Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek: 8 - 15 maja

Zapraszamy do uczestnictwa w XX Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek, który organizujemy wspólnie z chojnowskimi placówkami opiekuńczo-wychowawczymi i edukacyjnymi. Naszymi partnerami są: Żłobek Miejski „Słoneczko”, Klub Malucha „Skrzat” Przedszkole Niepubliczne, Niepubliczne Przedszkole Terapeutyczne, Ochronka Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP Niepubliczne Przedszkole, Przedszkole nr 1, Przedszkole nr 3, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4 i Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie.

Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa i bibliotek, zainicjowana w 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Tegoroczne hasło „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!” zostało wybrane, ponieważ biblioteka jest otwarta na wszystkich. Jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Zawsze można znaleźć w niej coś ciekawego dla siebie.

Program naszego Tygodnia Bibliotek:

2023-05-04 15:42

To i owo tu i tam

Na spotkaniu z dziećmi z grupy Tygryski w Miejskim Żłobku Słoneczko, które odbyło się 24 kwietnia br., zaprezentowaliśmy książkę Małgorzaty Strzałkowskiej „To i owo tu i tam. Pierwsza książka małego dziecka”. Ta książeczka to prawdziwy skarb, pięknie ilustrowany zbiór wierszy do wspólnego czytania. Jest tutaj wszystko - dom, rodzina, zabawki, zwierzęta, wiosna, lato, jesień, zima.
A z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który obchodzony jest 23 kwietnia, dzieci wykleiły kolorowe zakładki do książek i zaśpiewaliśmy wspólnie znaną piosenkę „O książeczce”.

2023-05-04 14:56

Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel

W ramach XXII edycji Bliżej Książki, 20 kwietnia br. gościliśmy Annę Czerwińską-Rydel, autorkę książek dla dzieci i młodzieży.
Podczas spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 i nr 4, w tym z uczestnikami Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, pisarka opowiadała o swojej pasji pisania książek.
Dowiedzieliśmy się m.in., że autorka bardzo lubi pisać książki biograficzne. Bo są to prawdziwe, często nieprawdopodobne, historie i prawdziwi ludzie - jak Julian Tuwim, Irena Sendlerowa, Wanda Rutkowska czy Mikołaj Kopernik. Przytoczyła kilka zasad, których się trzyma podczas pracy nad biografią. Zawsze stara się odwiedzić miejsca, w których przebywał bohater książki, dotknąć rzeczy, których dotykał. Autorka przeczytała także fragment swojej książki „Fotel czasu” opisującej życie znanego polskiego komediopisarza Aleksandra Fredry. Z wielkim zainteresowaniem i skupieniem uczniowie wysłuchali również opowieści o wybitnym matematyku Stefanie Banachu. W drugiej części spotkania uczestnicy mogli zadawać autorce pytania, a czynili to z wielką ochotą. Pytali nawet o bardzo przyziemnie sprawy, takie jak: Czy lubi pani knedle ze śliwkami?, Czy posiada pani prawo jazdy? Ale nie zabrakło pytań dotyczących pisania: Kiedy pani zrozumiała, że chce pisać książki? Jak wydaje się książki? Kiedy napisała pani swoją pierwszą książkę?
Na zakończenie spotkania można było otrzymać pamiątkowy wpis do zakupionej książki pisarki.

2023-05-02 15:37

Bliżej Książki 2023: finał konkursu czytelniczego „Podążając za marzeniami”

19 kwietnia br. w Legnickiej Bibliotece Publicznej odbył się finał powiatowego konkursu czytelniczego „Podążając za marzeniami”, przygotowanego na podstawie książek Anny Czerwińskiej-Rydel. W finale konkursu i w spotkaniu z autorką konkursowych lektur uczestniczyły także chojnowianki: Barbara Marciniszyn ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Julia Jóźwiak i Julia Tomasik ze Szkoły Podstawowej nr 4.
Wszystkim chojnowskim finalistkom serdecznie gratulujemy.

2023-05-02 13:25

Cztery pory roku na wystawie „Malujemy samodzielnie i z pomocą”

To już dwunasta edycja corocznej wystawy „Malujemy samodzielnie i z pomocą”. Dwanaście razy i ciągle z radością organizujemy tę wystawę, cieszymy się ze wspólnych spotkań. Tym razem uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy nr 1, Środowiskowego Domu Samopomocy nr 2 i Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chojnowie oraz uczniowie Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy zaprezentowali prace na temat „Cztery pory roku”. Około 120 prac z szeroko pojętej plastyki wykonanych przez 46 osób znalazło się na tej wystawie. Rysunki, różnorodne rękodzieło, w tym sporo ceramiki – bogactwo kolorów, pomysłów, często w realizacji bardzo pracochłonnych. Warto to zobaczyć, wystawa potrwa do końca maja.
Wernisaż wystawy odbył się 19 kwietnia 2023 r. Bardzo licznie uczestniczyli w nim m.in. autorzy prac, a władze Chojnowa reprezentowała Sekretarz Miasta – Brygida Mytkowska. Rozpoczęliśmy przedstawieniem literacko-plastycznej kompozycji o czterech porach roku, napisanej i wykonanej przez uczestników WTZ, a potem tradycyjnie już, wystąpili opiekunowie wszystkich placówek biorących udział w wystawie: Agnieszka Marczak-Mandosik z ZPS, Paweł Kondrat z ŚDS nr 1, Anna Marciniszyn z ŚDS nr 2 oraz Ewa Równanek z WTZ. Nie zabrakło także gratulacji i słodkich upominków dla naszych artystów.

2023-04-27 13:08


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki