Informujemy, że Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie uzyskała dofinansowanie w ramach programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek” w wysokości 18 800,00 zł.
Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie jest Beneficjentem Programu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”. Celem programu jest zapewnienie zrównoważonego dostępu do nowoczesnych technologii i wyrównanie szans mieszkańców miejscowości w gminach o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca poprzez wyposażenie bibliotek w tych gminach w nowoczesny sprzęt komputerowy.
2022-10-11 13:46
27 września odwiedziliśmy naszych najmłodszych czytelników z chojnowskiego Żłobka „Słoneczko”. Na zajęciach z cyklu „Bajki pod Słoneczkiem”, tym razem z tematem ‘Dzień dobry, słońce”, zapoznałyśmy dzieci z grupy Tygryski z książeczkami: Meritxell Marti „Dzień dobry”, Eric Carle „Miś patrzy!”, Hektor Dexet „Kto zjadł biedronkę?”, Guido Van Genechten „Odkryj to…”, Anita Bijsterbosch „Wszyscy ziewają”. Tymi sympatycznymi książeczkami chcieliśmy przedstawić dzieciom ciekawe historie i rozbudzić ich wyobraźnię. Maluchy z entuzjazmem odgadywały obrazkowe zagadki. A zwieńczeniem zajęć było wyklejenie uśmiechniętego słoneczka. Nie zabrakło tez piosenki z pokazywaniem „Słoneczko nasze rozchmurz buzię” i zabawy „Baloniku nasz malutki”.
2022-10-03 15:42
Zapraszamy na spotkanie z Rafałem Wyciszkiewiczem „Moje wyprawy rowerowe: Wybrzeże, Jura, Pojezierza”, które odbędzie się 13.10.2022, godz.17.00. (wstęp wolny). Rafał "Ciany" Wyciszkiewicz - chojnowski fotografik, muzyk, miłośnik wypraw rowerowych. Należy do Gildii Artystów Chojnowa. Jako fotoreporter, był współpracownikiem Gazety Chojnowskiej, Tygodnika Konkrety oraz Panoramy Legnickiej. Z sukcesami wystawiał swoje zdjęcia w konkursach fotograficznych. Najczęściej publikuje na forach fotograficznych, gdzie prace jego są wysoko oceniane. Publikowane były także na plakatach reklamowych, pocztówkach Chojnowa, planie miasta, ulotkach wyborczych, a także książkach i pismach fotograficznych. Na koncie ma cztery wystawy indywidualne i osiem zbiorowych. W drugiej swojej pasji, jaką jest muzyka, największy sukces osiągnął na festiwalu w Jarocinie 1990, zdobywając z zespołem Maria Nefeli nagrodę publiczności, a z chojnowskim zespołem Stan Spoczynku wygrał na trzeciej scenie tegoż festiwalu. Trzecią jego pasją są wyprawy rowerowe. Ma ich na koncie dwanaście, podczas których objechał Polskę dookoła. Od 2000 roku współpracuje przy festiwalu “Świat pod Kyczerą” jako dokumentalista foto-video.
2022-10-03 13:11
Spotkanie autorskie z Piotrem Kucznirem i Agnieszką Łabuz i ich ostatnio wydaną dwutomową publikacją „Zamek Czocha. Tajemnice warowni i regionu. Część 1 i 2”, które odbyło się 15.09.2022 r., było kolejnym dowodem, w jak ciekawym miejscu żyjemy, i jak ciekawie można o tym napisać. Na spotkaniu autorzy przedstawili, w jaki sposób doszło do zebrania dokumentów, informacji i wywiadów zawartych w książkach. Przy pomocy prezentacji multimedialnej nakreślili tematykę publikacji i przeanalizowali niektóre jej wątki, m.in. niezwykłe historie właścicieli zamku, bogactwa Czochy z listem w tle, symbole masońskie w zamku, plany związane z zaporą leśniańską czy sprawę tajemniczych kryształków z Dolnego Śląska. Pokazali m.in. skaning laserowy zamku Czocha – efekt prac wykonanych w 2020 roku. W naszym spotkaniu uczestniczyła także chojnowianka Katarzyna Krężel, która współpracowała z autorami podczas przygotowania niektórych materiałów. W zbiorach biblioteki posiadamy prezentowane książki – zachęcamy do przeczytania!
2022-09-30 14:12
W Roku Romantyzmu Polskiego na lekturę Narodowego Czytania wybrano „Ballady i romanse" Adama Mickiewicza - zbiór poezji wydany 200 lat temu w Wilnie, który zapoczątkował w literaturze polskiej okres romantyzmu. Autor tych nowatorskich i oryginalnych wierszy, na tle nastrojowej przyrody, wykreował fascynujący świat pełen uczuć, fantazji i ludowej moralności. Świat, który musi być sprawiedliwy, w którym dobro jest nagrodzone, a zło ukarane.
W Chojnowie obchody Narodowego Czytanie 2022 rozpoczęliśmy 7 września spotkaniem „Pani Twardowska" w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie.
W pierwszej części spotkania uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 4 oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chojnowie obejrzeli film animowany „Pani Twardowska" w reżyserii Lechosława Marszałka. Film został zrealizowany w 1955 roku, w setną rocznicę śmierci Adama Mickiewicza.
W drugiej części spotkania - pod kierunkiem Karoliny Rosockiej, animatora kultury i instruktora teatralnego - przeprowadzone zostały warsztaty kolażu, w których uczestniczyli uczniowie z SP nr 3: Zuzanna Barnowska, Oliwia Białousz, Natalia Błaszczyk, Klaudia Czatrowska, Amanda Gołdy, Maja Guściora, Hanna Kądziołka, Kacper Kozołup, Kamil Skiba, Nadia Szapował, Kinga Zapała oraz SP nr 4: Kinga Adamska, Julia Gałecka, Julia Germanowicz, Agata Giersok, Michał Jankowski, Oliwia Kitlińska, Marcel Songajło, Marika Stefanicka, Alicja Szczepańska. Warsztatowym zadaniem było wykonanie prac słowno-graficznych z powycinanych fragmentów gazet. Nie było określonego tematu, młodzież miała kierować się intuicją i emocjami, tak jak romantycy. Dać się uwieść słowom, nic nie planować. Wyklejanki okazały się tak wspaniałą zabawą, że niektórzy wykleili nawet po kilka kolaży.
2022-09-28 22:09