Katalog on-line

Aktualności

Muzykanci z Bremy
Już po raz kolejny, 22 lipca, gościliśmy aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych ART – Re z Krakowa. Tym razem zaprezentowali spektakl „Muzykanci z Bremy” na podstawie baśni braci Grimm. Opowiada on o przygodach czterech zwierząt - osła, psa, kota i koguta - które zostały zmuszone do opuszczenia swojego domu. Podczas wspólnej podroży do Bremy zwierzęta zaprzyjaźniają się, a dobra współpraca i pomysłowość pomagają im zdobyć nowy dom. Mimo upalnej pogody frekwencja dopisała, m.in. przedstawienie obejrzały dzieci z Przedszkola nr 3 oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Chojnowie. Najmłodsi chętnie włączali się do spektaklu, angażując się w profesjonalną grę aktorów. Nie tylko świetnie się bawiły, ale także uczyły - miłości do zwierząt, szacunku do starości. Treść baśni, gra aktorów, piękne stroje, scenografia i muzyka sprawiły, że przedstawienie z pewnością pozostanie na długo w pamięci dzieci, jak też dorosłych widzów.
data publikacji: 2015-07-27 13:37
 
Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki zaprasza
Dyskusyjne Kluby Książki funkcjonują w Polsce od 2007 roku. W naszym mieście, DKK dla dorosłych przy Miejskiej Bibliotece Publicznej, rozpoczął działalność jeszcze w tym samym roku. Do klubu w następnych latach dołączyła młodzież z chojnowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Obecnie Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki jest podzielony na cztery grupy: w Gimnazjum nr 1 działa jedna grupa, koordynatorem szkolnym jest Ewa Wołoszyn; w Gimnazjum nr 2 działają dwie grupy, koordynatorem szkolnym jest Małgorzata Graban; w Powiatowym Zespole Szkół działa jedna grupa, koordynatorem szkolnym jest Lucyna Olszewska. Podczas comiesięcznych spotkań Klubu dyskutujemy na temat wybranej lektury, poznajemy nowych autorów. Klubowicze uczestniczą też w nieustającym konkursie na recenzje książek, ogłoszonym przez Instytut Książki, ich recenzje są zamieszczane na stronie Dolnośląskiego DKK oraz Instytutu Książki w Krakowie. Tradycyjnie, na przedwakacyjnym, ostatnim w roku szkolnym spotkaniu, wybieramy Młodzieżowy Bestseller Roku. Tegorocznym zwycięzcą została książka Marcusa Zusaka „Złodziejka książek".
data publikacji: 2015-07-27 11:58
 
Warto przeczytać w lipcu!
Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Elżbieta Baniewicz - „Dymna”; „Haśka Poświatowska we wspomnieniach i listach” zebrała i opracowała Mariola Pryzwan; Anna Herbich - „Dziewczyny z Syberii”; Iza Michalewicz - „Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Michaël Leblond – „Nowy Jork” (Piżamorama); Paul Mason - „Pieniądze nie rosną na drzewach”; Joanna Papuzińska - „ Jak się koty urodziły”; Renata Piątkowska - „Na wszystko jest sposób”. Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.
data publikacji: 2015-07-22 11:27
 
Na tropie wakacji
Zakończyliśmy pierwszy tydzień „Wakacji z Biblioteką” - tydzień detektywistycznych zmagań. Podczas kilku dni, od 29 czerwca do 3 lipca, dzieci dowiedziały się, jak można zostać detektywem, założyć własne biuro oraz wykonać plakietkę i plakat reklamujący agencję detektywistyczną. Dodatkowym zadaniem dla każdego uczestnika było zdanie testu sprawnościowego. Na naszych zajęciach dzieci rozbudzały swoje zdolności plastyczne i edukacyjne. Plastyczne - były inspirowane serią książek M. Widmarka „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” oraz krótką charakterystyką znanych bohaterów literackich, na podstawie których powstały m.in. portrety pamięciowe. Natomiast edukacyjne zajęcia pozwoliły rozwinąć różne zmysły, które w pracy detektywa są bardzo potrzebne. Niespodzianką dla uczestników wakacyjnych spotkań była wycieczka do Baszty Tkaczy. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały historii baszty, którą przybliżyli nam pracownicy Muzeum Regionalnego w Chojnowie. Po pokonaniu kilkudziesięciu schodów podziwialiśmy z tarasu widokowego piękno naszego miasta, a potem obejrzeliśmy zaprezentowaną tam wystawę. Zapraszamy na drugi tydzień „Wakacji z Biblioteką” – „Wielka parada pragada”, które odbędą się od 3 do 7 sierpnia. Szczegółowe informacje w Dziale dla Dzieci i Młodzieży.
data publikacji: 2015-07-10 16:03
 
Razem zawsze lepiej czyli VI Łgarska Noc Świętojańska
Od sześciu lat czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Łgarz jest związane ze szczególnym dniem - Nocą Świętojańską. Nie zawsze możemy spotkać się 23 czerwca ale w tym roku byłyśmy blisko. Nasza, szósta z kolei, Łgarska Noc Świętojańska odbyła się 24 czerwca. Tegorocznym motywem Nocy były złote myśli na temat czytania, książek i literatury. Stąd obowiązywał odpowiedni strój, czyli koszulka z hasłem - wykonanym dowolną techniką - promującym DKK ŁGARZ. Tradycyjnie nasze spotkanie rozpoczęliśmy od wyplatania świętojańskich wianków. Na stoliku czekały, wcześniej już zebrane z polnych dróg i ogrodów, kwiaty oraz zioła. Aromat róż, maków i chabrów mieszał się z zapachem lawendy, mięty a nawet tymianku. Wykonanie pięknych ozdób naszych głów nie trwało długo - po tych sześciu latach mamy już dużą wprawę.
data publikacji: 2015-07-10 15:24
 
<< nowsze | 125  | 126  | 127  | 128  | 129 | 130  | 131  | 132  | 133  | 134  | 135  | starsze >>

Wystawa Juliana Pamuły "POLSKA": wrzesień - październik 2020

Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki