Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Chojnowskie Spotkania z Książką Regionalną: spotkanie autorskie z Krzysztofem Jeleniem

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Krzysztofem Jeleniem, które poprowadzi Danuta Sut-Karykowska: 15 czerwca, godz.18.00, wstęp wolny. Podczas spotkania będzie można zakupić książki autora.

Krzysztof Jeleń – rok urodzenia 1963, nauczyciel języka francuskiego, filozofii i etyki w II Liceum Ogólnokształcącym w Głogowie, poeta, tłumacz poezji francuskojęzycznej. Autor 10 zbiorów wierszy, z których kilkadziesiąt doczekało się przekładu na język francuski. Jest członkiem Związku Literatów Polskich oraz pełni funkcję prezesa Głogowskiego Stowarzyszenia Literackiego. Został uhonorowany odznakami: „Zasłużony dla Miasta Głogowa”, „Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz „ Odznaką Honorową Srebrną Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”. Miłośnik biegania, książek i dobrego kina. Zaangażowany w wolontariat na rzecz budowy hospicjum w Głogowie.

Danuta Sut-Karykowska – absolwentka filologii romańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, nauczycielka i pasjonatka języka francuskiego z trzydziestoletnim doświadczeniem. Z zamiłowania poetka i tłumaczka literatury. Autorka przekładów poezji na język francuski w książce „Wybór wierszy / Poèmes choisis” Krzysztofa Jelenia, wydanych przez Studio ECHO Grzegorz Fryga w październiku 2020 roku, oraz w książce wydanej przez Fundację Poetariat „Wwierszowzięci. Ostatni romantycy. Rocznik liryki miłosnej 2022. Edycja polsko-francuska” / « Les Versenchantés. Les derniers romantiques. Recueil de poésie amoureuse 2022. Édition polono-française ». Jej wiersze ukazały się w „Antologii wiosennych wierszy. Primavera”, wydanej przez Fundację Poetariat wiosną 2023 roku. Obecnie odkrywa uroki nowego rodzaju miłości – do wnuczka. Lubi nowe wyzwania i nigdy się nie poddaje.

2023-06-06 13:16

Wystawa Wojciecha Drzewickiego "Ekwador - Ameryka Południowa w pigułce"

Zapraszamy na wystawę fotograficzną Wojciecha Drzewickiego „Ekwador – Ameryka Południowa w pigułce”. Wernisaż: 23 czerwca 2023, godz.18.00, wstęp wolny.
Wystawę można obejrzeć w naszej Galerii Młodych do końca lipca.

Dr Wojciech Drzewicki - podróżnik pochodzący z Chojnowa. Zawodowo związany z Uniwersytetem Wrocławskim, obecnie Zastępca Dyrektora ds. ogólnych w Instytucie Nauk Geologicznych.

2023-06-03 13:55

Spotkanie autorskie ze Stanisławem Horodeckim i promocja książki „Chojnów. Opowieść o ludziach i mieście. Historie prawdziwe i prawdopodobne"

Muzeum Regionalne w Chojnowie i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie zapraszają na spotkanie autorskie ze Stanisławem Horodeckim i promocję książki „Chojnów. Opowieść o ludziach i mieście. Historie prawdziwe i prawdopodobne": 7 czerwca 2023, godz. 17.00 - Dom Schrama, Chojnów, Rynek 20 (wstęp wolny). Podczas spotkania będzie można zakupić książkę autora.

Stanisław Horodecki – autor książek, głównie o tematyce regionalnej, w tym „„Przeszłości okruchy: zabytki i przyroda powiatu legnickiego”, „Gawędy o Ziemi Chojnowskiej”, „Rynek w Chojnowie”. Przez wiele lat związany z Chojnowem, zawodowo i społecznie, m.in. pełnił funkcję redaktora naczelnego „Gazety Chojnowskiej”, dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. W 2022 roku uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Miasta Chojnowa”.

2023-05-30 11:43

Czytanie to magia, czytanie jest cool...

15 maja, na zakończenie Tygodnia Bibliotek, przygotowaliśmy coś specjalnego dla chojnowskich przedszkolaków. O tym, że „Czytanie to magia” przekonywał w tym dniu na pokazie edukacyjno-magicznym Piotr Szumny, jeden z czołowych polskich iluzjonistów.
Na spotkaniu Pan Piotr stworzył magiczną atmosferę przenosząc dzieci w świat iluzji, a poprzez fantastyczną zabawę i niesamowite poczucie humoru zachęcał ich do czytania książek i odwiedzania biblioteki. Książki bowiem rozbudzają naszą wyobraźnię i dzięki nim możemy wraz z ich bohaterami przeżywać rozmaite przygody, przenosić się w czasie i przestrzeni, zgodnie z rozbrzmiewającym na sali, co jakiś czas, zaklęciem: ”Czytanie to magia, czytanie jest cool, czytanie to cały wyobraźni świat mój”.
Poznaliśmy także kompana pana Piotra - psa Pimpusia, który rozpoznawał książki po zapachu. Dowiedzieliśmy się również m.in. czym jest chochlik drukarski i biały kruk oraz dlaczego przed snem, zamiast korzystać z internetu lub telewizji, lepiej jest poczytać książki.
Czarodziejskich sztuczek było co niemiara, a widzowie wciągnięci do zabawy, chętnie brali w nich udział. Uśmiechów, oklasków i zachwytów na buziach nie było końca.
Zakończeniem naszego spotkania było wspólne zdjęcie oraz pożegnanie psa Pimpusia.

2023-05-29 23:22

Niektórzy lubią poezję

Do obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Chojnowie w tym roku przyłączył się Dyskusyjny Klub Książki ŁGARZ, który wraz z Miejską Biblioteką Publiczną 11 maja zorganizował spotkanie z poezją Wisławy Szymborskiej.
Dlaczego Szymborska i dlaczego maj? Tradycyjnie majowe spotkania DKK poświęcane są noblistom z dziedziny literatury. Poznajemy lub przypominamy sobie literatów nagrodzonych tym prestiżowym wyróżnieniem.
Wisława Szymborska znalazła się także wśród zasłużonych osobistości, którzy zostali patronami roku 2023. Corocznie wybierani są oni przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej. W swojej laudacji Senat podkreślił, że „O doniosłości literackiego dorobku Wisławy Szymborskiej świadczą nie tylko nagrody, ale także fakt, że Szymborska wciąż ma wierne grono czytelników w Polsce i za granicą. Inspiruje literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, krytyków sztuki, a także zwykłych czytelników, którzy znajdują w jej poezji odpowiedzi na najważniejsze pytania. Tematy, które poruszała w swojej poezji, wciąż są aktualne. Forma jaką się posługiwała, ciągle zachwyca mistrzostwem”.
I nas klubowiczów na nowo zachwyciła. I tym zachwytem chcieliśmy się podzielić z chojnowianami. Nasza polska poetka zawsze Łgarzom była bliska. Nawet wśród pierwszych lektur klubu z 2007 roku, pojawił się tomik poetycki „Dwukropek”. Postanowiliśmy zorganizować, na podobnych zasadach jak Ogólnopolskie Dyskusje Literackie, imprezę poetycką poświęconą Wisławie Szymborskiej

2023-05-29 16:27


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki