Dział dla Dorosłych
Książki
Brigitte Giraud - Żyć szybko
Wydawnictwo WAB, 2024
Laureatka Nagrody Goncourtów 2022, najbardziej prestiżowej francuskiej nagrody literackiej!
W rozgorączkowanej, pełnej napięcia narracji Brigitte Giraud, odliczając dni do katastrofy, usiłuje zrozumieć, jak doszło do wypadku, w którym zginął jej mąż. Dwadzieścia lat później robi bilans i jeszcze raz stawia te wszystkie pytania, które przez lata pozostały bez odpowiedzi. Przypadek, przeznaczenie czy zbieg okoliczności? Wraca do tych dziwnych dni, pozornych drobiazgów, które doprowadziły do tragedii, z czułością naświetla postać męża i, po raz ostatni, cudownie wskrzesza ich związek.
„Żyć szybko” to książka o wielkiej wrażliwości, która opowiada absolutnie uniwersalną historię, ponieważ każdy przeżył doświadczenie utraty kogoś i próbował w myślach cofnąć się w czasie, rozważając różne warianty wydarzeń.
Pierre Assouline, Akademia Goncourtów
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło : https://www.empik.com/zyc-szybko-brigitte-giraud,p1435278859,ksiazka-p#ProductDescription
Katarzyna Kasia, Grzegorz Markowski – Siedem życzeń. Rozmowy o źródłach nadziei
Wydawnictwo Znak, 2023
Ta książka powstała z bezsilności, ale zaowocowała nadzieją. Od ośmiu lat świat przynosi nam kolejne powody do trosk, więc żeby zupełnie nie ulec smętnym nastrojom, zadaliśmy sobie proste pytania:
Czego nam dzisiaj najbardziej brakuje?
Czego chcielibyśmy dla siebie?
Czego chcielibyśmy dla Polski?
Tak powstała lista siedmiu życzeń:
odwagi, przyszłości, niepodległości,
śmiechu, spokoju, bogactwa i szacunku.
O każdym z nich porozmawialiśmy z kimś wybitnym, kto zna temat od podszewki. Dzięki temu wiemy, co zrobić, żeby te życzenia się spełniły. A właściwie byśmy sami potrafili je sobie spełnić.
Jeśli chcecie poczuć nadzieję, że wbrew temu, jak wygląda dziś, jutro może być lepsze, przeczytajcie siedem inspirujących rozmów na siedem uniwersalnych tematów.
I zastanówcie się:
Czego wy życzycie Polsce?
Agnieszka Holland o odwadze
Szymon Malinowski o przyszłości
Jarosław Kuisz o niepodległości
Dorota Masłowska o śmiechu
Andrzej Leder o spokoju
Joanna Tyrowicz o bogactwie
Jurek Owsiak o szacunku
Polacy bardzo lubią narzekać z byle jakich powodów, ale ostatnio również tych poważnych mamy niepokojąco dużo. Ta książka proponuje zmianę trybu myślenia. Zgoda, jest źle. Ale co można zrobić, żeby było lepiej i żebyśmy mogli znowu narzekać wyłącznie z błahych powodów? Arcyciekawi rozmówcy i rozmówczynie Katarzyny Kasi i Grzegorza Markowskiego mają swoje życzenia dla nas wszystkich. A jakie są Wasze?
Michał Rusinek
Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski – doktorka i redaktor, wspólnie prowadzą Szkło kontaktowe w TVN24 oraz spektakularne poranki w Radiu Nowy Świat. Są współautorami podcastu Bardzo Bardzo Serio.
Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/siedem-zyczen-rozmowy-o-zrodlach-nadziei-kasia-katarzyna-markowski-grzegorz-257637
Barbara Kingsolver – Demon Copperhead
Wydawnictwo FILIA, 2023
NAGRODA PULITZERA 2023 ZA NAJLEPSZĄ KSIĄŻKĘ BELETRYSTYCZNĄ
Laureatka Women’s Prize for Fiction
„Nadzwyczajna powieść” – OPRAH WINFREY
„[Autorka] zamierza nas uratować, opowiadając nam rozmaite historie… Udaje jej się to lepiej niż jakiejkolwiek innej znanej mi osobie” – ANN PATCHETT
„Demon Copperhead” to genialna powieść, która zachwyca, przykuwa uwagę i porusza do głębi, opisując niezwykłą podróż młodego bohatera ku dojrzałości. Rozgrywająca się w południowych Appalachach powieść „Demon Copperhead”, to historia chłopca urodzonego przez nastoletnią samotną matkę w przyczepie mieszkalnej, który nie ma nic poza odziedziczonymi po zmarłym ojcu rudymi włosami i urodą, zjadliwym dowcipem i nieposkromionym darem przetrwania. Demon opisuje własnym, bezlitośnie szczerym głosem problemy współczesnego świata, doświadczenia opieki zastępczej, pracę dzieci, zaniedbane szkoły, sukcesy sportowe, uzależnienia, zgubne miłości i druzgocące straty. Jednocześnie musi zmierzyć się z tym, że sam pozostaje niewidzialny w kulturze popularnej, bo nawet superbohaterowie opuścili prowincję i wolą wielkie miasta. Wiele pokoleń wstecz Charles Dickens przy pisaniu „Davida Copperfielda” posiłkował się własnym doświadczeniem, bo z pierwszej ręki znał zjawisko ubóstwa i jego szkodliwy wpływ na dzieci. Problemy nękające współczesne mu społeczeństwo po dziś dzień pozostają nierozwiązane. Przenosząc wiktoriańską powieść w realia współczesnego amerykańskiego Południa, Barbara Kingsolver odwołuje się do gniewu i współczucia dziewiętnastowiecznego autora, a przede wszystkim do jego wiary w to, że dobra historia może odmienić rzeczywistość. „Demon Copperhead” przemawia w imieniu nowego pokolenia zagubionych chłopców i tych wszystkich osób urodzonych w pięknych, choć przeklętych miejscach, których nie potrafią opuścić.
Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/demon-copperhead-barbara-kingsolver-260027
Azar Nafisi – Czytaj niebezpiecznie. Wywrotowa siła literatury na burzliwe czasy
Wydawnictwo Karakter, 2023
Nowa książka autorki Czytając "Lolitę" w Teheranie.
Jak czytać literaturę w czasach zdominowanych przez autorytaryzmy, przemoc, kulturową polaryzację i cenzorskie zapędy władzy? Czy polityczne spory determinują nasz sposób lektury i to, czego szukamy w książkach? Na ile literatura może wpływać dziś na politykę? To tylko kilka z pytań, wokół których krąży Azar Nafisi, czytając wspólnie z nami wybitne powieści Margaret Atwood, Salmana Rushdiego, Raya Bradbury’ego, Toni Morrison, Jamesa Baldwina, Dawida Grosmana i Iljasa Churiego. Autorka przygląda się im przez pryzmat swoich doświadczeń życia w Stanach Zjednoczonych za rządów Trumpa oraz w Iranie opanowanym przez teokratyczny reżim. W każdym z tych miejsc wybrzmiewają nieco inaczej, a ich lektura wiąże się z innego typu zagrożeniem.
„Podczas pisania tej książki towarzyszyło mi pragnienie, by więzi zerwane przez politykę zastąpić nićmi porozumienia zadzierzgniętego przez wyobraźnię” – wyznaje autorka, szukając w literaturze nadziei na świat, w którym da się jeszcze wspólnie żyć. Aby jednak ta nadzieja się ziściła, trzeba wystawić się na pewne ryzyko – ryzyko niebezpiecznej lektury.
Źródło: https://karakter.pl/product-pol-611-Czytaj-niebezpiecznie-Wywrotowa-sila-literatury-na-burzliwe-czasy.html
Andrzej Pilipiuk – Czasy, które nadejdą
Wydawnictwo Fabryka Słów, 2024
Życie potrafi okaleczyć bardziej niż śmierć. Andrzej Pilipiuk po raz kolejny serwuje wyśmienitą ucztę wszystkim wielbicielom historii. Tej wielkiej i tej mniejszej, codziennej. Podążając tropami życia Doktora Skórzewskiego spotkacie skazanego na śmierć genialnego chemika, zrozumiecie, dlaczego romantyzm powinien być wciągnięty na listę zaburzeń umysłowych i dowiecie się, jak zmienić zapluskwioną norę w miejsce zdatne do życia.
Z Robertem Stormem zbliżycie się do rozwiązania tajemnicy rządzącej jego życiem. Dotkniecie przeszłości zaklętej w spiżu i brązie. I spojrzycie w przyszłość prowadzącą do okrucieństwa tak wielkiego, że pozostanie tylko wznieść toast "Za przyszłe czasy, oby nigdy nie nadeszły".
Źródło: https://fabrykaslow.com.pl/autorzy/andrzej-pilipiuk/czasy-ktore-nadejda/
Dział dla Dzieci
Książki
Gill Arbuthnott – Wojny z mikrobami
Wydawnictwo HarperCollins, 2024
Dlaczego co jakiś czas wybuchają epidemie? Które zarazki są najbardziej niebezpieczne? Po co się szczepimy? Komu zawdzięczamy antybiotyki?
Zdrowie nie zostało nam dane - musieliśmy je sobie wywalczyć, tocząc przez tysiące lat wojny z mikrobami: bakteriami, wirusami i grzybami. Ludzie żyli kiedyś krócej i borykali się z chorobami, o których dziś nie mamy pojęcia. Jak udało się pokonać dawne plagi? Dlaczego dziś jesteśmy zdrowsi? Czy grożą nam kolejne epidemie?
O tym wszystkim opowiadają Wojny z mikrobami – ciekawa, angażująca i bardzo atrakcyjna wizualnie książka. Mnóstwo pożytecznej wiedzy z zakresu historii i biologii podano w formie ciekawostek, anegdot, mini-komiksów, które dopełniają dowcipne ilustracje.
Książkę przetłumaczył i skonsultował Wojciech Mikołuszko – przyrodnik, dziennikarz naukowy, popularyzator nauki i autor poczytnych książek popularnonaukowych dla dzieci.
Seria Chcę wiedzieć więcej! jest przeznaczona dla ciekawych świata dzieci w wieku wczesnoszkolnym (dla przedszkolaków jest przeznaczona seria Chcę wiedzieć!). Wiedza podana jest w ciekawy i atrakcyjny sposób, podobnie jak w innych cyklach Akademii Mądrego Dziecka przeznaczonych dla starszych dzieci: Przygody z nauką, Chcę wiedzieć, Pomóż mi przetrwać, Wiem, co jem.
Źródło: https://harpercollins.pl/pl/products/wojny-z-mikrobami-akademia-madrego-dziecka-chce-wiedziec-wiecej-3055.html
Artur Gębka – Ten Pan
Wydawnictwo Widnokrąg, 2023
Książka roku Polskiej Sekcji Ibby 2023 (WYRÓŻNIENIE)
Wystawa ilustracji BABALUNGA I KAMOLONGOS, Walencja, Hiszpania, WYRÓŻNIENIE
Kim był Ten Pan? Dlaczego całymi dniami krążył między blokami? Gdzie był jego dom? Nikt nie wiedział, nikt też nie pytał. Nie wiedział tego nawet on sam.
Ten Pan nosił bardzo długi płaszcz, tak wielki, że cały się pod nim chował. Chciał być niewidzialny. Mieszkańcy osiedla obserwowali go, marszcząc groźnie brwi – woleliby go nie widzieć. Tylko jeden chłopiec patrzył na niego zupełnie inaczej, z troską, bo zbliżała się zima. Co się wtedy stanie z Tym Panem?
Ten Pan to opowieść o bezwarunkowej akceptacji. O dziecięcej otwartości na drugiego człowieka, która nie zdążyła przesiąknąć uprzedzeniami i surowymi ocenami budowanymi na bazie pozorów. Jest to również historia o nadziei. Pokazuje, że czasem drobne gesty mogą doprowadzić do wielkich zmian. Może warto wykonać odważny krok i odkryć, czy gdzieś za rogiem nie czeka na nas coś dobrego?
Źródło: https://wydawnictwo-widnokrag.pl/ten-pan
Emily Hawkins – „Historia naturalna stworzeń magicznych
Wydawnictwo HarperCollins, 2023
Poznaj sekretną księgę zatytułowaną Historia naturalna stworzeń magicznych zawierającą opisy wyjątkowych istot – tajemniczych gatunków przebywających w ukryciu na naszej planecie, których życie zostało właśnie zagrożone wyginięciem. Słynny zoolog i badacz tego niezwykłego uniwersum, Dimitros Pagonis, przesłał ją podróżniczce, naukowczyni i pilotce Artemis Matsouce, aby pomogła mu chronić mityczne stworzenia. Razem wyruszają na przygodę pełną niesamowitości i magii. Będą musieli jednak zachować ogromną ostrożność, ponieważ prawda o magicznych istotach musi pozostać w ukryciu.
