Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

To i owo tu i tam

Na spotkaniu z dziećmi z grupy Tygryski w Miejskim Żłobku Słoneczko, które odbyło się 24 kwietnia br., zaprezentowaliśmy książkę Małgorzaty Strzałkowskiej „To i owo tu i tam. Pierwsza książka małego dziecka”. Ta książeczka to prawdziwy skarb, pięknie ilustrowany zbiór wierszy do wspólnego czytania. Jest tutaj wszystko - dom, rodzina, zabawki, zwierzęta, wiosna, lato, jesień, zima.
A z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który obchodzony jest 23 kwietnia, dzieci wykleiły kolorowe zakładki do książek i zaśpiewaliśmy wspólnie znaną piosenkę „O książeczce”.

2023-05-04 14:56

Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel

W ramach XXII edycji Bliżej Książki, 20 kwietnia br. gościliśmy Annę Czerwińską-Rydel, autorkę książek dla dzieci i młodzieży.
Podczas spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 i nr 4, w tym z uczestnikami Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, pisarka opowiadała o swojej pasji pisania książek.
Dowiedzieliśmy się m.in., że autorka bardzo lubi pisać książki biograficzne. Bo są to prawdziwe, często nieprawdopodobne, historie i prawdziwi ludzie - jak Julian Tuwim, Irena Sendlerowa, Wanda Rutkowska czy Mikołaj Kopernik. Przytoczyła kilka zasad, których się trzyma podczas pracy nad biografią. Zawsze stara się odwiedzić miejsca, w których przebywał bohater książki, dotknąć rzeczy, których dotykał. Autorka przeczytała także fragment swojej książki „Fotel czasu” opisującej życie znanego polskiego komediopisarza Aleksandra Fredry. Z wielkim zainteresowaniem i skupieniem uczniowie wysłuchali również opowieści o wybitnym matematyku Stefanie Banachu. W drugiej części spotkania uczestnicy mogli zadawać autorce pytania, a czynili to z wielką ochotą. Pytali nawet o bardzo przyziemnie sprawy, takie jak: Czy lubi pani knedle ze śliwkami?, Czy posiada pani prawo jazdy? Ale nie zabrakło pytań dotyczących pisania: Kiedy pani zrozumiała, że chce pisać książki? Jak wydaje się książki? Kiedy napisała pani swoją pierwszą książkę?
Na zakończenie spotkania można było otrzymać pamiątkowy wpis do zakupionej książki pisarki.

2023-05-02 15:37

Bliżej Książki 2023: finał konkursu czytelniczego „Podążając za marzeniami”

19 kwietnia br. w Legnickiej Bibliotece Publicznej odbył się finał powiatowego konkursu czytelniczego „Podążając za marzeniami”, przygotowanego na podstawie książek Anny Czerwińskiej-Rydel. W finale konkursu i w spotkaniu z autorką konkursowych lektur uczestniczyły także chojnowianki: Barbara Marciniszyn ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Julia Jóźwiak i Julia Tomasik ze Szkoły Podstawowej nr 4.
Wszystkim chojnowskim finalistkom serdecznie gratulujemy.

2023-05-02 13:25

Cztery pory roku na wystawie „Malujemy samodzielnie i z pomocą”

To już dwunasta edycja corocznej wystawy „Malujemy samodzielnie i z pomocą”. Dwanaście razy i ciągle z radością organizujemy tę wystawę, cieszymy się ze wspólnych spotkań. Tym razem uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy nr 1, Środowiskowego Domu Samopomocy nr 2 i Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chojnowie oraz uczniowie Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy zaprezentowali prace na temat „Cztery pory roku”. Około 120 prac z szeroko pojętej plastyki wykonanych przez 46 osób znalazło się na tej wystawie. Rysunki, różnorodne rękodzieło, w tym sporo ceramiki – bogactwo kolorów, pomysłów, często w realizacji bardzo pracochłonnych. Warto to zobaczyć, wystawa potrwa do końca maja.
Wernisaż wystawy odbył się 19 kwietnia 2023 r. Bardzo licznie uczestniczyli w nim m.in. autorzy prac, a władze Chojnowa reprezentowała Sekretarz Miasta – Brygida Mytkowska. Rozpoczęliśmy przedstawieniem literacko-plastycznej kompozycji o czterech porach roku, napisanej i wykonanej przez uczestników WTZ, a potem tradycyjnie już, wystąpili opiekunowie wszystkich placówek biorących udział w wystawie: Agnieszka Marczak-Mandosik z ZPS, Paweł Kondrat z ŚDS nr 1, Anna Marciniszyn z ŚDS nr 2 oraz Ewa Równanek z WTZ. Nie zabrakło także gratulacji i słodkich upominków dla naszych artystów.

2023-04-27 13:08

Kwietniowe spotkanie DKK

Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki ŁGARZ (także wszystkich zainteresowanych przystąpieniem do DKK) – 28 kwietnia o godz. 17.00, Sala Edukacyjna MBP w Chojnowie. Kontakt Anna Kopyra, tel. 76 818 83 46. W kwietniu naszą lekturą jest zbiór wybranych opowiadań amerykańskiej pisarki, słynącej z krótkich form literackich. Opowiadania Berlin zawarte w tym zbiorze są najbardziej znanymi utworami urodzonej w 1936 roku autorki. Ich cechą charakterystyczną jest skupienie na najbardziej ulotnych momentach życia, wydarzeniach pozornie nieistotnych lub takich, których w codziennej rutynie już nie zauważamy. Ameryka, jakiej nie znacie.

2023-04-24 14:11


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki