Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Dekoracje Wielkanocne

Zapraszamy dzieci na zajęcia plastyczne Dekoracje Wielkanocne. Nasze przedświąteczne spotkanie odbędzie się w Dziale dla Dzieci i Młodzieży w sobotę 9 kwietnia w godzinach od 11.00 do 13.00. Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie się w terminie do dnia 8 kwietnia - wymagana jest zgoda rodzica/opiekuna prawnego (Dział dla Dzieci i Młodzieży, tel. 76 818 83 46)

2022-04-04 09:44

„Zanim drzewo dotknie nieba, to poczekać trochę trzeba...”

Kolejne nasze spotkanie z cyklu „Bajki pod Słoneczkiem” realizowane ze Żłobkiem Miejskim „Słoneczko” w Chojnowie odbyło się 17 marca. Dzieci z grupy „Tygryski” wysłuchały uroczej „Bajki o drzewie” Elizy Piotrowskiej z serii „Zielone Bajki”. Na pozór opowieść jest tylko o drzewie, ale to w jego gałęziach kryją się gniazda, z których słychać ptasi śpiew. Drzewo chroni nas przed letnim żarem i spiekotą oraz opowiada nam o mijających porach roku. A że wiosna już tuż, tuż dzieci obejrzały pluszowy teatrzyk „Zabawa w żaby i bociana”. Oczywiście nie zabrakło pracy plastycznej . Powstały kolorowe i piękne drzewka wyklejone przez dzieci motylkami, ptaszkami i kwiatkami. Na zakończenie spotkania wysłuchaliśmy i zatańczyliśmy do utworów: „Cztery pory roku - Wiosna” Vivaldiego , „Kwiatki bratki - Elementarz piosenki” oraz „Dziwne plamy”. I tradycyjnie uwielbiana przez dzieci i przez nas zabawa „Baloniku nasz malutki”.

2022-03-31 15:45

Na tropie ukrytych skarbów z Joanną Lamparską

Pod osłoną bezksiężycowej nocy dwóch zamaskowanych mężczyzn niosło dużą skrzynię. Szli bardzo wolno. Kiedy dotarli do pierwszych drzew w parku, przystanęli i ostrożnie położyli swój pakunek na ziemię. Po chwili dołączył do nich trzeci mężczyzna, który przyniósł ze sobą szpadle. Zaczęli kopać dół. Kiedy był już dość głęboki, delikatnie złożyli tam swój depozyt i zasypali wykop. Dokładnie uklepali wokół ziemię. Na koniec podali sobie dłonie i w milczeniu rozeszli się w różne strony. .. Kim byli mężczyźni? Co schowali w skrzyni?
Ten tekst został wymyślony, ale tak mogłaby zacząć się typowa historia o ukrytych skarbach w czasie II wojny światowej. I podobne też były doniesienia w powojennej prasie: „Pionierze”, „Trybunie Dolnośląskiej” oraz „Słowie Polskim”- jak wyjaśniała nam na spotkaniu Joanna Lamparska, autorka reportaży historycznych i licznych książek o tajemnicach związanych z Dolnym Śląskiem, przewodników po dolnośląskich zamkach, pałacach, podziemnych trasach turystycznych, lochach i jaskiniach.

2022-03-29 16:43

Z Wojciechem Drzewickim w Meksyku po raz drugi

Po dwuletniej przerwie spotkaliśmy się ponownie 11 marca z naszym podróżnikiem , geologiem dr Wojciechem Drzewickim. Tym razem relacja z ostatniej podróży, z wyjazdu dydaktycznego ze studentami do Meksyku w listopadzie 2021 roku, w ramach współpracy międzynarodowej pomiędzy Uniwersytetem Stanowym w Sonorze i Uniwersytetem Wrocławskim. Podczas prelekcji „Meksyk – w krainie piasku i kaktusów” słuchaliśmy opowieści, połączonej z prezentacją wielu zdjęć, o trzech rejonach północno-zachodniego Meksyku: Hermosillo, Morzu Corteza wraz pograniczem ze Stanami Zjednoczonymi oraz paśmie Sierra Madre. Egzotyczne krajobrazy, roślinność, zwyczaje miejscowej ludności i oczywiście nieco geologii, ale także niebezpieczeństwa w tej podróży - jak zwykle mnóstwo informacji i ciekawostek, nawet z polskim akcentem. Spotkanie stanowiło zakończenie wystawy fotograficznej pod takim samym tytułem, którą można było obejrzeć przez kilka tygodni w naszej Galerii Młodych. Było też pewną meksykańską kontynuacją, ponieważ w 2020 r. mieliśmy okazję wysłuchać prelekcji Wojciecha Drzewickiego „ Meksyk. W krainie Majów”.

2022-03-29 11:55

Od 28 marca zmiana zasad funkcjonowania biblioteki

Od 28 marca br. zmiana zasad funkcjonowania biblioteki. Szczegółowa informacja zamieszczona w zakładce COVID-19:

2022-03-28 20:45


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki