Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Zimowe harce w Bibliotece

 

Z naszej bogatej i różnorodnej oferty mogły skorzystać dzieci w ostatnim tygodniu ferii – od 20 do 24 lutego. 

W poniedziałek dzieci zapoznały się z obrzędami i zwyczajami karnawałowymi - na podstawie książki „Etnogatki. Opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach” Moniki Michaluk, Witolda Przewoźnego i Michała Stachowiaka. Następnie uczestnicy zajęć wykonali maski karnawałowe, które wykorzystali do  przebrania na wtorkowy biały zimowy bal.                                                                                               

W środę odbyło się spotkanie z Przemkiem Corso, autorem książki dla dzieci „Opowieści z Białej Doliny”. Pan Przemek to nie tylko pisarz książek dla dorosłych i dzieci, ale również konferansjer, felietonista, głos radiowy, lektor, scenarzysta. 

Na spotkaniu opowiedział m.in. dlaczego napisał „Opowieści z Białej Doliny”. Po pierwsze, w dzieciństwie babcia czytała mu „Muminki”, a w powieści tej wszyscy bohaterowie są fajni i ważni. Zainspirowała go także córka – chciała poznać przygody gapowatego i sympatycznego Leśniczego Gałązki z opowiadania, które dla niej wcześniej napisał. Zanim powstały „Opowieści z Białej Doliny” pisarz dużo wędrował po lesie i górach. Tam znalazł pomysły na historie, które później opisał w swojej książce. 
Na spotkaniu pan Przemek przekonywał dzieci, że przygody czekają wszędzie i  warto spełniać swoje marzenia. Po spotkaniu można było zakupić książkę autora, którą osobiście podpisywał. Kolejne dni to ciąg dalszy historii „Opowieści z Białej Doliny”, tylko że już bez autora. W czwartek dzieci po wysłuchaniu fragmentu opowiadania tworzyły makiety z Białą Doliną wraz ze zwierzętami, a w piątek szukaliśmy Ducha Gór, który ukrył się w opowiadaniu „Leśniczy Gałązka na tropie Ducha Gór”.                                                          
 Na zakończenie ferii zaprosiliśmy aktorów z Teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA z Krakowa, którzy przedstawili spektakl promujący czytelnictwo „Kto w bibliotece gości i kradnie mądrości?”. Jest to historia Skrzata pochłoniętego literaturą do tego stopnia, że niemal nie zauważa prawdziwego świata. Kiedy Sowa kradnie jego księgozbiór, żeby stać się prawdziwym „symbolem mądrości”, Skrzat postanawia go odzyskać.


Bardzo dziękujemy za udział w naszych zimowych harcach  i mamy nadzieję, że wszyscy się dobrze bawili.

                                                                                                                                                                                                                                            zobacz zdjęcia

                                                                                                                                                                                                                                                        ml

 

 

 


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki