Od 2013 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie uczestniczy w projekcie "Ibuki na Dolnym Śląsku" polegającym na wspólnym wykupieniu e-booków na platformie libra.ibuk.pl przez kilkadziesiąt dolnośląskich bibliotek publicznych. Oznacza to, że każdy czytelnik, zapisany do którejkolwiek z nich, może swobodnie i zupełnie za darmo przeglądać katalog wszystkich wykupionych publikacji i czytać je on-line bez żadnych ograniczeń czasowych - i to nie tylko na terenie biblioteki, ale w dowolnym miejscu. Czytelnicy, którzy zgłoszą się do biblioteki, otrzymują indywidualne kody aktywacyjne - PIN - umożliwiające im bezpłatny dostęp do e-booków. W edycji 2021 roku czytelnicy mają dostęp do ponad 2700 elektronicznych publikacji z oferty Wydawnictwa Naukowego PWN oraz innych wydawnictw. Uwaga: Wszystkie piny aktywne do kwietnia 2021 r. zostały przedłużone na kolejny rok i czytelnicy, którzy taki pin otrzymali, nie muszą pobierać nowych pinów. Szczegółowe informacje, w tym nowa odsłona IBUKA Libry, w zakładce IBUK Libra:
2021-04-30 14:31
W 2003 roku The Tolkien Society 25 marca ogłosiło Światowym Dniem Czytania Tolkiena. Co roku, na początku stycznia jest ogłaszane motto, które przyświeca akcji, w 2021 jest to „Natura i Przemysł” . Wielbiciele twórczości J. R. R. Tolkiena tego dnia organizują różnego rodzaju imprezy.
Już po raz szósty przyłączyliśmy się do tych obchodów.
Dla poszukiwaczy przygód przygotowaliśmy konkurs „Zaczarowany Las Toma Bombadila”, który ogłosiliśmy 25 marca m.in. na naszej stronie internetowej. Każdy śmiałek Ziemi Chojnowskiej mógł wziąć udział w tej wirtualnej wyprawie.
2021-04-23 11:14
„Dobre książki są zawsze prawdziwe, nawet gdyby opisywały rzeczy, które nigdy nie wydarzyły się i nie wydarzą. Są prawdziwe w innym sensie”/Stanisław Lem „Opowieści o pilocie Pirxie”. 23 kwietnia, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – świętego Jerzego. Zgodnie z długoletnią tradycją w tym dniu obdarowywano kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek. Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przygotowaliśmy Wyzwanie Czytelnicze „Randka w ciemno z książką”. Zapraszamy do biblioteki zawsze, a dzisiaj specjalnie - do zobaczenia 23 kwietnia!
2021-04-21 13:58
Powoli kończy się kwiecień i nasza „zielona wystawa” dobiega też końca. Jeszce kilka dni zostało, ale jeśli ktoś nie miał szczęścia, by zobaczyć ją na żywo, to zapraszamy choć do obejrzenia zdjęć. Niestety w tym roku z powodu pandemii i wielu ograniczeń, nie mogliśmy się spotkać na wernisażu wystawy, a zawsze był to chyba najmilszy moment jej trwania. Oglądaniu, podziwianiu rozmowom nie było końca, a i nowe pomysły się rodziły:) Ale nie przeszkodziło to, by w małych grupach udało się obejrzeć wystawę uczestnikom Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy nr 2 w Chojnowie. Dziękujemy opiekunom za sprawne zorganizowanie tych spotkań. Wystawę odwiedziła też dyrektor Mariola Pyrz ze Środowiskowego Domu Samopomocy nr 1 w Chojnowie , która w imieniu autorów podarowała nam na pamiątkę piękny obraz przedstawiający bibliotekę, za który serdecznie dziękujemy! Wychowankowie Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy nie mogli przybyć do Chojnowa, ale wystawę zobaczyła ich opiekunka Agnieszka Marczak - Mandosik z ZPS, inicjatorka wystawy „Malujemy samodzielnie i z pomocą”, a także pomysłodawczyni tegorocznego zielonego tematu. Zdjęcia, które zrobiła, by pokazać wystawę swoim podopiecznym, na pewno nie oddadzą w pełni piękna prac, ale chociaż przybliżą atmosferę „zielonej wystawy”. Wszyscy organizatorzy wystawy „Malujemy samodzielnie i z pomocą” już zastanawiają się nad nową tematyką przyszłorocznych dzieł, bo oczywiście żadna pandemia nie przeszkodzi twórcom w tworzeniu i w organizacji wystawy po raz jedenasty!
2021-04-21 13:32
Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Krzysztof Bojko – „Harcerstwo polskie na Litwie Kowieńskiej w latach 1918 - 1945” ; Mikołaj Gospodarek – „Polska pod ziemią. Najpiękniejsze trasy po kopalniach, jaskiniach, podziemiach miejskich i militarnych”; Dorota i Dariusz Grochalowie – „Ekspedycja pierwszego Polaka autombilem dookoła świata 1926 - 1928” ; Irena Małysa – „W cieniu Babiej Góry” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Begoña Ibarrola – „Nowe bajki, które uczą, jak być szczęśliwym”; Maja Lunde – „Śnieżna siostra”; Tina Oziewicz – „Co robią uczucia?”; Piotr Rowicki – „Pies Kolumba”; Maria Sternicka-Urbanke – „Amadeusz Foczka (ale z głową bobra)”
Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.
2021-04-09 14:31