje miasta, koncentrując się na wybranych postaciach z nim związanych. Bohaterami opowieści byli m.in.:
- posądzeni o podpalenie Chojnowa w 1581 roku, w tym Agneta Leschin podejrzana o czary,
- Caspar Schwalbe, burmistrz a może medyk księżnej Anny wirtemberskiej, którego portret można zobaczyć w naszym Muzeum Regionalnym,
- Johann Bernhard Brünig, doktor filozofii i medyny, którego epitafium znajdziemy w chojnowskiej farze,
- Edith Jacobson, lekarka, psychiatra i psychoanalityk uznawana za klasyka teorii post-freudowskiej,
- Oswald Herman Lange, inżynier lotniczy, członek „grupy rakietowej von Braun”, m. in. szef projektu Saturn V, który umożliwił realizację lądowania człowieka na Księżycu.
Stanisław Horodecki, niezwykle opowiadając o niezwykłych mieszkańcach Chojnowa, teatralnie dopasowywał elementy swojego ubioru do omawianej epoki. Bardzo uroczystym akcentem było odczytanie przez Annę Kopyrę dokumentu wystawionego w 1333 roku przez księcia Bolesława III, nadającego chojnowskim mieszczanom prawo magdeburskie. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej przygotowanej na podstawie ilustracji zamieszczonych w książce.
Na taką publikację czekaliśmy - można ją nabyć w Muzeum Regionalnym w Chojnowie lub wypożyczyć w naszej bibliotece.
Organizatorzy spotkania: Muzeum Regionalne w Chojnowie (wydawca książki) i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie.
2023-06-30 13:37
Już jutro rusza największy w zachodniej Polsce międzynarodowy festiwal folklorystyczny "Świat pod Kyczerą"!
Organizatorzy festiwalu zaplanowali aż dziesięć dużych koncertów galowych, korowody i animacje uliczne, warsztaty artystyczne, prezentacje rzemiosła ludowego i kulinariów. Na festiwalowych scenach zaprezentuje się łącznie ponad 400 artystów z Polski, Czech, Rumunii, Macedonii Północnej, Serbii, Gruzji, Tajlandii, Indii, Senegalu, Maroka, Demokratycznej Republiki Konga, Kanady i Meksyku.
Start festiwalu 30 czerwca na Rynku w Oleśnicy. W kolejnych dniach festiwalowa paleta barw i dźwięków ogarnie Szprotawę, Polkowice, Lisiec k. Lubina, Legnicę, Wołów, Polanicę-Zdrój, Chobienię w gminie Rudna, Zamienice k. Chojnowa. Finał całego wydarzenia w dniu 9 lipca w Legnickim Polu.
Głównym organizatorem festiwalu są młodzi Łemkowie z Zespołu "Kyczera".
2023-06-29 15:00