Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Zamki i pałace Jadwigi Stopy

Piękne wrześniowe popołudnie... W Galerii Młodych przygotowania do kolejnego wernisażu. Tym razem to wystawa malarstwa. Na ścianach i sztalugach obrazy Jadwigi Stopy działającej w Gildii Artystów Chojnowa. Jeszcze tylko parę poprawek i można zaczynać. Otwarcie wystawy Jadwigi Stopy „Zamki i pałace” odbyło się 19 września 2019 r. Obrazy, przygotowane specjalnie na tę wystawę, przedstawiają zamki i pałace – w większości z Dolnego Śląska. Te, które przetrwały i nieistniejące już budowle namalowane na podstawie archiwalnych dokumentów, m.in. pałace w Chojnowie, Budziwojowie, Niedźwiedzicach, Rokitach oraz zamki w Chojnowie, Grodźcu i Kliczkowie. Na wystawie znalazły się też obrazy, których tematyka wiąże się z motywem ekspozycji – pokazują dworskie i baśniowe postaci oraz życie, które toczyło się wokół rezydencji. Na wernisażu autorka prac nakreśliła dzieje niektórych zaprezentowanych zabytków. Zaznaczyła, że głównym celem wystawy jest przybliżenie historii naszej okolicy. Opowiedziała też o innych swoich pasjach: pracach rękodzielniczych, śpiewaniu w chórze Skoranta i pisaniu wierszy. Pięknymi, własnoręcznie zrobionymi, czekoladowymi podarunkami podziękowała przedstawicielom lokalnych instytucji oraz przyjaciołom za wsparcie i pomoc. Po licznych gratulacjach uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na iście zamkową ucztę. To już druga odsłona prac Jadwigi Stopy w naszej bibliotece. W 2016 r. gościliśmy ją z wystawą „ Skrzydlate i kudłate”. Obecną można obejrzeć do końca października. Zapraszamy!

2019-10-23 16:47

Wizyta w ZOO

Kto z nas nie pamięta z dzieciństwa wspaniałych wierszy Jana Brzechwy? Teksty tego poety towarzyszą dorastaniu kolejnych pokoleń. Na rozpoczęcie nowego cyklu spotkań w Miejskim Żłobku Słoneczko, które odbyło się 17 września 2019 r., wybraliśmy temat „Wizyta w ZOO”. Zaprezentowaliśmy kilka znanych utworów z książki „Wielka księga wierszy” J. Brzechwy, m.in. „Tygrys”, „Struś”, „Papuga”, „Lis”, „Wilk”. Po przeczytaniu wierszy z naszymi najmłodszymi czytelnikami odwiedziliśmy ZOO. Zajęcia zakończyły się wykonywaniem przez grupę Tygryski wesołych i kolorowych prac plastycznych.

2019-10-23 13:59

Narodowe Czytanie 2019 - Nowele polskie: Słowem i pieśnią

Podczas tegorocznej akcji Narodowe Czytanie było inaczej niż zwykle. Para Prezydencka zaproponowała bowiem nie jedną lekturę, ale osiem nowel na ósme Narodowe Czytanie. Do czytania zostały wybrane: „Dobra pani” E. Orzeszkowej, „Dym” M. Konopnickiej, „Katarynka” B. Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” B. Schulza, „Orka” W. S. Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” S. Żeromskiego, „Sachem” H. Sienkiewicza i „Sawa” H. Rzewuskiego. Było to dla nas nowe wyzwanie, ale w Chojnowie czytaliśmy wszystkie lektury. Czytaliśmy je na happeningu przeprowadzonym 7 września w centrum miasta przez Dyskusyjny Klub Książki ŁGARZ oraz 12 września – w różnorodnych formach w Szkole Podstawowej nr 3, Szkole Podstawowej nr 4, Powiatowym Zespole Szkół i na spotkaniu finałowym. Na spotkaniu finałowym „Narodowe Czytanie 2019 – Nowele polskie", które odbyło się na Rynku, zaprezentowaliśmy „Katarynkę” Bolesława Prusa, opowieść o prawniku Panu Tomaszu i niewidomej dziewczynce. Opowieść o tym, jak można i trzeba być dobrym. Na scenie udało się stworzyć klimat epoki noweli, m.in. dzięki elementom dekoracyjnym udostępnionym przez Muzeum Regionalne w Chojnowie. Dopisała nie tylko pogoda. Po refleksjach wokół wyborów narodowych lektur, którymi podzielił się dyrektor MOKSiR-u Stanisław Horodecki, „Katarynkę” czytali chojnowianie - tradycyjnie już, przedstawiciele różnych środowisk. Niektórzy z nich wystąpili w stroju nawiązującym do XIX wieku, czasów bohaterów noweli. Także wśród publiczności i organizatorów można było zauważyć przebrane stylowo osoby.

2019-10-22 14:28

IBUK Libra dla Ciebie

Od 2013 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie uczestniczy, wraz z kilkudziesięcioma bibliotekami publicznymi na Dolnym Śląsku, w projekcie "Ibuki na Dolnym Śląsku" polegającym na wspólnym wykupieniu e-booków na platformie libra.ibuk.pl. Oznacza to, że każdy czytelnik, zapisany do którejkolwiek z nich, może swobodnie i bezpłatnie przeglądać katalog wybranych publikacji i czytać je on-line bez żadnych ograniczeń czasowych - i to nie tylko na terenie biblioteki, ale także w domu. Obecnie nasza propozycja to ok. 2500 e-booków. Są to pozycje obejmujące literaturę z prawa, medycyny, nauk społecznych, nauk ekonomicznych, humanistycznych, technicznych, jak również sporo literatury faktu i literatury pięknej. W dniach od 18 do 22 października 2019 przeprowadzimy specjalną akcję „IBUK Libra dla Ciebie” zachęcającą do korzystania z tych zbiorów. W Dziale dla Dorosłych, na dodatkowym stanowisku komputerowym, będziemy przedstawiać szczegółowe informacje dotyczące udostępniania e-booków, m.in.: rejestracja, wyszukiwanie książek, korzystanie z platformy libra.ibuk.pl przy pomocy różnorodnego sprzętu komputerowego. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy!

2019-10-17 15:14

Łgarze i narodowe lektury

Lekturą, a właściwie lekturami na tegoroczne, ósme Narodowe Czytanie, było osiem nowel polskich: „Dobra pani” E. Orzeszkowej, „Dym” M. Konopnickiej, „Katarynka” B. Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” B. Schulza, „Orka” W. S. Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” S. Żeromskiego, „Sachem” H. Sienkiewicza i „Sawa” H. Rzewuskiego. Narodowe Czytanie 2019 rozpoczęliśmy w Chojnowie, już tradycyjnie, happeningiem. W sobotę 7 września członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki ŁGARZ, działającego przy miejskiej bibliotece, zachęcali mieszkańców do uczestnictwa w tej ogólnopolskiej akcji. Klubowicze, nie zrażeni deszczową aurą, przeszli od biblioteki przez Rynek do Targowiska Miejskiego. Rozdawali ulotki i czytali fragmenty nowel – wszystkich oprócz „Katarynki”, która miała być zaprezentowana 12 września na spotkaniu finałowym na chojnowskim Rynku. W happeningu uczestniczyli członkowie DKK: Krystyna Czapska, Jarosław Domański, Jolanta Giza-Gawron, Anna Kopyra, Barbara Kułacz, Jadwiga Stachowicz, Elżbieta Świerczek oraz dyrektor MBP Barbara Landzberg.

2019-10-17 12:55


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki