Rok 2023 Senat RP ogłosił Rokiem Wisławy Szymborskiej, w związku z setną rocznicą urodzin poetki, podkreślając: „O doniosłości literackiego dorobku Wisławy Szymborskiej świadczą nie tylko nagrody, ale także fakt, że Szymborska wciąż ma wierne grono czytelników w Polsce i za granicą. Inspiruje literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, krytyków sztuki, a także zwykłych czytelników, którzy znajdują w jej poezji odpowiedzi na najważniejsze pytania. Tematy, które poruszała w swojej poezji, wciąż są aktualne. Forma, jaką się posługiwała, ciągle zachwyca mistrzostwem”.
I nas klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki „Łgarz” działającego przy MBP w Chojnowie po raz kolejny zachwyciła i tym zachwytem chcemy się z Wami podzielić.
Dlatego zapraszamy wszystkich chojnowian - nie tylko tych, którzy lubią poezję - do uczestnictwa w spotkaniu z poezją Wisławy Szymborskiej: 11 maja o godz. 18.00. Przewidziane są niespodzianki.
2023-05-09 09:11
W dniach 9 i 12 maja w godz. 12.00 – 18.00 w Dziale dla Dorosłych będziemy prezentować wybrane e-zasoby dostępne w naszej bibliotece: ACADEMICA oraz IBUK Libra.
ACADEMICA - Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych
(www.academica.edu.pl). Umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. Obecnie to ok. 3,7 mln publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego.
IBUK Libra - Nowoczesna platforma do edukacji i rozwoju (www.libra.ibuk.pl). Umożliwia korzystanie z ponad 6200 elektronicznych publikacji z oferty Wydawnictwa Naukowego PWN oraz innych wydawnictw. Są to pozycje obejmujące głównie literaturę popularnonaukową.
Jak można bezpłatnie korzystać z ogromnych zasobów wypożyczalni ACADEMICA oraz czytelni on-line IBUK Libra w naszej bibliotece? Na to i inne pytania dotyczące tych zbiorów chętnie odpowiemy zainteresowanym czytelnikom.
2023-05-08 16:35
Zapraszamy do uczestnictwa w XX Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek, który organizujemy wspólnie z chojnowskimi placówkami opiekuńczo-wychowawczymi i edukacyjnymi. Naszymi partnerami są: Żłobek Miejski „Słoneczko”, Klub Malucha „Skrzat” Przedszkole Niepubliczne, Niepubliczne Przedszkole Terapeutyczne, Ochronka Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP Niepubliczne Przedszkole, Przedszkole nr 1, Przedszkole nr 3, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4 i Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie.
Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa i bibliotek, zainicjowana w 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Tegoroczne hasło „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!” zostało wybrane, ponieważ biblioteka jest otwarta na wszystkich. Jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Zawsze można znaleźć w niej coś ciekawego dla siebie.
Program naszego Tygodnia Bibliotek:
2023-05-04 15:42
Na spotkaniu z dziećmi z grupy Tygryski w Miejskim Żłobku Słoneczko, które odbyło się 24 kwietnia br., zaprezentowaliśmy książkę Małgorzaty Strzałkowskiej „To i owo tu i tam. Pierwsza książka małego dziecka”. Ta książeczka to prawdziwy skarb, pięknie ilustrowany zbiór wierszy do wspólnego czytania. Jest tutaj wszystko - dom, rodzina, zabawki, zwierzęta, wiosna, lato, jesień, zima.
A z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który obchodzony jest 23 kwietnia, dzieci wykleiły kolorowe zakładki do książek i zaśpiewaliśmy wspólnie znaną piosenkę „O książeczce”.
2023-05-04 14:56
W ramach XXII edycji Bliżej Książki, 20 kwietnia br. gościliśmy Annę Czerwińską-Rydel, autorkę książek dla dzieci i młodzieży.
Podczas spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 i nr 4, w tym z uczestnikami Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, pisarka opowiadała o swojej pasji pisania książek.
Dowiedzieliśmy się m.in., że autorka bardzo lubi pisać książki biograficzne. Bo są to prawdziwe, często nieprawdopodobne, historie i prawdziwi ludzie - jak Julian Tuwim, Irena Sendlerowa, Wanda Rutkowska czy Mikołaj Kopernik. Przytoczyła kilka zasad, których się trzyma podczas pracy nad biografią. Zawsze stara się odwiedzić miejsca, w których przebywał bohater książki, dotknąć rzeczy, których dotykał. Autorka przeczytała także fragment swojej książki „Fotel czasu” opisującej życie znanego polskiego komediopisarza Aleksandra Fredry. Z wielkim zainteresowaniem i skupieniem uczniowie wysłuchali również opowieści o wybitnym matematyku Stefanie Banachu. W drugiej części spotkania uczestnicy mogli zadawać autorce pytania, a czynili to z wielką ochotą. Pytali nawet o bardzo przyziemnie sprawy, takie jak: Czy lubi pani knedle ze śliwkami?, Czy posiada pani prawo jazdy? Ale nie zabrakło pytań dotyczących pisania: Kiedy pani zrozumiała, że chce pisać książki? Jak wydaje się książki? Kiedy napisała pani swoją pierwszą książkę?
Na zakończenie spotkania można było otrzymać pamiątkowy wpis do zakupionej książki pisarki.
2023-05-02 15:37