Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Narodowe Czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem”

Kolejną edycję ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie realizowaliśmy w Chojnowie, tradycyjnie już, wspólnie ze szkołami - Szkołą Podstawową nr 3, Szkołą Podstawową nr 4 i Powiatowym Zespołem Szkół w Chojnowie - oraz Warsztatem Terapii Zajęciowej, który ostatnio aktywnie przyłączył się do naszego przedsięwzięcia.

Spotkanie finałowe Narodowe Czytanie – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” odbyło się 12 września na scenie w Rynku. Do publicznego czytania zaprosiliśmy uczniów PZS oraz osoby dorosłe, ludzi z pasją, aktywnych w naszym mieście. Dokonaliśmy wyboru takich fragmentów powieści, aby nie tylko przedstawić główne wątki, ale równocześnie nakreślić różnorodne barwy lektury. I ukazać mistrzostwo Elizy Orzeszkowej, której twórczość doceniono także poza granicami kraju – wszak pisarka dwukrotnie została nominowana do Literackiej Nagrody Nobla. Oprawę muzyczną imprezy powierzyliśmy Michałowi Sawickiemu, śpiewającemu akordeoniście z Łomży. W czasy bohaterów "Nad Niemnem" wprowadzała scenografia oraz akcenty w strojach lektorów i organizatorów.

Wszystko sprzyjało nam tego dnia, poczynając od prawdziwie letniej pogody. Wspaniale czytali lektorzy, wspaniale zagrał i zaśpiewał Pan Michał, dopisała publiczność.
W prezentacjach czytelniczych wystąpili: Krystyna Czapska – radna Rady Miejskiej Chojnowa, Anna Kopyra – kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania w MBP, Lucyna Setla-Bar – dyrektor Żłobka Miejskiego „Słoneczko”, Henryk Słotwiński – emerytowany nauczyciel, miłośnik śpiewu chóralnego i ogrodów działkowych, Paweł Wróbel – pasjonat górskich wędrówek i wypraw rowerowych oraz uczniowie PZS (z silną reprezentacją Młodzieżowej Rady Miejskiej Chojnowa) - Julia Kamińska, Paweł Pawlus, Kamil Suwała, Dominik Śliwa, Seweryn Wójcik i Laura Ziembowska.

2023-09-23 00:37

Spotkanie z Tadeuszem Rybczyńskim „Piechotą na koniec świata”

Zapraszamy na spotkanie z Tadeuszem Rybczyńskim „Piechotą na koniec świata”, na którym opowie o swojej tegorocznej wędrówce po szlakach św. Jakuba. Spotkanie odbędzie się 28 września 2023 r. o godz.17.00 (wstęp wolny).

Tadeusz Rybczyński – chojnowianin, założyciel amatorskiego Klubu Psich Zaprzęgów "Sfora Chojnów”, podróżnik, autor książki "Jak zszedłem na psy". Miłośnik zwierząt, przyrody i lasu oraz samotnych górskich wędrówek. Społecznik, pomysłodawca i uczestnik akcji charytatywnych, biegacz i entuzjasta zimowych kąpieli.

2023-09-20 12:39

Konkurs fotograficzny „PRZYRODA POWIATU LEGNICKIEGO W OBIEKTYWIE”

Zachęcamy do uczestnictwa w konkursie fotograficznym pn. „PRZYRODA POWIATU LEGNICKIEGO W OBIEKTYWIE”, organizowanym przez Powiat Legnicki. Konkurs skierowany jest do osób mieszkających na terenie powiatu legnickiego. Uczestnicy mają za zadanie wykonać w formie reportażu zdjęciowego od 3 do 4 zdjęć dotyczących tematu zrównoważonego rozwoju w Powiecie Legnickim. Termin składania prac: do 11 października 2023 r. Szczegóły konkursu znajdują się w regulaminie umieszczonym na stronie internetowej www.powiat-legnicki.eu

Konkurs realizowany jest w ramach projektu pod nazwą: Kampania edukacyjna „Działaj ekologicznie w Powiecie Legnickim” Program Edukacji Ekologicznej Powiatu Legnickiego przy wsparciu finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

2023-09-19 14:38

Konkurs plastyczny „MÓJ EKO POWIAT ZA 25-LAT”

Zachęcamy do uczestnictwa w konkursie plastycznym pn. „MÓJ EKO POWIAT ZA 25-LAT”, organizowanym przez Powiat Legnicki. Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży mieszkających na terenie powiatu legnickiego. Należy wykonać pracę plastyczną w formacie A3 przedstawiającą obraz swojej miejscowości w przyszłości, z uwzględnieniem elementów ekologicznych. Termin składania prac: do 6 października 2023 r. Szczegóły konkursu znajdują się w regulaminie umieszczonym na stronie internetowej www.powiat-legnicki.eu

Konkurs realizowany jest w ramach projektu pod nazwą: Kampania edukacyjna „Działaj ekologicznie w Powiecie Legnickim” Program Edukacji Ekologicznej Powiatu Legnickiego przy wsparciu finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

2023-09-19 14:32

Warto przeczytać we wrześniu!

Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Iwona Banach – „Geriatyczne biuro śledcze”; Marianna Janczarska – „Jacek Janczarski. I tak dalej, i tak dalej …”; Fonda Lee – „Miasto jadeitu. Saga o Zielonych Kościach”; Maciej Robert – „Rzeki, których nie ma”; George Saunders – „Kąpiel w stawie podczas deszczu”; Scott A. Small – „Zapominamy. O działaniu pamięci i zaletach niepamiętania” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Petra Bartikova – „Ale drzewa!”, „Ale mrówki!”, „Ale ule!”; Paweł Beręsewicz - „Mąciciel”; Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński – „Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny”; Iwona Pietrzak-Płachta – „Wypożyczalnia skrzydeł. Opowieść o magii czytania”; Olivier Schlick – „Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa czerwonej ważki”, „Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa zaginionej perły”; Luca Tortolini – „Co to jest szkoła?”. Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.

2023-09-18 17:17


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki