Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości: wystawa „Tatrzańska niepodległa”

Przez dwa miesiące - listopad i grudzień - w naszej Galerii Młodych można oglądać wystawę „Tatrzańska niepodległa”, zaprezentowaną z okazji Narodowego Święta Niepodległości, a którą przygotowało Biuro Programu "Niepodległa" we współpracy z Muzeum Tatrzańskim im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Sześcioro autorów, doskonałych specjalistów w swoich dziedzinach, napisało 15 plansz opowiadających o najważniejszych faktach i postaciach związanych z historią Podhala i Zakopanego, rozwojem sportów zimowych, turystyki i ochrony przyrody w Tatrach. Sporo miejsca poświęcono architekturze i sztuce, które rozwinęły się u stóp najwyższych polskich gór i ich oddziaływaniu na całą II Rzeczpospolitą. Całość uzupełniły historyczne zdjęcia i artystyczne kolaże, które pozwalają przenieść się w czasie o ponad sto lat. Ekspozycja składa się z 15 plansz: 1.Plansza tytułowa; 2.Rzeczpospolita Zakopiańska; 3.Kultura ludowa Podhala; 4.Zainteresowanie etnograficzne Podhalem; 5.Sztuka zakopiańska; 6.Stanisław Witkiewicz i styl zakopiański; 7.Stanisław Ignacy Witkiewicz „Witkacy”; 8.Muzeum Tatrzańskie; 9.Rozwój Zakopanego w dwudziestoleciu międzywojennym; 10.Początki narciarstwa w Polsce; 11.Zimowe sporty wyczynowe; 12.Historia turystyki tatrzańskiej; 13.Historia polskiego taternictwa; 14.Ratownictwo górskie; 15.Ochrona tatrzańskiej przyrody.

2021-11-09 10:08

Urodziny Kubusia Puchatka

Od 14 października, przez kilka dni, świętowaliśmy urodziny Kubusia Puchatka, który właśnie skończył 95 lat. W tym czasie najmłodsi czytelnicy, którzy odwiedzili naszą bibliotekę mogli wykonać laurkę dla sympatycznego bohatera ze Stumilowego Lasu. Natomiast Kubuś przygotował dla dzieci różne niespodzianki. Podczas tych spotkań czytaliśmy także wybrane fragmenty z książeczki "O skakaniu i dreptaniu" Isabel Gaines.

2021-11-08 23:15

Warto przeczytać w październiku!

Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Rafał Collins - „(Nie)Odjazdowe życie braci Collins”; Iwona Kienzler – „Gierek i jego czerwony dwór”; Wojciech Kondusza - „Od romansu do romansu: 10-lecie Festiwalu Romansu Polsko – Rosyjskiego im. Lidii Novikowej w Legnicy – dolnośląskiej Weronie”; Anna Lisowiec, Aleksandra Anna Sikorska – „Między palcami a ciszą kolory jej duszy się kołyszą”; Bernard Newman – „Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego nie ma”; James D. Shipman – „Wojna Ireny” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Andrzej Marek Grabowski – „Jonatan i Biały Kruk”; Claire Lebourg – „Ptyś”; Monika Milewska, Natlia Uryniuk – „Skok przez Bałtyk”; Aleksandra Struska-Musiał – „Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka”; Aleksandra Struska-Musiał – „Ulica Pazurkowa. Nowi lokatorzy”.
Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.

2021-10-25 10:10

Smakowite spotkanie autorskie

21 września, w sali kinowej MOKSiR w Chojnowie, ponownie w tym roku gościliśmy Dionisiosa Sturisa, uznanego dziennikarza i pisarza, wychowanego w naszym mieście. Przyjechał do nas ze swoją najnowszą książką, inną od dotychczasowych - książką kucharską „Kalimera. Grecka kuchnia radości”. Przygoda z grecką kuchnią, którą znał już wcześniej, zaczęła się dla niego od pobytu na rocznym stypendium w tym kraju, podczas którego nie tylko uczył się języka greckiego, lecz i poznawał tamtejszą kulturę. Im dłużej przebywał w Grecji kosztując różnych specjałów, tym jego miłość do potraw tego kraju rosła. Książka „Kalimera. Grecka kuchnia radości” jest nie tylko wyrazem jego uczuć, ale i chęcią spopularyzowania w Polsce prostych i smacznych greckich dań. Wszystkie przepisy zamieszczone w tej bogato ilustrowanej publikacji zostały osobiście wybrane i przetestowane przez autora. Dla uczestników spotkania Dionis przygotował także niespodziankę – ciasteczka kurabiedies, które sam upiekł. Zapewne każdy, kto był na spotkaniu, a wybiera się do Grecji na urlop, swoje zwiedzanie nie ograniczy tylko do wspaniałych zabytków, ale i spróbuje polecanych w książce specjałów. Zapraszamy do biblioteki - w naszych zbiorach mamy już książkę Dionisiosa Sturisa.

2021-10-08 16:17

Między palcami a ciszą. Kolory jej duszy się kołyszą - wystawa prac Aleksandry Anny Sikorskiej „Kolory duszy”

Od 15 września do końca października w Galerii Młodych można oglądać prace dziesięcioletniej autystycznej dziewczynki, mieszkanki Góry. Ola maluje palcami, zabawkami i różnymi przedmiotami, w niezwykły sposób nakładając farby na płótno. Jej prace mają charakter abstrakcyjny, są bardzo kolorowe i wywołują niesamowite wrażenie. Mała malarka poprzez te zachwycające dzieła wyraża swoje uczucia i tak komunikuje się z otaczającym ją światem. Widać w nich jej kolorową, wyjątkową duszę. Wszystkie prace i ich reprodukcje dostępne na wystawie można nabyć. W tej sprawie osoby zainteresowane mogą kontaktować się mailowo: mieszkoland@gmail.com lub poprzez profil facebookowy: Aleksandra Anna Sikorska. Można także zakupić niezwykłą publikację „Między palcami a ciszą. Kolory jej duszy się kołyszą” Anny Lisowiec i Aleksandry Anny Sikorskiej – tomik poezji połączony z obrazami Oli. Książkę można obejrzeć i zakupić w naszej bibliotece.

2021-10-08 14:24


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki