Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Katarzyna Bareja - „Żaby w śmietanie, czyli Stanisław Bareja i bliscy”; Andrzej Brzezicki – „Wielka gra majora Żychonia”; Rachel Joyce – „Marzenie panny Benson” ; Makoto Shinkai, Naruki Nagakawa – „Ona i jej kot”; Andrzej Stasiuk – „Przewóz”; Krzysztof Wielicki – „Solo. Moje samotne wspinaczki” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Guo Jing – „Jedynaczka”; Marc-Uwe Kling – „Dzień, w którym dziadek spalił czajnik”; Marc-Uwe Kling – „Dzień, w którym babcia popsuła internet”: Eduarda Lima – „Strajk”; Mifflin Lowe – „Tata. Człowiek, mit, legenda”; Małgosia Piątkowska, Monika Utnik-Strugała - „W deszczu czyli co się dzieje, kiedy pada”.
Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.
2022-11-10 16:11
Podobnie, jak w zeszłym roku zapraszamy do Galerii Młodych na wystawę zorganizowaną z okazji Narodowego Święta Niepodległości, przygotowaną przez Biuro Programu "Niepodległa". Plansze „Tak powstawała Niepodległa” pomyślane są jako materiał popularnonaukowy pomocny w uczczeniu setnej rocznicy niepodległości Polski. Ekspozycja składa się z 11 plansz: Walka o polską tożsamość do 1918 roku; Polska budowana od nowa, czyli listopad 1918; Polska mozaika; Administracja i samorządność w pierwszych latach niepodległości; Wyzwania systemu edukacji; Nad książką, w kinie i przy radioodbiorniku; Sportowy duch; Piękne rzeczy; Zdrowie i opieka medyczna; Architektura; W drodze ku nowoczesności, czyli inwestycje i rozwój. Planszom towarzyszy plakat promujący wystawę. Wystawa powstała z inicjatywy Biura Programu „Niepodległa”, autorami plansz są dr Sebastian Adamkiewicz (muzealnik i adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi) oraz Anna Bińkowska (Biuro Programu „Niepodległa”), zaś konsultantem historycznym dr hab. Paweł Grata, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wystawę można obejrzeć do końca grudnia 2022.
2022-11-07 16:19
Zapraszamy na spotkanie z chojnowianinem Pawłem Wróblem „Wakacje na dwóch kółkach 2022”: 18.11.2022, godz.17.00, wstęp wolny. Paweł Wróbel ma wiele pasji, uwielbia podróże rowerowe, wędrówki górskie, wędkarstwo. Jest wyjątkowym obserwatorem otaczającego nas świata – kilka razy prezentował swoje zdjęcia na wystawach w naszej Galerii Młodych.
2022-11-07 15:22
25 października w piękny jesienny dzień odwiedziliśmy dzieci z grupy Tygryski z chojnowskiego Żłobka „Słoneczko”. Nasi najmłodsi czytelnicy - na kolejnych zajęciach „Bajki pod Słoneczkiem”- wysłuchali genialnej opowieści „Złodziej liści” Alice Hemming o nieuchronnej zmianie pór roku. Bohaterka opowiadania jest ogromnie zmartwiona. Wczoraj na jej drzewie było mnóstwo liści, a dzisiaj niektórych już brakuje. Kim okaże się tajemniczy złodziej liści? Wiewiórka musi przeprowadzić śledztwo i je odnaleźć. Liście się odnalazły, zleciały na biblioteczną chustę animacyjną, żeby po chwili znowu spaść. Następnie po zebraniu wszystkich liści dzieci z wielkim entuzjazmem wykleiły jesienne słoneczko. A zabawami „Pada, pada deszczyk…” i „Baloniku nasz malutki” zakończyliśmy nasze jesienne spotkanie.
2022-11-04 16:08
13 października br. odbyło się spotkanie z Rafałem Wyciszkiewiczem „Moje wyprawy rowerowe. Wybrzeże, Jura, Pojezierza”. Tym razem chojnowski fotografik, muzyk i miłośnik wypraw rowerowych opowiadał o swoich eskapadach z ostatnich trzech lat, zaprezentował zdjęcia i filmy. W tej profesjonalnej relacji nie zabrakło faktów i ciekawostek dotyczących odwiedzanych miejsc, a także osobistych, wręcz anegdotycznych wspomnień z podróży. Spotkanie rozpoczął wyprawą z 2020 roku. Trasa biegła od Kołobrzegu - jadąc m.in. do Podborska, Darłówka przez Rowy, Hel, Trójmiasto, Krynicę Morską dotarł do granicy państwa (Piaski). Za rok rowerowe wakacje zaczął w Katowicach. Po raz pierwszy na wyprawę zabrał drona do robienia zdjęć i wiele pokazanych fotografii to wspaniałe krajobrazy i zabytki widziane z góry. Na trasie zwiedził m.in. kilka zamków (w tym Będzin, Ogrodzieniec, Piaskowa Skała, Chęciny) oraz 3 skanseny. Po przejechaniu 900 km i dotarciu do Opola zakończył wyprawę. W 2022 roku oglądał Pojezierza (lubuskie, pomorskie, wielkopolskie) - w 16 dni przejechał 1100 km. Rozpoczął w Żaganiu, potem były m.in. Międzyrzecz, Drezdenko, Czaplinek, Złotów, Poznań, Leszno i Głogów. Rafał Wyciszkiewicz z przyjemnością odwiedza miejsca związane z historią, militariami oraz byłe plany filmowe. Ma na koncie 12 wypraw rowerowych, podczas których objechał Polskę dookoła. Jak sam powiedział - „ Już tylko kilka pustych plam na mapie jest ”.
2022-10-28 22:39