Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Spotkanie autorskie z Aleksandrem Wilanowskim i promocja książki „Nordic walking razem”

MBP w Chojnowie i Dyskusyjny Klub Książki ŁGARZ zapraszają na spotkanie autorskie z Aleksandrem Wilanowskim i promocję książki „Nordic walking razem”, które poprowadzi Piotr Pabis: 16 listopada 2023, godz.17.00, MBP pl. Zamkowy 2 (wstęp wolny). Podczas spotkania będzie można zakupić książkę autora.

Aleksander Wilanowski – jeden z pierwszych instruktorów nordic walkingu w Polsce, z wykształcenia fizjoterapeuta. Wyszkolił około 2000 instruktorów, przeprowadził setki warsztatów i wiele treningów. ”Nordic walking razem” to kompleksowy poradnik zawierający propozycje gotowych treningów i ćwiczeń.

2023-11-04 11:05

Tupta, tupta mały zwierz

23 października odwiedziliśmy naszych najmłodszych czytelników z grupy Tygryski z Miejskiego Żłobka „Słoneczko” w Chojnowie. Dzieci po wysłuchaniu wierszy „Jeż” Jana Brzechwy oraz Hanny Zdzitowieckiej wyraziły swoje emocje w zabawie ruchomej. Dowiedziały się również, że jeże w Polsce są pod ścisłą ochroną i nie wolno im robić krzywdy. Następnie wyklejały kolorowe obrazki małego jeża - fajnego zwierza.

2023-11-04 11:03

Fotograf musi być cierpliwy

Powoli tradycją się staje, że w okresie jesiennym wystawiamy w Galerii Młodych prace zaprzyjaźnionych chojnowskich fotografików. Tym razem, 20 października 2023 r., odbył się wernisaż wystawy Rafała Wyciszkiewicza "Polska z drona".
Podczas spotkania fotografik zaprezentował także slajdy, które podzielił tematycznie: Chojnów, gmina Chojnów oraz wyprawy rowerowe z lat 2021-2023.
Nie tylko ukazał w nich urzekające piękno Polski, ale opowiedział również w jaki sposób powstawały zdjęcia z drona i jakie miał przygody podczas ich wykonywania. Jak sam powiedział - Fotograf musi być cierpliwy czekając na odpowiednie ujęcie. Aby wydobyć ulotne piękno chwili, trzeba poświęcić dużo czasu – niekiedy i parę godzin.
Kończąc spotkanie pan Rafał przedstawił, jako specjalny bonus, dwa chojnowskie time lapsy, czyli połączenie fotografii i filmu, które pozwala pokazać w kilkusekundowym materiale długotrwałe procesy, czasami nawet niewidoczne dla ludzkiego oka. Taki film poklatkowy polega na zrobieniu serii zdjęć w dłuższych odstępach czasowych, a następnie połączeniu ich i wyświetlaniu w animacji o przyspieszonym tempie. W ten sposób mogliśmy podziwiać chojnowski Rynek, niebo nad Farą oraz ruch samochodowy na moście przy ulicy Wojska Polskiego.

Gratulujemy Rafałowi Wyciszkiewiczowi wspaniałego wernisażu - nie możemy się doczekać, czym nas zaskoczy na następnej wystawie.

2023-11-02 15:32

30 lat w radiu ze zmiennym szczęściem

3 października odbyło się spotkanie ze Stanisławem Obertańcem - autorem książki ”Jak to ze mną i radiem było”, dziennikarzem, założycielem trzech stacji radiowych: 1991 - Radio eL Legnica (obecnie Radio Plus Legnica), 1992 - Radio Rodzina ( Wrocław), 1995 - Radio Muzyczna Elka.
Spotkanie, które prowadził Jacek Saja z Radio Plus Legnica, rozpoczęło się od przywitania zebranych piękną balladą „Odpowie ci wiatr” w wykonaniu Michała Kowalczyka.
Stanisław Obertaniec w książce przybliża m.in. historię swojej rodziny, wspomina lata 70-te i działalność opozycyjną, NSZZ „Solidarność”, czasy stanu wojennego, pracę senatora w parlamencie. Opowiada kulisy powstania prywatnego radia w Polsce - współpracę z kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem, pierwsze kroki radia w 1991 roku i powstanie radia diecezjalnego - Radio el Legnica. Uważa, że z tym radiem związane są dwa bardzo ważne wydarzenia i wyzwania w 1997 roku: pielgrzymka Jana Pawła II i wizyta w Legnicy oraz czas powodzi i relacje na żywo.
Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć, oprócz prezentacji przygotowanej na podstawie książki "Jak to ze mną i radiem było", pamiątki związane z przeżyciami autora.

Warto sięgnąć po tę niewątpliwie wyjątkową publikację dotyczącą najnowszej historii naszego kraju i regionu – można ją również wypożyczyć w naszej bibliotece.

2023-10-31 23:37

Od 22 listopada biblioteka nieczynna z powodu inwentaryzacji zbiorów

Szanowni Czytelnicy!
Z powodu inwentaryzacji zbiorów biblioteka będzie nieczynna od 22 listopada do 13 grudnia 2023 r.
Planowany termin otwarcia biblioteki może ulec zmianie. Informacja o dokładnym terminie otwarcia będzie zamieszczona w siedzibie biblioteki oraz na stronie www.

2023-10-26 15:11


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki