Zapraszamy na wystawę fotograficzną Wojciecha Drzewickiego „Ekwador – Ameryka Południowa w pigułce”. Wernisaż: 23 czerwca 2023, godz.18.00, wstęp wolny.
Wystawę można obejrzeć w naszej Galerii Młodych do końca lipca.
Dr Wojciech Drzewicki - podróżnik pochodzący z Chojnowa. Zawodowo związany z Uniwersytetem Wrocławskim, obecnie Zastępca Dyrektora ds. ogólnych w Instytucie Nauk Geologicznych.
2023-06-03 13:55
Muzeum Regionalne w Chojnowie i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie zapraszają na spotkanie autorskie ze Stanisławem Horodeckim i promocję książki „Chojnów. Opowieść o ludziach i mieście. Historie prawdziwe i prawdopodobne": 7 czerwca 2023, godz. 17.00 - Dom Schrama, Chojnów, Rynek 20 (wstęp wolny). Podczas spotkania będzie można zakupić książkę autora.
Stanisław Horodecki – autor książek, głównie o tematyce regionalnej, w tym „„Przeszłości okruchy: zabytki i przyroda powiatu legnickiego”, „Gawędy o Ziemi Chojnowskiej”, „Rynek w Chojnowie”. Przez wiele lat związany z Chojnowem, zawodowo i społecznie, m.in. pełnił funkcję redaktora naczelnego „Gazety Chojnowskiej”, dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. W 2022 roku uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Miasta Chojnowa”.
2023-05-30 11:43
15 maja, na zakończenie Tygodnia Bibliotek, przygotowaliśmy coś specjalnego dla chojnowskich przedszkolaków. O tym, że „Czytanie to magia” przekonywał w tym dniu na pokazie edukacyjno-magicznym Piotr Szumny, jeden z czołowych polskich iluzjonistów.
Na spotkaniu Pan Piotr stworzył magiczną atmosferę przenosząc dzieci w świat iluzji, a poprzez fantastyczną zabawę i niesamowite poczucie humoru zachęcał ich do czytania książek i odwiedzania biblioteki. Książki bowiem rozbudzają naszą wyobraźnię i dzięki nim możemy wraz z ich bohaterami przeżywać rozmaite przygody, przenosić się w czasie i przestrzeni, zgodnie z rozbrzmiewającym na sali, co jakiś czas, zaklęciem: ”Czytanie to magia, czytanie jest cool, czytanie to cały wyobraźni świat mój”.
Poznaliśmy także kompana pana Piotra - psa Pimpusia, który rozpoznawał książki po zapachu. Dowiedzieliśmy się również m.in. czym jest chochlik drukarski i biały kruk oraz dlaczego przed snem, zamiast korzystać z internetu lub telewizji, lepiej jest poczytać książki.
Czarodziejskich sztuczek było co niemiara, a widzowie wciągnięci do zabawy, chętnie brali w nich udział. Uśmiechów, oklasków i zachwytów na buziach nie było końca.
Zakończeniem naszego spotkania było wspólne zdjęcie oraz pożegnanie psa Pimpusia.
2023-05-29 23:22
Do obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Chojnowie w tym roku przyłączył się Dyskusyjny Klub Książki ŁGARZ, który wraz z Miejską Biblioteką Publiczną 11 maja zorganizował spotkanie z poezją Wisławy Szymborskiej.
Dlaczego Szymborska i dlaczego maj? Tradycyjnie majowe spotkania DKK poświęcane są noblistom z dziedziny literatury. Poznajemy lub przypominamy sobie literatów nagrodzonych tym prestiżowym wyróżnieniem.
Wisława Szymborska znalazła się także wśród zasłużonych osobistości, którzy zostali patronami roku 2023. Corocznie wybierani są oni przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej. W swojej laudacji Senat podkreślił, że „O doniosłości literackiego dorobku Wisławy Szymborskiej świadczą nie tylko nagrody, ale także fakt, że Szymborska wciąż ma wierne grono czytelników w Polsce i za granicą. Inspiruje literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, krytyków sztuki, a także zwykłych czytelników, którzy znajdują w jej poezji odpowiedzi na najważniejsze pytania. Tematy, które poruszała w swojej poezji, wciąż są aktualne. Forma jaką się posługiwała, ciągle zachwyca mistrzostwem”.
I nas klubowiczów na nowo zachwyciła. I tym zachwytem chcieliśmy się podzielić z chojnowianami. Nasza polska poetka zawsze Łgarzom była bliska. Nawet wśród pierwszych lektur klubu z 2007 roku, pojawił się tomik poetycki „Dwukropek”. Postanowiliśmy zorganizować, na podobnych zasadach jak Ogólnopolskie Dyskusje Literackie, imprezę poetycką poświęconą Wisławie Szymborskiej
2023-05-29 16:27
Z okazji XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 8 maja w Żłobku Miejskim „Słoneczko” odbyły się zajęcia czytelnicze pt. ”Gdzie mieszka bajeczka?” Baju, baju, bajanie, zaczynamy czytanie. Baju, baju, bajanie, pokaż mi swoje zasłuchanie - tymi krótkimi rymowankami rozpoczęliśmy spotkanie z Tygryskami. Dzieci wysłuchały kilku wierszy z książki Czesława Janczarskiego „Gdzie mieszka bajeczka?”, a potem był pokaz różnych książek, które posiadamy w naszej bibliotece. „Książka z dziurą”, „Guzikowa książka” i „To nie jest książka” bardzo się dzieciom spodobały. Tym razem pracą plastyczną było wyklejenie książki w kolorowe motylki i kwiatki.
Piosenka „Książeczki, bajeczki” i inne zabawy sprawiły maluchom także wiele radości.
2023-05-26 17:17