Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Spotkanie z Pawłem Wróblem ”Wakacje na dwóch kółkach 2023”

Zapraszamy na spotkanie z chojnowianinem Pawłem Wróblem „Wakacje na dwóch kółkach 2023”: 24.11.2023, godz.17.00, wstęp wolny.

Paweł Wróbel ma wiele pasji, uwielbia podróże rowerowe, wędrówki górskie, wędkarstwo. Jest wyjątkowym obserwatorem otaczającego nas świata – kilka razy prezentował swoje zdjęcia na wystawach w naszej Galerii Młodych.
W 2018 roku uhonorowany tytułem „Amicus Librorum – Przyjaciel Biblioteki”, przyznawanym przez Kapitułę Legnickiej Biblioteki Publicznej osobom, instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla bibliotek publicznych Legnicy i powiatu legnickiego.

2023-11-16 15:51

Warto przeczytać w listopadzie!

Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Lucie Faulerova – „Śmierteńka”; Sulari Gentill – „Kobieta z biblioteki”; Artur Górski – „Grupa Wagnera i inne prywatne armie świata”; Milan Kundera – „Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej”; Wojciech Lada – „Dwudziestu wspaniałych. Bohaterowie wojny o Niepodległość”; Jaroslav Rudiš – „Stacja Europa Centralna” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Dustin Brady – „Uwięzieni w grze”; Kaisa Happonen - „Mru Mru i leśny wieczór”; Dorota Suwalska – „Zwierzęta miast, czyli 22 portrety naszych nieudomowionych sąsiadów”; Ingrid Uebe – „Hurra, idę do szkoły! Historyjki na początek szkoły”; Martin Widmark, Emilia Dziubak – „Dinks”; Anna Włodarkiewicz – „Chatka w sercu lasu Gaja z Gajówki”. Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.

2023-11-07 15:23

Spotkanie autorskie z Aleksandrem Wilanowskim i promocja książki „Nordic walking razem”

MBP w Chojnowie i Dyskusyjny Klub Książki ŁGARZ zapraszają na spotkanie autorskie z Aleksandrem Wilanowskim i promocję książki „Nordic walking razem”, które poprowadzi Piotr Pabis: 16 listopada 2023, godz.17.00, MBP pl. Zamkowy 2 (wstęp wolny). Podczas spotkania będzie można zakupić książkę autora.

Aleksander Wilanowski – jeden z pierwszych instruktorów nordic walkingu w Polsce, z wykształcenia fizjoterapeuta. Wyszkolił około 2000 instruktorów, przeprowadził setki warsztatów i wiele treningów. ”Nordic walking razem” to kompleksowy poradnik zawierający propozycje gotowych treningów i ćwiczeń.

2023-11-04 11:05

Tupta, tupta mały zwierz

23 października odwiedziliśmy naszych najmłodszych czytelników z grupy Tygryski z Miejskiego Żłobka „Słoneczko” w Chojnowie. Dzieci po wysłuchaniu wierszy „Jeż” Jana Brzechwy oraz Hanny Zdzitowieckiej wyraziły swoje emocje w zabawie ruchomej. Dowiedziały się również, że jeże w Polsce są pod ścisłą ochroną i nie wolno im robić krzywdy. Następnie wyklejały kolorowe obrazki małego jeża - fajnego zwierza.

2023-11-04 11:03

Fotograf musi być cierpliwy

Powoli tradycją się staje, że w okresie jesiennym wystawiamy w Galerii Młodych prace zaprzyjaźnionych chojnowskich fotografików. Tym razem, 20 października 2023 r., odbył się wernisaż wystawy Rafała Wyciszkiewicza "Polska z drona".
Podczas spotkania fotografik zaprezentował także slajdy, które podzielił tematycznie: Chojnów, gmina Chojnów oraz wyprawy rowerowe z lat 2021-2023.
Nie tylko ukazał w nich urzekające piękno Polski, ale opowiedział również w jaki sposób powstawały zdjęcia z drona i jakie miał przygody podczas ich wykonywania. Jak sam powiedział - Fotograf musi być cierpliwy czekając na odpowiednie ujęcie. Aby wydobyć ulotne piękno chwili, trzeba poświęcić dużo czasu – niekiedy i parę godzin.
Kończąc spotkanie pan Rafał przedstawił, jako specjalny bonus, dwa chojnowskie time lapsy, czyli połączenie fotografii i filmu, które pozwala pokazać w kilkusekundowym materiale długotrwałe procesy, czasami nawet niewidoczne dla ludzkiego oka. Taki film poklatkowy polega na zrobieniu serii zdjęć w dłuższych odstępach czasowych, a następnie połączeniu ich i wyświetlaniu w animacji o przyspieszonym tempie. W ten sposób mogliśmy podziwiać chojnowski Rynek, niebo nad Farą oraz ruch samochodowy na moście przy ulicy Wojska Polskiego.

Gratulujemy Rafałowi Wyciszkiewiczowi wspaniałego wernisażu - nie możemy się doczekać, czym nas zaskoczy na następnej wystawie.

2023-11-02 15:32


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki