Od października 2015 r. do maja 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie prowadzone były nowe, cykliczne zajęcia „Bajki bez barier”, w których uczestniczyli uczniowie chojnowskich szkół podstawowych – kl. II c z SP nr 3 i kl. II b z SP nr 4. Głównym celem spotkań było wyjaśnienie dzieciom pełnosprawnym „inności” niepełnosprawnych rówieśników oraz ułatwienie im zrozumienia ich emocji i zachowań. Zajęcia były realizowane na podstawie serii dziesięciu książeczek wydanych w 2015 roku przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko”, a napisanych przez Aleksandrę Chmielewską oraz Joannę M. Chmielewską.Każda książeczka zawiera jedną bajkę psychoedukacyjną dotyczącą konkretnej niepełnosprawności, tj.: zespołu Aspergera, autyzmu, ADHD, epilepsji, zespołu Downa, niepełnosprawności ruchowej, zaburzenia mowy, niedosłuchu, choroby przewlekłej, dziecka niewidomego. Przeciętnie w każdym miesiącu odbywało się jedno spotkanie z każdą z klas, na którym omawialiśmy jedną lub dwie bajki. Zajęcia przygotowywali wspólnie bibliotekarze MBP: Marzena Luty i Agnieszka Tworzydło oraz nauczyciele: Maria Pękala z SP nr 3 i Dorota Chopkowicz z SP nr 4. Podczas spotkań czytaliśmy bajki - często z elementami inscenizacji wykonywanymi przez bibliotekarzy, nauczycieli i uczniów - oraz przeprowadzaliśmy różne zadania i zabawy dla dzieci, sprzyjające przełamywaniu barier względem drugiego człowieka, w tym wypadku mając na uwadze osoby niepełnosprawne. 3 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się uroczyste podsumowanie naszego cyklu zajęć czytelniczych - pn. „Czytamy BAJKI BEZ BARIER”.
2016-06-10 15:31
Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Jacek M. Kowalski, Robert J. Kudelski, Robert Sulik - „Lista Grundmanna : tajemnice skarbów Dolnego Śląska”; Maria Nurowska - „Bohaterowie są zmęczeni”; Michał Rusinek - „ Nic zwyczajnego : o Wisławie Szymborskiej”; Chris Taylor - „Gwiezdne Wojny : jak podbiły wszechświat?” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Agnieszka Chamera-Nowak - „Bajka jak lekarstwo : zastosowanie bajkoterapii w terapii pedagogicznej”; Anna Czerwińska-Rydel - „Wielki Karol i mały Lolek : o Janie Pawle II”; Joanna Rudniańska - „Bajka o Wojnie”; Katarzyna Ryrych - „Pepa w raju : najkrótsza opowieść o miłości”; Małgorzata Zdziechowska - „Zwierzaki podróżniczki Gosi”. Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.
2016-06-10 13:08
Kolejne wesołe spotkanie w Bibliotecznej Akademii Malucha już za nami. Tym razem, 25 maja, wybraliśmy się z mamą kwoką do pobliskiego lasu po robaki. Tego roku wylęgło się bardzo dużo kurczątek, tak więc ich rodzice musieli się sporo natrudzić, by nakarmić małe pisklaki. Po wysłuchaniu bajki „Kwoka co się zowie” dzieci z wielkim przejęciem opowiadały, co się wydarzyło w lesie - na kogo czekał pod drzewem lis Rudasek, kto uratował mamę kwokę od niebezpieczeństwa oraz co ona obiecała swoim dzieciom. Mali uczestnicy zajęć bardzo uważnie słuchali i odgadywali odgłosy zwierząt z wiejskiego podwórka, które pojawiły się w naszej bibliotece. Z radością i z zaangażowaniem uczestniczyli w zabawach: ”Taniec kurcząt w skorupkach”, „Karuzela”, „Miała baba koguta”, „Konik”, a to tylko niektóre z naszych ciekawych propozycji. Spotkanie zakończyliśmy wspólną pracą plastyczną „Wiejska zagroda” oraz tańcem „Pan McDonald farmę miał”.
2016-06-07 09:34
W dniu 9 czerwca w godz.: 9.30 - 13.30 w Sali Edukacyjnej MBP odbędą się warsztaty literackie dla młodzieży pt.”Inspiracje”. Warsztaty poprowadzi wrocławska pisarka Agnieszka Gil, autorka m.in. powieści „Dziki szczaw”, „Herbata z jaśminem”. Do uczestnictwa w zajęciach zapraszamy członków Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki z Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 oraz Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie.
2016-06-06 12:35
Na ostatnich zajęciach z cyklu „Bajki bez barier” - 20 i 24 maja - dzieci poznały Karolinę, która przeprowadziła się znad morza do innego miasta. Nowa szkoła, nowe otoczenie i sytuacje trochę ją przerażają, i wtedy na naszym znajomym podwórku spotyka Alę. Ta dziewczynka jest inna, jest niewidoma. Alicja wprowadza Karolinę w swój wyjątkowy świat i pokazuje jej, że jest szczęśliwa i że świat można także „widzieć” innymi zmysłami niż wzrok. Na spotkaniu dzieci poznały, oprócz treści książki Aleksandry Chmielewskiej „Bursztyn”, także alfabet Braila i wykonywały dla Ali pozdrowienia z wypukłymi serduszkami i kwiatami. W trakcie zabaw rozpoznawały różne przedmioty za pomocą dotyku oraz w parach ćwiczyły prowadzenie słowem osoby z zasłoniętymi oczami. Te zajęcia ułatwiły wszystkim biorącym w nich udział zrozumienie problemów osób niedowidzących i niewidomych, a także uwrażliwiły na problemy innych. Nie obyło się też bez podziękowań za dobrą współpracę podczas realizacji „Bajek bez barier”, a uroczysty finał tego przedsięwzięcia już jutro - 3 czerwca.
2016-06-02 12:18