18 października odbyło się spotkanie autorskie Marty Fox z uczniami klas VII-VIII. Pani Marta wprowadziła niezwykle przyjazną i ciepłą atmosferę, wzbudzając tym ogromną sympatię. Młodzież poznała wiele ciekawostek z życia autorki, szczególnie z jej dzieciństwa. Katowice to miasto, w którym się urodziła i które bardzo kocha. Wychowała się w domu, w którym nie było książek, a dziś posiada w swoim księgozbiorze aż 6 tysięcy woluminów. „Mój dom jest biblioteką” - stwierdziła pisarka. Sporo też było o śląskiej gwarze, bo przecież na Śląsku mieszka. Ale najwięcej było o pisaniu. Marta Fox czytała fragmenty swoich książek „Karolina XL” oraz „Iza buntowniczka”, odpowiadała na pytania. Można było także zrobić sobie zdjęcie z pisarką, nabyć jej książki oraz otrzymać autograf. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu „Polska na szóstkę. Dolnośląskie spotkania z książką na walizkach” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz samorządów województwa dolnośląskiego, powiatu wałbrzyskiego i miasta Wałbrzych oraz dolnośląskich samorządowych instytucji kultury.
2018-11-10 22:28
Nowy rok akademicki w Bibliotecznej Akademii Malucha rozpoczęliśmy 26 września na zajęciach „Wesołe Krasnale”. Po wysłuchaniu i przedstawieniu wiersza Elżbiety Sadowskiej „Wesołe krasnale” dzieci miały za zadanie opowiedzieć, jak wygląda krasnoludek i gdzie można go spotkać. Towarzyszące małym studentom mamy i babcie również czytały fragmenty wierszy o sympatycznych krasnoludkach. Na spotkaniu powstały wyklejane, kolorowe jesienne drzewa oraz instrumenty muzyczne, którymi dzieci wygrywały dźwięki na zakończenie zajęć. Bawiliśmy się także w różne zabawy, m.in. My jesteśmy krasnoludki, Ze stacyjki siedmiu smutków.
2018-11-10 21:32
Pierwsze, po wakacyjnej przerwie, spotkanie z cyklu „Bajki pod Słoneczkiem” w Miejskim Żłobku odbyło się 25 września. Dzieci z grupy Tygryski zapoznały się ze znanymi wierszykami i rymowankami dla najmłodszych np. „Sroczka kaszkę warzyła”, „W pokoiku na stoliku”. Proste, łatwe do zapamiętania rymowanki mogą być doskonałym pretekstem do wspólnej zabawy dziecka i rodzica. Powstała również barwna praca plastyczna - słoneczko udekorowane kolorowymi kwiatkami.
2018-11-10 21:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie od września 2018 r. uczestniczy w projekcie w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, skierowanym do trzylatków - dzieci urodzonych w 2015 roku i ich rodziców. Organizatorem i pomysłodawcą projektu jest Instytut Książki, a biblioteka jest partnerem przedsięwzięcia. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Strona internetowa projektu: http://wielki-czlowiek.pl, a na niej m.in. w zakładce Multimedia zamieszczone są filmy o charakterze informacyjnym i instruktażowym (http://wielki-czlowiek.pl/multimedia/ ). Szczegółowa bieżąca informacja - informacja prasowa Instytutu Książki: Od września już ponad 13 tys. trzylatków z całej Polski otrzymało Wyprawki Czytelnicze w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem.
2018-11-09 13:54
Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Iwona Kienzler – „Kobiety niepodległości. Bohaterki, żony, powiernice”; Mario Ludwig – „Architekci natury czyli genialne budowle w świecie zwierząt”; Tadeusz Tomaszewski – „Wracając do Wilna”; Stanisław Zasada – „Duch`44: siła ponad słabością: duchowi przywódcy Powstania Warszawskiego”. oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Wilhelmina Adamówna – „Gdy zagrzmiał złoty róg… : powieść dla młodzieży z walk listopadowych 1918 roku”; Iva Procházková – „Pyszna środa; , Agnieszka Olejnik – „Awantura w bajkach”; Katarzyna Ryrych – „Bajdy Bajbary; Dorota Majkowska – Szajer - „Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur” Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.
2018-11-07 14:11