Na swojej drodze spotkają jednorożce, hipogryfy, smoki, feniksy, yeti, pegazy, wróżki, syreny, trolle i wielu innych przedstawicieli magicznej fauny. Przemierzą wszystkie kontynenty i poznają istoty zamieszkujące na lądzie i w wodzie. Zbadają środowisko, w którym żyją magiczne stworzenia, ich zwyczaje oraz sposoby odżywiania się. I dołożą wszelkich starań, żeby znaleźć dla nich bezpieczny azyl. Czy im się to uda?
Historia naturalna stworzeń magicznych, wzorowana na dawnych atlasach historii naturalnej, łączy fikcyjną fabułę i bohaterów z rzetelnymi faktami przyrodniczymi. Zapadające w pamięć stylizowane ilustracje uruchamiają wyobraźnię i pozwalają zanurzyć się w magiczny świat, a wciągająca historia pomaga chłonąć wiedzę niezbędną wszystkim czytelnikom książek fantasy.
Historia naturalna stworzeń magicznych to czwarta książka – po Historii naturalnej wróżek, Historii naturalnej magii i Historii naturalnej syren – z serii bogato ilustrowanych publikacji o niezwykłych istotach.
Źródło: https://harpercollins.pl/pl/products/historia-naturalna-stworzen-magicznych-2876.html
Phil Hickess – Aveline Jones i duch z Malmouth
Wydawnictwo Świetlik, 2023
Upiorna opowieść dla wszystkich, którzy lubią się bać!
Aveline Jones uwielbia czytać historie o duchach, więc jesienna przerwa międzysemestralna staje się o wiele bardziej ekscytująca, gdy dziewczynka znajduje starą księgę pełną przerażających opowieści.
Nie tylko historie z tej książki mrożą krew w żyłach, lecz także fakt, że zbiór należał kiedyś do Primrose Penberthy, która zniknęła w tajemniczych okolicznościach…
Zaintrygowana Aveline postanawia zbadać sprawę zniknięcia Primrose.
Ale ktoś... lub COŚ daje znać o swoim istnieniu. I szuka Aveline.
Przepełniona upiornym klimatem opowieść dla wszystkich młodych czytelników, którzy uwielbiają czuć dreszczyk emocji! Ponura atmosfera małego miasteczka, osobliwe i czasem przerażające postaci oraz splot dziwnych wydarzeń sprawią, że pokochacie tę serię od pierwszej strony! To idealna mieszanka strachu, dobrej zabawy oraz wnikliwego śledztwa.
Książka dla dzieci w wieku 9+ (oraz dla wszystkich łowców duchów!).
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/aveline-jones-i-duch-z-malmouth-tom-1-phil-hickes,p1400110465,ksiazka-p
Coralie Saudo – Złotowłosa i trzy misie: 22 możliwe historie i 5 zakończeń
Wydawnictwo HarperCollins, 2024
Niesamowita bajka wybierajka! Książka, która jest pełna zwrotów akcji, dynamiczna, zawierająca współczesny język. Książka, która posiada interaktywną konstrukcję, przypominającą grę.
Zadaniem dziecka jest wcielenie się w jedną z głównych postaci opowieści. W tym przypadku zostaje Złotowłosą. Każda strona, to krótka opowieść, po której dziecko musi podjąć decyzję i przejść do kolejnej zaskakującej sytuacji. Każdy wybór ma przypisaną ilustrację, która przenosi w inne miejsce w książce. Znana wszystkim historia o Złotowłosej i trzech misiach ma, aż 22 możliwe historie i 5 różnych zakończeń.
To dziecko decyduje o przebiegu fabuły! Książka z serii bajek wielokrotnego wyboru rozwija wyobraźnię, pobudza ciekawość i pomaga zrozumieć konsekwencje wyborów. Wspaniałe bajki do wspólnego czytania, przy których dzieci oraz opiekunowie nie będą się nudzić
Źródło: https://zaczytanalodka.pl/Zlotowlosa-i-trzy-misie-Ty-decydujesz-Coralie-Saudo