Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Świat dla Dociekliwych

Drugi etap naszych Wakacji z Biblioteką trwał od 16 do 22 sierpnia. Tym razem w podroż zabraliśmy serię książek Świat dla Dociekliwych.
W pierwszy dzień wyruszyliśmy na wędrówkę po Polsce z książką „Dobra nasza! Polska. Przewodnik dla dzieci”. Uczestnicy spotkania, po wysłuchaniu krótkich opowieści dotyczących naszych pięknych pałaców i zamków, z wielką ochotą zabrali się do tworzenia prac plastycznych. Powstały wzory „wydrapane” metodą sgraffito.
Kolejny dzień to podróż po Ukrainie „Owwa. Ukraina dla dociekliwych”. Tym razem, po lekturze, wyklejaliśmy wyszywanki, czyli hafty (po ukraińsku wyszywki), które noszą ludzie w całej Ukrainie. Zadaniem dzieci było wykonanie różnych wzorów według własnego uznania, które potem połączyliśmy w całość.
Następna ciekawa podróż to Włochy - „Mamma mia. Włochy dla dociekliwych”. Każdy lubi pizze, potrawę kuchni włoskiej. Poznaliśmy historie tego kulinarnego przysmaku, a każde dziecko stworzyło swoją własną smaczną pizzę.
„Man Zou. Chiny dla dociekliwych” to była ciekawa podróż do Państwa Środka, gdzie na każdym kroku widzi się smoki, symbol potęgi i powodzenia. I one właśnie stały się tematem plastycznych dokonań uczestników bibliotecznych zajęć.
Japonia to ostatni przystanek naszych wakacyjnych podróży. Z książki ”Banzai. Japonia dla dociekliwych” dzieci dowiedziały się, że Dzień Dziecka w Japonii obchodzi się oddzielnie dla dziewczynek – 3 marca Hina Matsuri i oddzielnie dla chłopców - 5 maja Tango no Sekku. Dziewczynki otrzymują w prezencie lalki przedstawiające cesarza i cesarzową, a chłopcy symboliczne karpie z papieru lub materiału. Spróbowaliśmy wykonać japońskie laleczki i karpie.

Prace plastyczne, które powstały na wszystkich wakacyjnych zajęciach zaprezentowaliśmy na wystawie w bibliotece.

2023-09-18 14:42

Wrześniowe spotkanie DKK

Zapraszamy na powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki ŁGARZ (także wszystkich zainteresowanych przystąpieniem do DKK) – 15 września o godz. 17.00, Sala Edukacyjna MBP w Chojnowie. Kontakt Anna Kopyra, tel. 76 818 83 46. We wrześniu spotykamy się z twórczością klasyków literatury. W tym roku jest to głośny esej polityczny pt. „Dusza człowieka w socjalizmie” Oskara Wilde, w którym rysuje wizję nowego ustroju opartego na wolności, humanizmie i sztuce. Autor kwestionuje wszelkie formy politycznego, społecznego i ekonomicznego przymusu wobec jednostki, podkreśla potencjał drzemiący w każdym z nas, nawołuje do życia autentycznego i godnego – a takie najpełniej może się realizować w obszarze kreacji artystycznej. Odżegnuje się od schlebiania masowym gustom i broni indywidualizmu. „Czy to utopijne? – pyta. I odpowiada: – Nie warto nawet spojrzeć na taką mapę świata, która nie zawiera Utopii".

2023-09-08 12:16

Zapraszamy na Narodowe Czytanie 2023 w Chojnowie

Zapraszamy na spotkanie Narodowe Czytanie – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem”, które odbędzie się 12.09.2023 r. o godz. 16.00 w Rynku (w razie niepogody Dom Schrama). Fragmenty utworu przeczytają chojnowianie: uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie oraz osoby dorosłe - ludzie z pasją. Oprawa muzyczna, w tym wykonanie pieśni z powieści „Nad Niemnem”: Michał Sawicki (akordeon, wokal).
Dla wszystkich, którzy mają w domowej biblioteczce „Nad Niemnem” i wezmą książkę na spotkanie mamy okolicznościową pamiątkę.

W ramach akcji Narodowe Czytanie odbędzie się także czytanie tegorocznej lektury w miejscowych szkołach oraz Warsztacie Terapii Zajęciowej w Chojnowie.

Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie
Partnerzy: Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4, Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Chojnowie

2023-09-04 16:13

Wystawa "Wakacje z Biblioteką 2023"

Zapraszamy na wystawę "Wakacje z Biblioteką 2023", na której można zobaczyć dokonania plastyczne uczestników naszych wakacyjnych zajęć "Podróże małe i duże" i "Świat dla Dociekliwych".

Wystawa jest zaprezentowana w Galerii Młodych i Dziale dla Dzieci i Młodzieży - do 30.09.2023.

2023-09-04 07:42

28 sierpnia - Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów

28 sierpnia przypada Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Jest to także rocznica urodzin słynnego amerykańskiego rysownika historii obrazkowych Jacka Kirby`ego (1917-1994), twórcy znanych na całym świecie postaci z uniwersum XMen, Hulka czy Fantastycznej Czwórki.
Pomysłodawcami komiksowego święta są dziennikarze i blogerzy – Brian Heater i Sarah Morean.
A jak można świętować? Wystarczy wziąć komiks i usiąść w parku na ławeczce albo w kawiarni przy pysznej zimnej wodzie z limonką i… zacząć czytać. Można także przyjść do biblioteki i wypożyczyć nieśmiertelne Kaczory Donaldy, przeżyć przygody z Kajko i Kokoszem, cofnąć się w czasie do wioski niesamowitych Galów – Asterixa i Obelixa lub powrócić do „Fistaszków”. W tym roku do naszej biblioteki zawitały mangi, m. in. cykl „Zapiski zielarki”, „Bestia z ławki obok”, „Danganronpa”, „Jak leczyć magiczne stworzenia”.

Czytanie komiksu to także jedno z sierpniowych wyzwań „Książkowego niekalendarza” (szczegóły w bibliotece). Zapraszamy!

2023-08-25 15:45


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki