Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

POLECANE   NOWOŚCI   - listopad  2019 r.

 



Dział dla Dorosłych

 

Książki:



Katarzyna Bik – „Najdroższa. Podwójne życie damy z gronostajem"

Wydawnictwo Znak, 2019


Najdroższa Katarzyny Bik to biografia jednego z najważniejszych dzieł sztuki - Damy z gronostajem

Jest rok 1490. W zamku Sforzów w Mediolanie Leonardo maluje portret. Zasłony w pokoju są zaciągnięte. Modelka siedzi na krześle. Ma 17 lat i spodziewa się dziecka. Nigdy nie wyglądała piękniej niż teraz: szczupła, w czerwonej sukni ze złotym haftem, na lewej ręce trzyma białe zwierzątko, a prawą głaszcze jego futerko. Skrzypnęły drzwi. Wpadający promień światła podkreśla porcelanową bladość skóry dziewczyny. Modelka odwraca nagle głowę do tyłu. W jej ciemnych, dużych oczach maluje się ciekawość i inteligencja. Kogoś wita? A może z kimś się żegna?

Była kochanką Ludovica Sforzy, przyszłego księcia Mediolanu, jednego z najpotężniejszych ludzi renesansowych Włoch i uznaną poetką.

Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem to nie tylko opowieść o niezwykłej kobiecie z obrazu. To również historia jednego z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Jego dzieje nierozerwalnie splecione są z Polską. Obraz był ukrywany przed zaborcami, potem w sensacyjnych okolicznościach wywieziony z kraju podczas powstania listopadowego. Po wybuchu II wojny światowej ukrywany przed Niemcami. W swych kolekcjach chcieli go mieć Herman Goering i Adolf Hitler. Po 1989 roku Dama dalej prowadziła burzliwe życie, kontrowersje wzbudzały jej liczne zagraniczne podróże i sprawa jej zakupu przez państwo polskie. Katarzyna Bik skrzętnie opisuje burzliwe losy portretu.

Katarzyna Bik – historyczka sztuki, w latach 1990–2008 dziennikarka „Gazety Wyborczej". Obecnie pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie


Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/najdrozsza-podwojne-zycie-damy-z-gronostajem-katarzyna-bik-146945

 


Shaun Bythell - „Pamiętnik księgarza"

Wydawnictwo Insignis Media, 2019


Młody Szkot pod wpływem impulsu przejmuje podupadły antykwariat i postanawia rozkręcić ów bez wątpienia niełatwy interes. Jak się okazuje, decyzja ta wywraca jego życie do góry nogami. Poznajcie Shauna Bythella, księgarza, bibliofila i wyjątkowego mizantropa ze szkockiego miasteczka Wigtown. Prowadzi tu swój antykwariat, którego niezliczone półki uginają się pod ciężarem tysięcy książek. Wśród nich można znaleźć wszystko: od szesnastowiecznej Biblii po pierwsze wydania powieści Agathy Christie. Raj dla miłośnika książek? Cóż… prawie. W swoich szczerych, sarkastycznych i przezabawnych zapiskach dokumentuje obfitujące we wzloty i upadki ­codzienne życie księgarza: utarczki z wrednymi klientami, problemy z ekscentrycznym personelem, frustracje z powodu chronicznie pustej kasy, podróże do najodleglejszych zakątków Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu książkowych skarbów, emocje towarzyszące niespodziewanym znaleziskom, uroki małomiasteczkowego życia… O tym wszystkim przeczytacie w pełnym szkockiego poczucia humoru „Pamiętniku księgarza".

"Ciepła i dowcipna. Będziecie parskać śmiechem."
"Daily Mail"

"Niezwykle zabawna (…). Bythell z pasją dowodzi, jak ważne są książki."
"Observer"

"dla miłośników książek i księgarni."
"Red Magazine"

"Pełna fascynujących osobowości."
"Herald"


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Źródło: https://www.empik.com/pamietnik-ksiegarza-bythel-shaun,p1226766312,ksiazka

 



Marcin Wilk – „Kwiatkowska. Żarty się skończyły"

Wydawnictwo Znak, 2019


Intymny portret kobiety pracującej.W wieku siedemnastu lat zdecydowała, że nigdy nie będzie mieć dzieci. Nie chciała sławy, ale sława ją pociągała. Nawet, kiedy opiekowała się chorym mężem, w pokoju obok odbywały się próby. Przyrzekła sobie, że jeśli nie zostanie artystką, to pójdzie do klasztoru. Solidna, punktualna i niebywale pracowita. Legenda polskiego radia i telewizji. Imponowała mistrzostwem w teatrze i na estradzie. To dla niej teksty pisał Gałczyński. Rozśmieszała do łez. Prywatnie – pełna sprzeczności. Manewrowała między domem a pracą, luksusem a skromnością, skupieniem a przygnębieniem. W wywiadach oszczędna, tajemnicza, skłonna do konfabulacji. Jaka naprawdę była Irena Kwiatkowska?

Marcin Wilk jako pierwszy dotarł do nie publikowanych dotąd pamiętników artystki, dokumentów, listów oraz fotografii. Rozmawiał z osobami, które Irenę znały najlepiej – z bratanicą Krystyną, czy z wieloletnią gosposią Zofią. To pierwsza pełna biografia artystki.

Bo z Ireną Kwiatkowską żartów nie ma. Irena Kwiatkowska żarty zostawia na scenie.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Źródło: https://www.empik.com/kwiatkowska-zarty-sie-skonczyly-wilk-marcin,p1220427439,ksiazka-p





Polina Żerebcowa – „Mrówka w słoiku. Dzienniki czeczeńskie 1994 - 2004"

Wydawnictwo KARTA, 2018

Książka nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS 2019


Koniec dzieciństwa z okrutną wojną w tle. Polina Żerebcowa przez kolejne dziesięć lat (1994–2004) opisuje w swoim dzienniku dorastanie i młodość w Groznym – mieście śmierci, zniszczenia i nienawiści. W mieście, w którym każdy mógł stać się wrogiem lub wybawcą, szczególnie, gdy – jak autorka – pochodziło się z rodziny, w której byli i Czeczeni, i Rosjanie.

„Gdy w 1994 roku zaczynała się w Czeczenii pierwsza wojna, Żerebcowa miała dziewięć lat. W chwili wybuchu drugiej – czternaście. Połączenie dziecięcej wrażliwości z absolutnym literackim, poetyckim słuchem oraz zmysłem obserwacji dało prozę wybitną. Autorka wie, że o doświadczeniach granicznych należy pisać lakonicznie, bez przymiotników: im prościej i mniej, tym lepiej. I straszniej.
Mottem tej książki mogłaby być uwaga Żerebcowej, zapisana pod datą 1 października 1999 roku: «Wierzyć można tylko temu, co się zobaczyło na własne oczy. I w żadnym razie nie dowierzać uszom! »."

Wojciech Górecki
(Analityk Ośrodka Studiów Wschodnich,
autor książek o Kaukazie i Azji Centralnej)


Źródło: https://ksiegarnia.karta.org.pl/produkt/mrowka-w-sloiku/





Dział dla Dzieci

 



Książki:



Anna Czerwińska – Rydel - „Medal za uśmiech... czyli dzieci mają głos!"

Wydawnictwo Literatura, 2018



Medal za uśmiech… to książka wyjątkowa. Dzięki niej poznacie historię Orderu Uśmiechu, dowiecie się, jak można nominować wybraną przez Was osobę dorosłą do tego odznaczenia, zaznajomicie się z setką Kawalerów Orderu Uśmiechu, zaprzyjaźnicie z Jackiem i Agatką, a także z Januszem Korczakiem i jego dziećmi, bo przecież Order Uśmiechu to pierwsza realizacja testamentu Starego Doktora, który apelował o podmiotowe traktowanie dzieci, o szanowanie Waszego prawa do głosu, do wyrażania Waszego zdania. O tym Orderze decydujecie Wy, nie kto inny, i to jest w nim najcenniejsze. Nikt, poza dziećmi, nie może wnioskować o przyznanie komukolwiek Orderu Uśmiechu.


Pozdrawiam Was najsłoneczniej i życzę miłej lektury!
Marek Michalak
Rzecznik Praw Dziecka
Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu



Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/medal-za-usmiech-czyli-dzieci-maja-glos-anna-czerwinska-rydel-118087

 



Cori Doerrfeld - „Do widzenia, dzień dobry"

Wydawnictwo Mamania, 2019


Razem z dwojgiem przyjaciół wędrujemy przez opowieść i obserwujemy, jak żegnają się z bałwankiem, aby zaraz powitać kałużę, jak żegnają słońce, żeby powitać gwiazdy… Ale najtrudniejsze jest pożegnanie z przyjacielem.
Nowość od autorki bestsellerowej książki „A królik słuchał", która ułatwia dziecku pogodzenie się z nieuchronnymi zmianami w życiu.



Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/do-widzenia-dzien-dobry-cori-doerrfeld-149011

 



David Litchfield - „Niedźwiedź i pianino"

Wydawnictwo Zielona Sowa, 2019


Pewnego dnia młody niedźwiedź znajduje w lesie coś, czego nigdy wcześniej nie widział. Czas mija, a zwierzę powoli uczy się gry na przedziwnym instrumencie. Wreszcie piękne dźwięki dochodzące z głębi lasu słyszą ojciec i syn, którzy właśnie wybrali się na piknik. Zabierają niedźwiedzia ze sobą w niesamowitą podróż do Nowego Jorku, gdzie gra na pianinie zmienia zwierzę w prawdziwą gwiazdę. Niedźwiedź ma sławę, fortunę i może grać z najbardziej znanymi muzykami na całym świecie, jednak bardzo tęskni za swoją rodziną i przyjaciółmi, których zostawił w lesie.
Wzruszająca opowieść o odkrywaniu siebie i poczuciu przynależności, uzupełniona pięknymi całostronicowymi ilustracjami.



Źródło:https://www.znak.com.pl/ksiazka/niedzwiedz-i-pianino-david-litchfield-146876

 



Arnold Lobel - „Mysie bajeczki"

Wydawnictwo Literackie, 2019


Pokochaliście codzienne zmagania Żabka i Ropucha? Podobnym uczuciem zapałacie do Taty Myszy i gromadki jego synów.

Przepełnione prostą życiową mądrością, przepięknie ilustrowane książeczki Arnolda Lobela, należące do klasyki amerykańskiej literatury dla najmłodszych, również w Polsce podbiły serca tysięcy małych czytelników. Do dobrze znanych im już Żabka, Ropucha, wielbłądzicy baletnicy i zakochanego strusia dołączają teraz uroczy mysi bohaterowie.

Tata Mysz lubi spokojne wieczory. Przebrał się już w szlafrok, założył kapcie i odpoczywa, obserwując padający za oknem śnieg. Ale jego siedmiu synków jeszcze nie śpi. Wiercą się w łóżku, chichoczą i domagają się bajki na dobranoc. Tata Mysz postanawia opowiedzieć po jednej dla każdego mysiego smyka. Studnia życzeń, opowieść o Bardzo Wysokiej Myszy i Bardzo Niskiej Myszy, o brudasku, który postanowił się wykąpać… – miło zasypiać przy Mysich bajeczkach.

W ramach serii już niebawem ukażą się także Mysie przysmaki, oczywiście w tłumaczeniu Wojciecha Manna, który kilka lat temu zaprzyjaźnił się z Żabkiem i Ropuchem, a i mysiego tatę darzy szacunkiem i podziwem: „Jako ojciec jednego syna mogę sobie tylko wyobrazić wielokrotność wyzwań i obowiązków".


Źródło : https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5072/Mysie-bajeczki---Arnold-Lobel

 



Arnold Lobel - „Mysie przysmaki"

Wydawnictwo Literackie, 2019


Czego potrzebuje mysia zupa, żeby nabrać smaku? To oczywiste! Dobrych opowieści!

Wiedzą o tym wszystkie myszy i to daje im przewagę nad łasicami, które mają chrapkę na mysie przysmaki. Przekonajcie się sami!

Kolejna mądra, pięknie ilustrowana i twórczo przełożona przez Wojciecha Manna książeczka amerykańskiego klasyka, Arnolda Lobela, dla najmłodszych. Bohaterami dziecięcej wyobraźni, po Żabku i Ropuchu, stają się włochate, urocze myszki. A to jeszcze nie koniec przygody, bo już niebawem przedstawimy Wam Małą świnkę.


Źródło:https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5107/Mysie-przysmaki---Arnold-Lobel




Markus Zusak - „Gliniany most"

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2019


Długo wyczekiwana nowa powieść Markusa Zusaka, autora światowego fenomenu – „Złodziejki książek".

Pięciu braci Dunbar mieszka w pogrążonym w chaosie domu bez dorosłych. Pewnego dnia nagle pojawia się ojciec, który porzucił ich po śmierci matki chłopców. Teraz chce, żeby jeden z nich wybudował z nim most. Niespodziewaną propozycję przyjmuje Clay, dręczony skrywaną od dawna tajemnicą. Dlaczego jest tak zdruzgotany? I dlaczego musi podjąć się tego niezwykłego wyzwania?

Ta poetycka, wielowarstwowa, pełna zwrotów akcji i retrospekcji saga rodzinna to popis charakterystycznego dla Markusa Zusaka stylu.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.



Źródło: https://www.empik.com/gliniany-most-zusak-markus,p1223679200,ksiazka-p


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki