Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek: spotkanie autorskie „Świat pod Kyczerą”

Zapraszamy na spotkanie autorskie „Świat pod Kyczerą” - z red. Jerzym Starzyńskim oraz autorami zdjęć Piotrem Kuziakiem i Rafałem Wyciszkiewiczem: 11 maja, godz. 17.00. Album, który zdobył tytuł Legnickiej Książki Roku 2020, jest zapisem dwudziestu trzech edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”, zorganizowanych w latach 1996 -2020. ***Jerzy Starzyński - animator kultury, historyk, choreograf, badacz kultury łemkowskiej. Założyciel Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera”, prezes stowarzyszenia pod tą samą nazwą. Pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”. Autor licznych  publikacji i wydarzeń poświęconych dziejom i kulturze Łemków. Za swoją działalność otrzymał  wiele nagród i wyróżnień, m.in. nagroda Fundacji Popierania Niezależnej Kultury Polskiej „Polcul” z Sydney, Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Nagroda Miasta Legnicy, „Zasłużony Działacz Kultury Ukrainy”. Piotr Kuziak – fotografią zajmuje się od 15. roku życia, czyli niemal już pół wieku. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą” dokumentuje fotograficznie od samego początku. Poza folkolorem fotografuje też przyrodę, czemu sprzyja upodobanie do rowerowych wycieczek po leśno-polnych obrzeżach Lubina, w którym mieszka. Rafał Wyciszkiewicz -  fotografik, muzyk, podróżnik rowerowy. Dokumentalista Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą” od 2000 roku. Jego zdjęcia były publikowane w kilku książkach, m.in.: „Kto siedzi na miedzi(y)?”, „Krakowiacy, Lachy, Górale – stroje wsi małopolskiej”, "Ubiory Łemków w XIX – I połowie XX wieku”. Jako muzyk największy sukces osiągnął w 1990 roku w Jarocinie, zdobywając z zespołem Maria Nefeli nagrodę publiczności.

2022-05-04 20:06

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek: 8 - 15 maja

Zapraszamy do uczestnictwa w XIX Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek, który organizujemy wspólnie z lokalnymi placówkami opiekuńczo-wychowawczymi i edukacyjnymi: Żłobkiem Miejskim „Słoneczko”, Przedszkolem nr 1, Przedszkolem nr 3, Szkołą Podstawową nr 3 i Szkoła Podstawową nr 4 oraz Powiatowym Zespołem Szkół w Chojnowie.
Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa i bibliotek, zainicjowana w 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tegoroczne hasło: „Biblioteka – świat w jednym miejscu” odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, zaledwie punkt, a z drugiej strony – drzwi do Universum. Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Cały świat w jednym miejscu, cała wiedza na wyciągnięcie ręki. Program naszego Tygodnia Bibliotek:

2022-05-04 16:15

Warto przeczytać w kwietniu!

Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek - „A bodajby ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy”; Anna Chaber – „Zaproś mnie na pumpkin latte”; Małgorzata Czyńska – „Kobiety z obrazów. Nowe historie”; Roman Husarski – „Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej”; Bartłomiej Jurecki – „Twardy jak skała, silna jak halny” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Agnieszka Dąbrowska – „Za duży na bajki"; Doris Eisenburger – „Mały, czerwony autobus w moim mieście"; Dawn Huebner – „Stało się coś złego. Jak sobie poradzić ze złymi wiadomościami "; Anna James – „Pages i spółka. Tilly i Książkowi Wędrowcy”; Emily MacKenzie – „Poszukiwany! Tajemniczy złodziej książek"; Miguel Tanco – „Możesz na mnie liczyć”. Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.

2022-04-28 17:21

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – „Książki nie mają skrzydeł”

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zapraszamy dzieci do lat 7 wraz z rodzicami na spotkanie „Książki nie mają skrzydeł”: 23 kwietnia o godz.11.00, Dział dla Dzieci i Młodzieży. Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie się w Dziale dla Dzieci i Młodzieży w terminie do 22 kwietnia, tel. 76 818 83 46

2022-04-19 14:12

Kurczak Karolek

Nasze kwietniowe spotkanie z cyklu „Bajki pod Słoneczkiem” w Żłobku Miejskim „Słoneczko” w Chojnowie już za nami. Tym razem dzieci z grupy Tygryski zapoznały się z „Kurczakiem Karolkiem” autorstwa Nicka Denchfielda. Kurczak Karolek lubi jeść – właśnie dlatego ma duże stopy, spory dziobek i wielki brzuszek. Karolek wybiera się po raz pierwszy do przedszkola oraz uczy się latać. Te sympatyczne książeczki z ruchomymi elementami, przeznaczone dla najmłodszych czytelników, zachęcają do wspólnego czytania i zabawy. Każda z nich napisana jest prostym i ciepłym językiem. Po wysłuchaniu opowiadań o Karolku dzieci z entuzjazmem zabrały się do wyklejania portretu kurczaka. Na zakończenie spotkania wspólnie z Tygryskami zatańczyliśmy do zabawy muzycznej „Myszka Franciszka”.

2022-04-15 11:40


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki