W ramach projektu „Od bajki do bajki”, 8 maja - w XIV Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek i dokładnie w Dzień Bibliotekarza i Bibliotek - rozpoczęliśmy nowe, ważne przedsięwzięcie: cykliczne zajęcia czytelnicze „Bajki pod Słoneczkiem” w Żłobku Miejskim „Słoneczko” w Chojnowie. Na comiesięcznych spotkaniach - przygotowywanych przez Dział dla Dzieci i Młodzieży - czytane będą bajki w różnych formach: rymowanki, wierszyka, opowiadania. Oprócz czytania przeprowadzane będą zabawy wprowadzające maluchy do twórczego kontaktu z bohaterami literackimi i pomagające im zdobyć wiadomości o świecie. Na pierwszych zajęciach, w piękny, słoneczny dzień, zaprezentowana została książeczka Elizy Piotrowskiej „Bajka o słońcu”. To mądra i zabawna opowieść o słonecznych zwyczajach, kaprysach, humorach oraz korzyściach i zagrożeniach.
2017-05-26 17:22
Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Keith Houston – „Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski ”; Jakub Jagiełło – „Zapomniane miejsca Dolnego Śląska : Sudety Wschodnie”; Jan Kaczkowski, Katarzyna Jabłońska - „Żyć aż do końca : instrukcja obsługi choroby”; Wiktor Suworow – „Szpieg czyli podstawy szpiegowskiego fachu”; Mirosław Wlekły - „Tu byłem. Tony Halik”; Peter Wohlleben – „Sekretne życie drzew”; Antonina Żabińska – „Ludzie i zwierzęta” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Joanna M. Chmielewska – „Historia srebrnego talizmanu”; Dorota Gellner – „Zamkowe bajeczki”; B. J. Novak – „Książka bez obrazków” i audiobooki: „365 bajek na każdy dzień słoneczko opowiada… historyjki na dzień dobry”; Jackie French – „Mój tata smok”; Magdalena Gruca – „Hiszpańskie przygody Fenka”; Renata Piątkowska – „Mądra głowa zna przysłowia”; Łukasz Wierzbicki – „Dziadek i niedźwiadek”. Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.
2017-05-26 14:11
Dlaczego tydzień ma siedem dni. Nikt nie jest pewien, jak to się stało, że tydzień ma siedem dni. Możliwe, że wiele lat temu był to czas między jednym dniem targowym a następnym. 31 maja zapraszamy naszych najmłodszych czytelników wraz z opiekunami na zajęcia w Bibliotecznej Akademii Malucha.
2017-05-23 16:38
Zapraszamy uczniów klas III szkół podstawowych na spotkanie autorskie z Anną Onichimowską – 26 maja, godz. 8.30 i godz.10.00. Anna Onichimowska – autorka ponad pięćdziesięciu książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wielu scenariuszy, sztuk teatralnych, telewizyjnych i radiowych. Laureatka licznych nagród krajowych i zagranicznych, m.in. „Dobry potwór nie jest zły” - Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego (1997 r.), „Najwyższa góra świata” - wpisana na Listę Honorową IBBY (1998 r.), „Sen, który odszedł” - Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY (2001 r.), wyróżnienia w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku: „Lot Komety” (2005 r.), „Dziesięć stron świata” (2007 r.), „Prawie się nie boję” (2016 r.) oraz "Hera, moja miłość” - wpisana na międzynarodową listę BARFIE (2006 r.), główna nagroda 63. Festiwalu Filmowego w Cannes, razem z J.P. Bławutem, za scenariusz do „Dnia Czekolady” (2010 r.). Jej utwory wydawane są także po francusku, słoweńsku, litewsku, koreańsku, niemiecku, szwedzku, włosku i chińsku.
2017-05-22 10:29
Zapraszamy uczniów klas III szkół podstawowych na spotkanie autorskie z Justyną Bednarek – 23 maja, godz. 9.00 i godz.11.00. Justyna Bednarek – dziennikarka, tłumaczka, autorka książek dla dzieci. Za wydaną w 2015 r. książkę „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” z ilustracjami Daniela de Latour zdobyła kilka nagród i nominacji: Najlepsza Książka Dziecięca 2015 w konkursie „Przecinek i Kropka”, Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy, nominacja do tytułu Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY, nominacja do tytułu Najpiękniejszej Książki Roku. W ubiegłym roku ukazały się jej dwie kolejne książki: „Pięć sprytnych kun” (nominacja do tytułu Książki Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY) i „W to mi graj. Bajki muzyczne” z ilustracjami Józefa Wilkonia. W 2017 r. wydała „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”.
2017-05-18 21:52