W ramach Bibliotecznej Akademii Malucha 26 lutego br. zaprosiliśmy naszych najmłodszych czytelników na zabawę w kształty. Po wysłuchaniu fragmentów opowiadania „Pajac Pilu i kształty” oraz wiersza „Zwariowana geometria” Adama Asnyka odtańczyliśmy powitalny taniec nawiązujący do rozmaitych zwierzęcych kształtów . Potem były zagadki o kwadracie, kole i trójkącie oraz zabawy w kole „Baloniku nasz malutki”, „Kółko graniaste” i „Jawor, Jawor,…”. Praca plastyczna, którą dzieci wykonywały na tych zajęciach to różne propozycje kształtów. A nabrała ona kształtu wraz z pracowicie ułożonymi i przyklejonymi kwadratami, trójkątami i kołami. Dużo radości dostarczyła także zabawa w wyszukiwanie różnych kształtów.
2020-03-05 17:18
21 lutego br. odbyło się kolejne spotkanie z dr. Wojciechem Drzewickim, pochodzącym z Chojnowa geologiem i podróżnikiem. Tym razem opowiadał o swojej ubiegłorocznej wyprawie do Meksyku, kraju cywilizacji Olmeków, Azteków i Majów. Spotkanie otworzyliśmy wręczeniem naszemu prelegentowi wyróżnienia, które przyznaliśmy mu z okazji jubileuszu 70-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie - za twórczą współpracę w działaniach promujących czytelnictwo. Prelekcja „Meksyk. W krainie Majów” połączona z prezentacją zdjęć rozpoczęła się od Mexico City, m.in. wizyty w domu Fridy Khalo i muzeum antropologii oraz zwiedzania Bazyliki Matki Boskiej w Gaudalupe. Kolejnym etapem podróży był wyjazd do starożytnego miasta Theotihuacán, gdzie zobaczyć można m.in. słynną „drogę pogrzebową”, piramidę Słońca i piramidę Księżyca. Następnie przenieśliśmy się na Półwysep Jukatan, do krainy Majów. Zobaczyliśmy zdjęcia z Meridy, potem z miasta Majów w Uxmal, w Cobá. Na Jukatanie widzieliśmy także Tulum - wybrzeże Morza Karaibskiego, piękną przyrodę i cenote - zadziwiające systemy krasowe. Podróżnik mówił również o dawnych zwyczajach i obyczajach mieszkańców tych ziem. Zaciekawiła nas m.in. opowieść o miejscowej, specyficznej grze w piłkę i zasadach tej gry z czasów prekolumbijskich. Wojciech Drzewicki, jak zwykle miał czas, aby odpowiedzieć i na pytania uczestników spotkania.
2020-03-03 11:10
Czy znasz już IBUKA Librę? Czy wiesz jakie to proste, aby mieć dostęp do dziesiątek, a nawet setek e-książek z dowolnego miejsca na ziemi, w wybranym przez Ciebie czasie, za darmo? IBUK Libra to nie tylko e-czytelnia PWN. To zaawansowane narzędzie do pracy z tekstem, gdzie możesz robić notatki, czy tworzyć cytowania do pracy semestralnej, bądź dyplomowej.
Z okazji Międzynarodowego Tygodnia E-Książki, który w tym roku przypada w dniach 1-7 marca, przygotowano dla czytelników IBUK Libra nowe funkcje na platformie - cytowanie prac oraz tworzenie projektów w MyIBUK.
2020-03-02 13:24
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu ogłasza konkurs dla seniorów (osób w wieku 50 lat i więcej) zamieszkujących województwo dolnośląskie na wspomnienia: „Tajemniczy, nieznany Dolny Śląsk: opowieści dolnośląskich seniorów. Termin nadsyłania prac do 31.03.2020. Prace należy przesłać drogą e-mailową na adres: kzborowska@wbp.wroc.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego, 50-116 Wrocław, ul. Rynek 58. Ogłoszenie wyników odbędzie się 18.04.2020 podczas gali wręczania nagród.
Więcej informacji Regulamin na stronach internetowych: www.wbp.wroc.pl oraz www.dswsilesiana.blogspot.com
2020-02-28 17:09
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu ogłasza konkurs dla twórców z województwa dolnośląskiego "Młody Poeta Dolnego Śląska".
Termin nadsyłania prac do 31.03.2020.
Prace należy przesłać drogą e-mailową na adres: kzborowska@wbp.wroc.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego, 50-116 Wrocław, ul. Rynek 58.
Ogłoszenie wyników odbędzie się 18.04.2020 podczas gali wręczania nagród. Więcej informacji Regulamin na stronach internetowych: www.wbp.wroc.pl oraz www.dswsilesiana.blogspot.com
2020-02-28 16:58