Katalog on-line

Aktualności

Dziękujemy kamiennogórzanom
Niemało, w fachowym przeprowadzeniu Krajowej Wystawy Filatelistycznej Chojnów 2013, zawdzięczamy mieszkańcom Kamiennej Góry. Począwszy od Hansa J. Kuhnerta, który zainicjował zorganizowanie tego filatelistycznego święta w naszym mieście, a potem - jako komisarz Wystawy - z zaangażowaniem współpracował z chojnowianami. Chciał przygotować wszystko jak najlepiej. Zachęcił też krótkofalowców z Kamiennej Góry i ich znajomych, aby nagłośnili to wydarzenie w eterze. Plenerowa stacja krótkofalowców, pracując przez kilka dni w miejskiej bibliotece, wyjątkowo promowała Wystawę oraz Dni Chojnowa. Nawiązała wiele łączności z różnymi krajami z kilku kontynentów, m.in. z Japonią, Rosją, Ukrainą, Włochami, Chinami, Stanami Zjednoczonymi. W trakcie Wystawy dowiedzieliśmy się, że krótkofalowcy będą niebawem prowadzić swoje radiowe działania na XI Zlocie Krasnoludków - wspaniałej cyklicznej imprezie dla najmłodszych, organizowanej na terenie rezerwatu „Głazy Krasnoludków" w Gorzeszowie, jednej z największych atrakcji przyrodniczych Ziemi Kamiennogórskiej. Uznaliśmy, że jest to świetna okazja, aby pojechać i podziękować publicznie kamiennogórzanom, w ich środowisku lokalnym, za pracę dla naszego miasta.
data publikacji: 2013-08-12 13:57
 
Wakacyjny zawrót głowy
Pierwszy tydzień wakacyjnych zajęć w bibliotece minął bardzo szybko. Dzieci nie mogły narzekać na nudę, ponieważ było wiele zabaw i atrakcji związanych z różnymi tekstami literackimi. Bawiliśmy się m.in. w ilustratorów wierszy i piosenek o wakacjach, tworzyliśmy śmieszne zwierzaki-dziwaki oraz zabawne kolorowanki. Nie zabrakło też zajęć komputerowych takich jak: „Kubusiowe przedszkole”- dla dzieci do lat pięciu – oraz „Sieciaki na wakacjach”. Na zakończenie naszego wakacyjnego tygodnia urządziliśmy piknik biblioteczny. Mimo, że pogoda nie dopisała doskonale bawiliśmy się w pomieszczeniach bibliotecznych, które - na podstawie książki Grzegorza Kasdepke „Nowe kłopoty detektywa Pozytywki” - posłużyły nam za dwie agencje detektywistyczne ”Czarnowidz” i „Różowe Okulary”. Wszystkie prace plastyczne wykonane przez uczestników naszych zajęć można już oglądać w bibliotece. A na następne wakacyjne zabawy zapraszamy od 26 do 30 sierpnia, w godzinach od 11.00 do 13.00.
data publikacji: 2013-07-18 11:08
 
W Kraju Kwitnącej Wiśni
28 czerwca, na spotkaniu z Teresą i Feliksem Deptą, mogliśmy się dużo dowiedzieć o egzotycznej Japonii, którą odwiedzili w 2010 r. W trakcie spotkania „Japonia z daleka i bliska” odbył się wernisaż wystawy „Japońskie pamiątki” oraz prezentacja multimedialna „79 dni w Kraju Kwitnącej Wiśni”. Ekspozycja pamiątek z tej dalekiej podróży zorganizowana została z inicjatywy Elżbiety Świerczek, przyjaciółki państwa Deptów. Na wystawie zobaczyć można m.in. lalki, naczynia do sake, wachlarze i przede wszystkim fotografie z tej prawie trzymiesięcznej wyprawy. W drugiej części spotkania, podczas prezentacji, obejrzeliśmy dwa filmy – pierwszy opowiadający o życiu codziennym Japończyków, tak innym od naszego, oraz drugi przedstawiający jeden dzień, od świtu do zmierzchu, w wielkim Tokio - oraz zdjęcia. Wystawę zakończymy finisażem, który odbędzie się 6 września. Wtedy też zobaczymy m.in. film o obchodach święta Matsuri. Tymczasem zapraszamy do naszej Galerii Młodych na tę ciekawą, bajecznie kolorową wystawę.
data publikacji: 2013-07-12 10:55
 
IV Łgarska Noc Świętojańska: Kalendarze do kosza!
Jak wiadomo, pełny obieg Ziemi wokół Słońca trwa 365 dni 5 godzin 49 minut i 42 sekundy. Z nagromadzonych „dodatkowych godzin” do naszego kalendarza dodawany jest, co cztery lata, jeden dzień. Po wielu naradach Komisja ds. Astronomii Dyskusyjnego Klubu Książki Łgarz orzekła, że przez kilka setek lat, mimo roku przestępnego, uzbierało się trochę czasu. I dlatego według absolutnie dokładnych obliczeń specjalistów, Noc Świętojańska w roku 2013 powinna być obchodzona 26 czerwca. Z tego powodu, właśnie tego dnia, chojnowscy Łgarze spotkali się na IV Łgarskiej Nocy Świętojańskiej. Motywem przewodnim tegorocznej zabawy byli znani bohaterowie literaccy.
data publikacji: 2013-07-11 16:24
 
Patataj, patataj, pojedziemy w cudny kraj!
W Dziale dla Dzieci i Młodzieży, 26 czerwca, zakończyliśmy trzeci rok Bibliotecznej Akademii Malucha. Na początku nasz wakacyjny pociąg wyruszył do Warszawy. Tutaj dzieci usłyszały legendę o warszawskiej Syrence. Następną wakacyjną stacją były góry. Wyruszając na wycieczkę górską maluchy zapoznały się z kilkoma zasadami obowiązującymi w górach oraz jak należy spakować plecak. Stacja nad morzem to nie tylko zbieranie muszelek i bursztynów, ale także wiedza, jak bezpiecznie zachować się nad wodą. W trakcie spotkania zdążyliśmy również przypomnieć sobie kilka zabaw, których nauczyliśmy się w ciągu całego akademickiego roku. Czerwcowe zajęcia zakończyliśmy wręczeniem pamiątkowych dyplomów i książeczek oraz wspólnym zdjęciem. Z żalem pożegnaliśmy niektórych naszych małych studentów, bo od września zaczynają edukację w przedszkolu... I już czekamy na dzieci i rodziców, którzy za dwa miesiące rozpoczną z nami biblioteczną naukę!
data publikacji: 2013-07-11 13:28
 
<< nowsze | 170  | 171  | 172  | 173  | 174 | 175  | 176  | 177  | 178  | 179  | 180  | starsze >>

Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku!

Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki