Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Kuba Michalski zaśpiewał ballady Cohena

Koncertem Kuby Michalskiego „Ballady Leonarda Cohena” rozpoczęliśmy 8 maja 2019 r. obchody XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Przed występem Burmistrz Miasta Chojnowa Jan Serkies złożył bibliotekarzom życzenia i wręczył pamiątkowe upominki - 8 maja to Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. A potem słuchaliśmy piosenek wielkiego Cohena i słuchaliśmy też opowieści Kuby Michalskiego o mistrzu ballad i jego piosenkach. Podczas koncertu wykonawca zaśpiewał m. in. utwory: „Alleluja”, „Goście”, „Słynny niebieski prochowiec”, „Tańcz mnie po miłości kres”, „Zuzanna” oraz kilka własnych kompozycji do wierszy wielkich polskich poetów. Artyście znakomicie udało się skłonić publiczność nie tylko do refleksji nad poetyckimi tekstami Cohena, ale i do uśmiechu oraz wspólnego śpiewania. Warto wspomnieć, że Kuba Michalski w duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie. Mamy nadzieję, że przyjedzie do nas ponownie – być może z muzyką irlandzką i szkocką, wszak wraz żoną Anetą założył w połowie lat 90-tych zespół Cotton Cat. A tymczasem zapraszamy do posłuchania w internecie (na YouTube) jego piosenek: Daremne żale (A.Asnyk) - https://youtu.be/xhq1ayIwZzI, Deszcz jesienny (L.Staff) - https://youtu.be/bUJIRPBHyws, Dziewczyna (B.Leśmian) - http://youtu.be/W0DxTpeDqCI

2019-06-06 22:09

Wernisaż wystawy Rafała Wyciszkiewicza "FOLKOWE DZIEWCZYNY ŚWIATA"

Zapraszamy do Galerii Młodych na wernisaż wystawy fotograficznej Rafała Wyciszkiewicza, który odbędzie się 13 czerwca 2019 roku o godzinie 18.00. Zdjęcia na wystawę zostały wykonane podczas corocznego Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”. Pomysłodawcą i głównym organizatorem festiwalu jest Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” z Legnicy, z którym Rafał Wyciszkiewicz współpracuje od 2000 roku. To już druga, w Galerii Młodych, wystawa tego znanego w naszym mieście fotografika, muzyka i miłośnika wypraw rowerowych. Po raz pierwszy zaprezentował u nas swoje fotografie w 2015 roku na wystawie "Moje świata postrzeganie".

2019-06-04 15:28

Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel

Zapraszamy uczniów klas IV-V szkół podstawowych na spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel, zorganizowane w ramach tegorocznej edycji projektu Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH: 6 czerwca 2019, godz. 9.00. Podczas spotkania kiermasz książek pisarki. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz dzięki wsparciu samorządów województwa dolnośląskiego, miasta i gminy Świdnica, powiatu świdnickiego i samorządowych instytucji kultury na Dolnym Śląsku. Anna Czerwińska-Rydel - muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Wymyśliła i tworzy serię biograficznych powieści o wielkich Polakach. Napisała m.in. opowieści o Henryku Sienkiewiczu, Marszałku Józefie Piłsudskim, Fryderyku Chopinie, Henryku Wieniawskim, Julianie Tuwimie. Laureatka nagród i wyróżnień literackich, w tym: „Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie” – Feniks 2011, „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita” - wyróżnienie w Konkursie PTWK „Najpiękniejsza książka 2011” i wyróżnienie Książka Roku IBBY 2012 w kategorii literackiej, „Wszystko gra” - wiele prestiżowych nagród, w tym I nagroda Bologna Ragazzi Award w kategorii „Non Fiction”, wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej i Honorową Listę IBBY oraz nominowana do nagrody Deutscher Jugendliteraturpreis 2014.

2019-05-31 15:42

Wojciech Kondusza o radzieckich tajemnicach

26 kwietnia br. odbyło się spotkanie z dr Wojciechem Konduszą, legnickim badaczem lokalnego życia społecznego i politycznego, autorem książek i artykułów z tej tematyki. Do Chojnowa przyjechał ze swoją ostatnio wydaną książką „Tajemnice Garnizonów Radzieckich w Polsce”, w której podjął próbę opisania tego, co było tajemnicą przez kilkadziesiąt lat stacjonowania Rosjan w naszym kraju. Opowiadał o codziennym życiu garnizonów, w tym warunkach bytowych, religijności, kulturze, sposobie spędzania czasu wolnego, relacjach z Polakami. Sporo uwagi poświecił sposobom zbierania materiałów do książki. Wśród wykorzystanych źródeł znalazły się też wspomnienia zamieszczone na rosyjskich stronach internetowych i wydawana w Legnicy gazeta „Znamia Pobiedy” („Sztandar Zwycięstwa”). Obecnie w bibliotece posiadamy m.in. następujące publikacje Wojciecha Konduszy: „Mała Moskwa. Rzecz o radzieckiej Legnicy”, „Śladami Małej Moskwy” - zapraszamy!

2019-05-29 16:07

Warto przeczytać w maju!

Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Lidia Buksak – „Szkoła mówców: myśl i prezentuj inaczej niż inni”; Stanisław Sławomir Nicieja – „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. T. XII” ; audiobook Scott Galloway – „ Wielka czwórka. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebook i Google” ;audiobook Katarzyna Puzyńska – „ Rodzanice” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Elżbieta Pałasz, Joanna Czaplewska – „Dobra robota : ceramik, opiekunka fok i inne ciekawe zawody”; Aleksandra Struska-Musiał – „Kto zgubił kapelusz?”; Małgorzata Strzałkowska – seria Lubię Czytać ze Strzałką - „Zwariowane litery”, „Ukryte słowa”, „Zaczarowane obrazki”. Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.

2019-05-23 10:49


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki