Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Warto przeczytać w lutym!

Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Sam Knight – „Biuro przeczuć. Historia psychiatry, który chciał przewidzieć przyszłość”; Joanna Kuciel-Frydryszak - „Służące do wszystkiego”; Michał Śmielak – „Osada”; Franck Thilliez – „Manuskrypt niedokończony”; „Utkane z miłości: 5 opowieści na dobry wieczór” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Marek Michalak – „Opowieści o tym, co daje moc”; Roch Urbaniak – „Papienik. Targowisko opowieści”; Anna Wiśniewska-Grabarczyk – „Marcelinka Kolanko ratuje książki czyli o znikających kartkach, pomazanych stronach i książkobójcach z ulicy Mysiej”; Alex Woolf – „Escape room. Największa sprawa Sherlocka” ; Katherine Woodfine - „Fantastyczna Jane Austen. Duma i uprzedzenie”
Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.

2024-02-21 15:43

Lutowe spotkanie DKK ŁGARZ

Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki ŁGARZ (także wszystkich zainteresowanych przystąpieniem do DKK) – 23 lutego o godz. 17.00, Sala Edukacyjna MBP w Chojnowie. Kontakt Anna Kopyra, tel. 76 818 83 46. W lutym omawiamy błyskotliwy zbiór dowcipnych, zjadliwych felietonów pióra Fran Lebowitz, gwiazdy dokumentalnego miniserialu Netfliksa "Udawaj, że to miasto" w reżyserii Martina Scorsese. Lebowitz bierze na celownik swojego ciętego humoru wszystko – od dzieci ("rzadko dysponują sensowną gotówką, którą można by od nich pożyczyć") po nowojorskich kamieniczników ("świętym obowiązkiem każdego kamienicznika jest utrzymywanie w budynku odpowiedniej liczby karaluchów"). Jej stosunek do pracy to świetna odtrutka na współczesną wyczerpującą kulturę samodoskonalenia ("13.40 -- Myślę, czy by nie wstać, dochodzę jednak do wniosku,
że nagły ruch mógłby mi zaszkodzić. Jeszcze trochę czytam i sobie popalam").

2024-02-19 14:26

Standardy Ochrony Małoletnich

W celu zapewnienia dzieciom i młodzieży (korzystającym oraz chcącym skorzystać z zasobów Biblioteki) bezpiecznego środowiska, zorganizowanego z poszanowaniem ich praw i godności, Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie wprowadza Standardy Ochrony Małoletnich.
Pragniemy zapewnić dzieciom i młodzieży dostęp do oferty edukacyjnej i kulturalnej wolny w sposób dla nich bezpieczny i komfortowy, wolny od zagrożeń i zachowań nieodpowiednich, w szczególności wolny od jakichkolwiek form przemocy i dyskryminacji.
TREŚĆ SKRÓCONA DOKUMENTU
• Osoby, które kontaktują się z Tobą w Bibliotece, powinny zachowywać się grzecznie i z poszanowaniem Twoich potrzeb.
• Pracownikom nie wolno stosować w stosunku do Ciebie przemocy.
• Masz prawo do zadawania pytań pracownikom Biblioteki i otrzymywania na nie wyczerpujących odpowiedzi.
• Pracownikom nie wolno na Ciebie krzyczeć.
• Masz prawo do informacji o wszystkich decyzjach, które są w stosunku do Ciebie podejmowane i wyjaśnienia dlaczego takie są.
• Masz prawo do prywatności. Pracownikom Biblioteki nie wolno przekazywać informacji o Tobie innym dorosłym ani dzieciom, z wyjątkiem Twoich rodziców lub opiekunów.
• Pracownikom nie wolno bez zgody Twojej i Twoich rodziców lub opiekunów robić Ci zdjęć, nagrywać filmów.
• Pracownikom nie wolno zachowywać się w Twojej obecności niewłaściwie, używać wulgarnych słów, gestów lub żartów, obrażać kogokolwiek, nawiązywać w wypowiedziach do Twojej atrakcyjności, używać przemocy.
• Nikomu nie wolno Cię krzywdzić, w jakikolwiek sposób.
• Pracownikom nie wolno proponować Ci alkoholu, papierosów ani nielegalnych substancji. Pracownikom nie wolno używać ich w Twojej obecności.
• Pracownikom nie wolno przyjmować pieniędzy ani prezentów od Ciebie.
• Masz prawo być traktowane tak samo jak wszystkie inne dzieci. Pracownicy nie powinni nikogo faworyzować.
• Pracownikom wolno Cię dotykać tylko za Twoją zgodą i w taki sposób, aby był dla Ciebie odpowiedni.
• Pracownikom nie wolno Cię bić, szturchać, popychać ani dotykać Cię w jakikolwiek inny sposób, którego nie chcesz lub czujesz się źle.
• Pracownicy mogą się z Tobą kontaktować wyłącznie w czasie pracy i w związku z ich pracą.
• Pracownikom nie wolno zapraszać Cię do ich miejsca zamieszkania, spotykać się z Tobą poza Biblioteką ani kontaktować się z Tobą w mediach społecznościowych lub przez prywatny telefon.

PAMIĘTAJ!
Zawsze kiedy czujesz się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, ktoś robi Ci krzywdę lub zachowuje się nieodpowiednio, możesz powiedzieć o tym innemu pracownikowi Biblioteki, który Cię wysłucha i pomoże!

2024-02-15 14:52

Czytelnicze niepodzianki

Wypożycz "kota" w worku…
17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Od tego dnia - do 22. lutego br. zachęcamy wszystkich Czytelników MBP w Chojnowie do udziału w zabawie.
Mamy dla Was propozycję - "Wypożyczcie książkę w ciemno! Wybierajcie spośród pięknie zapakowanych książkowych niespodzianek".

2024-02-14 14:24

#EkoWalentynki

Zapraszamy mieszkańców Miasta i Gminy Chojnów do udziału w 15. edycji najbardziej romantycznej i ekologicznej ogólnopolskiej akcji pn. EkoWalentynki. Już od 12.lutego zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie nie tylko w celu wypożyczenia książki, ale też aby oddać zużyte baterie.
W Działach: dla Dzieci i młodzieży oraz dla Dorosłych ustawiono specjalne pojemniki. To do nich będziemy zbierać zużyte bateryjki, za które rozdawać będziemy słodkie upominki!
Zbiórka baterii trwać będzie do 31 marca 2024 r.
Słodkie upominki do wyczerpania zapasów!
Organizator akcji: ekolog Dominik Dobrowolski.
Akcję współorganizują i wspierają od lat: REMONDIS Electrorecycling Polska, Electro-System Organizacja Odzysku, Europejska Platforma Recyklingu.

2024-02-06 13:11


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki