Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Poetycka rozmowa z Krzysztofem Jeleniem

W ramach Chojnowskich Spotkań z Książką Regionalną, 15 czerwca, gościliśmy głogowianina Krzysztofa Jelenia - romanistę, nauczyciela, filozofa i poetę.
Spotkanie autorskie poprowadziła Danuta Sut-Karykowska, wieloletnia przyjaciółka poety i tłumaczka jego wierszy na język francuski.

Panu Krzysztofowi od najmłodszych lat towarzyszy wrażliwość na piękno otaczającego go świata. I dlatego pisanie wierszy jest dla niego czymś bardzo naturalnym, to swoiste dopełnienie jego osobowości. Debiutował w 1981 roku utworem „Los” opublikowanym w już nieistniejącym czasopiśmie „Zarzewie” ”, od tamtej pory wydał 10 tomików wierszy. Poezja, tworzenie jest dla niego bardzo ważne, ale nie najważniejsze. Ważniejsze jest życie, rodzina i praca „nauczyciela z powołania”- jak sam siebie określił poeta.
Podczas ciekawej, ciepłej i inspirującej rozmowy dwóch przyjaciół poznaliśmy, zaprezentowane przez nich, wybrane wiersze pana Krzysztofa. Wspólnie opowiadali także, jak powstawały te utwory. Kilka z nich mogliśmy wysłuchać zarówno w języku polskim w wykonaniu autora, jak i francuskim – pani Danuty, która potem przybliżyła nam problemy związane z pracą tłumacza poezji.
Nie obyło się bez pytań do poety, chętnie na nie odpowiadał.
Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy chojnowianki Joanny Olszewskiej.

W bibliotece posiadamy tomiki poetyckie Krzysztofa Jelenia – zapraszamy!

2023-07-12 12:02

Warto przeczytać w lipcu!

Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Anna Goc – „Głusza”; Stanisław Horodecki - "Chojnów: opowieści o ludziach i mieście historie prawdziwe i prawdopodobne"; Magdalena Majcher – „Doktórka od familoków”; Theodore Papakostas – „Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie”; Ilona Wiśniewska – „Migot. Z krańca Grenlandii”; Marcin Wójcik – „Gęsiego. Z miasta na wieś” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Andrea Beaty – „Wiktor Lato, ilustrator”; Kaziya - „Jak leczyć magiczne stworzenia. Dziennik medycyny magicznej”; Marcin Przewoźniak – „Ostatni trop Kopernika”; Briony May Smith – „Syreni księżyc”; Olivier Tallec – „To jest moje drzewo”. Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.

2023-07-07 12:29

Promocja książki Stanisława Horodeckiego „Chojnów. Opowieść o ludziach i mieście. Historie prawdziwe i prawdopodobne - niezwykła gawęda o Chojnowie

W Domu Schrama, 7 czerwca 2023 r., odbyło się spotkanie autorskie ze Stanisławem Horodeckim i promocja jego najnowszej książki „Chojnów. Opowieść o ludziach i mieście. Historie prawdziwe i prawdopodobne”, nad którą pracował kilkanaście lat.
Podczas spotkania autor nakreślił dzieje miasta, koncentrując się na wybranych postaciach z nim związanych. Bohaterami opowieści byli m.in.:
- posądzeni o podpalenie Chojnowa w 1581 roku, w tym Agneta Leschin podejrzana o czary,
- Caspar Schwalbe, burmistrz a może medyk księżnej Anny wirtemberskiej, którego portret można zobaczyć w naszym Muzeum Regionalnym,
- Johann Bernhard Brünig, doktor filozofii i medyny, którego epitafium znajdziemy w chojnowskiej farze,
- Edith Jacobson, lekarka, psychiatra i psychoanalityk uznawana za klasyka teorii post-freudowskiej,
- Oswald Herman Lange, inżynier lotniczy, członek „grupy rakietowej von Braun”, m. in. szef projektu Saturn V, który umożliwił realizację lądowania człowieka na Księżycu.
Stanisław Horodecki, niezwykle opowiadając o niezwykłych mieszkańcach Chojnowa, teatralnie dopasowywał elementy swojego ubioru do omawianej epoki. Bardzo uroczystym akcentem było odczytanie przez Annę Kopyrę dokumentu wystawionego w 1333 roku przez księcia Bolesława III, nadającego chojnowskim mieszczanom prawo magdeburskie. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej przygotowanej na podstawie ilustracji zamieszczonych w książce.

Na taką publikację czekaliśmy - można ją nabyć w Muzeum Regionalnym w Chojnowie lub wypożyczyć w naszej bibliotece.
Organizatorzy spotkania: Muzeum Regionalne w Chojnowie (wydawca książki) i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie.

2023-06-30 13:37

"Świat pod Kyczerą" już jutro! - Łemkowie zapraszają na wyjątkowy festiwal

Już jutro rusza największy w zachodniej Polsce międzynarodowy festiwal folklorystyczny "Świat pod Kyczerą"!

Organizatorzy festiwalu zaplanowali aż dziesięć dużych koncertów galowych, korowody i animacje uliczne, warsztaty artystyczne, prezentacje rzemiosła ludowego i kulinariów. Na festiwalowych scenach zaprezentuje się łącznie ponad 400 artystów z Polski, Czech, Rumunii, Macedonii Północnej, Serbii, Gruzji, Tajlandii, Indii, Senegalu, Maroka, Demokratycznej Republiki Konga, Kanady i Meksyku.
Start festiwalu 30 czerwca na Rynku w Oleśnicy. W kolejnych dniach festiwalowa paleta barw i dźwięków ogarnie Szprotawę, Polkowice, Lisiec k. Lubina, Legnicę, Wołów, Polanicę-Zdrój, Chobienię w gminie Rudna, Zamienice k. Chojnowa. Finał całego wydarzenia w dniu 9 lipca w Legnickim Polu.

Głównym organizatorem festiwalu są młodzi Łemkowie z Zespołu "Kyczera".

2023-06-29 15:00

Zmiana godzin otwarcia biblioteki w okresie wakacji

Informujemy, że w okresie wakacji - od 24 czerwca do 2 września 2023 r. - biblioteka będzie czynna:

Dział dla Dzieci i Młodzieży
- poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 9.00 - 16.00
- środa, sobota: biblioteka nieczynna

Dział dla Dorosłych
- poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 9.00 - 17.00
- środa, sobota: biblioteka nieczynna

2023-06-20 11:13


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki