Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

„Hafty babuni” – wernisaż wystawy Marii Turek

Od początku kwietnia w Galerii Młodych można podziwiać prace Marii Turek - od 14 lat mieszkanki Chojnowa. Pani Maria pięknie wpisała się w motto naszej galerii, które brzmi „Dla młodych wiekiem i duchem!”. Swoją przygodę z haftem rozpoczęła bowiem w wieku 60 lat i przez dziesięć następnych spod jej zręcznych rąk wyszło kilkadziesiąt wyszywanych obrazów. Tylko kilkanaście jest zaprezentowanych w bibliotece, reszta to prezenty dla znajomych i rodziny. Obecnie pani Maria już nie wyszywa - już wzrok nie ten co kiedyś, ale prace które są na wystawie mówią wiele. Potrzeba nie tylko zdolności, ale i wielkiej cierpliwości, aby wyczarować takie dzieła. Większe obrazy wyszywane były nawet przez trzy miesiące po kilka godzin dziennie! Jak wspominała autorka podczas wernisażu, który odbył się 11 kwietnia 2019 r., nie zdarzyło jej się nigdy poplątać różnokolorowych nici lub pruć już zaczętą pracę. A wszystko zaczęło się przypadkiem, w Niemczech u przyszywanej cioci, która zaraziła ją haftowaniem. Potem, już w Polsce, zaczęła szukać materiałów i zakochała się w tej pasji. Na wernisażu Maria Turek nie kryła wzruszenia, nie spodziewała się, że po tylu latach jej prace będą podziwiane przez mieszkańców naszego miasta. Serdecznie autorce gratulujemy i zachęcamy do obejrzenia wystawy, która potrwa do końca miesiąca.

2019-04-24 22:22

Z Katarzyną Ryrych o pisaniu i czytaniu

2 kwietnia 2019 r. gościliśmy Katarzynę Ryrych, pisarkę książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Spotkanie odbyło się w ramach XIX edycji „Bliżej Książki”, święta książki organizowanego corocznie przez Legnicką Bibliotekę Publiczną i biblioteki publiczne powiatu legnickiego. Podczas spotkania w Chojnowie autorka opowiadała o początkach swojej kariery literackiej i czytając fragmenty swoich książek przenosiła słuchaczy w świat bohaterów. Zachęcała również uczniów SP 3 i SP 4 do czytania. Twierdziła, że to ciekawa forma spędzania wolnego czasu, że książka może być zatrzymaniem się na chwilę w dzisiejszym rozpędzonym świecie, może przenieść czytelnika w inną rzeczywistość. Na spotkaniu nie zabrakło też pytań do pisarki, ani autografów dla młodych czytelników. Następnego dnia, 3 kwietnia, w Legnickiej Bibliotece Publicznej odbył się finał powiatowego konkursu czytelniczego „Przyjaciele na dobre i na złe”, przygotowanego na podstawie książek Katarzyny Ryrych. W finale konkursu i wyjątkowym spotkaniu z autorką konkursowych lektur wzięli udział również chojnowianie, uczniowie SP 3 - Igor Konobrodzki, Tomasz Leonhardt i Michał Piróg. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

2019-04-19 17:32

Na wyprawie z Pszczółką Mają

27 marca 2019 r. pszczółka Maja zaprosiła najmłodszych czytelników wraz z opiekunami na wiosenną wyprawę. Wyruszyliśmy pociągiem ze stacji Biblioteka i bezpiecznie dotarliśmy do stacji Kolorowa Łąka. Po wysłuchaniu opowiadania „Przygoda małej pszczółki” dzieci trafnie odpowiadały na zadawane pytania dotyczące pszczółki Mai i jej rodziny. „Pszczółki na łące”, „Głowa, ramiona, kolana, pięty” czy koncert dla Bąka Felka to propozycje niektórych zabaw podczas naszego spotkania. A uwieńczeniem spotkania była wykonana wspólnie praca plastyczna, dotycząca oczywiście pszczółek. Zapraszamy do obejrzenia jej w bibliotece.

2019-04-19 17:08

Spotkanie autorskie z Wojciechem Konduszą i promocja książki "Tajemnice Garnizonów Radzieckich w Polsce"

Zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Konduszą i promocję jego najnowszej książki "Tajemnice Garnizonów Radzieckich w Polsce": 26 kwietnia 2019, godz.18.00. Wojciech Kondusza - doktor nauk humanistycznych. Wieloletni nauczyciel akademicki i pracownik administracji samorządowej. Badacz lokalnego życia społecznego i politycznego oraz historii stacjonowania w Polsce Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Opublikował z tego zakresu wiele książek, artykułów naukowych i publicystycznych, m. in.: "Mała Moskwa. Rzecz o radzieckiej Legnicy", "Śladami Małej Moskwy", "Sabadach i jego Muzeum Armii Radzieckiej". Prezes stowarzyszenia Pamięć i Dialog. Po spotkaniu będzie możliwość nabycia książki z dedykacją autora.

2019-04-17 00:20

Warto przeczytać w kwietniu!

Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Sławomir Koper – „Polscy terroryści i zamachowcy. Od powstania styczniowego do III RP” ; Dionisios Sturis, Ewa Winnicka – „Głosy”; Magdalena Maruck – „Śląskie niebo Jürgena Gretschela” ; Cezary Gutowski, Aldona Marciniak – „Niezniszczalny : niesamowita historia Roberta Kubicy” ; Bob Batchelor – „Stan Lee : człowiek – Marvel” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Susanna Isern – „Uczuciometr inspektora krokodyla. Rozpoznaj, zmierz i kontroluj swoje uczucia”; Agata Królak – „Czujemisie”; Amy Krouse Rosenthal – „Nie mrugaj”; Colin Thiele – „Chłopiec z burzy”; Charlotte Guillain, Yuval Zommer – „Tajemniczy świat pod stopami” Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.

2019-04-16 15:35


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki