Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Na rowerowych szlakach z Rafałem Wyciszkiewiczem

19 października odbyło się spotkanie z podróżnikiem Rafałem Wyciszkiewiczem „Moje wyprawy rowerowe 2005-2018”. Jest znany jako fotografik, ale ma też inne pasje: podróże rowerowe oraz muzykę. Podczas spotkania opowiadał i prezentował zdjęcia dokumentujące 9 wypraw oraz film z tegorocznej trasy. Rowerowe wędrówki rozpoczął w 2005 roku od zwiedzania okolic Wrocławia. Potem była Wielkopolska, po drogach której przejechał 1000 km. Wyprawa po Warmii i Mazurach w następnym roku umożliwiła mu zobaczenie wielu zamków i pałaców. W 2007 roku wyjechał na Kresy, gdzie zachwyciła go architektura, krajobrazy. Po kilkuletniej przerwie udało mu się zrealizować wyprawę w Bieszczady w 2012 roku. Wśród niezapomnianych wrażeń - widok z Tarnicy oraz cerkwie. A za rok Pieniny i Beskidy, potem Kotlina Kłodzka. W 2017 roku podziwiał Karkonosze, a następnie jechał wzdłuż Nysy Łużyckiej. Tegoroczna trasa, wzdłuż Odry i Bałtyku, była wyprawą militarną. Zobaczył wiele obiektów wojskowych, szczególnie polecił Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Zamierza objechać Polskę dookoła i dlatego planuje w przyszłym roku kontynuację trasy wzdłuż Bałtyku. Podkreślił, że interesują go m.in. miejsca, które były planem filmowym. Podróżnik zaprasza do odwiedzenia stron, gdzie są zamieszczone relacje z jego wypraw: www.wyciszkiewicz.chojnow.eu, www.facebook.com/Rafal-Wyciszkiewicz-fotografia-595289920648625/, www.chojnow.pl

2018-11-15 11:06

Czytaj Pl 2018

Czytaj PL to największa akcja promująca czytelnictwo w Polsce. Umożliwia ona dostęp do 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków w całości i zupełnie za darmo przez cały listopad. Aby czytać/słuchać za darmo, wystarczy zeskanować kod QR z plakatu akcji - zamieszczonego również w naszej bibliotece - przy pomocy aplikacji mobilnej Woblink. W tegorocznej edycji do 30.11.2018 r. dostępne są następujące tytuły (10 z nich zarówno w formie e-booka, jak i audiobooka): Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne”, Magdalena Grzebałkowska „Komeda. Osobiste życie jazzu”, Christophe Galfard „Wszechświat w twojej dłoni”, Anna Brzezińska „Córki Wawelu”, Wojciech Chmielarz „Cienie”, Anna Ficner- Ogonowska „Okruch”, Remigiusz Mróz „Hashtag”, Mark Bowden „Polowanie na Escobara”, Joanna Jax „Zemsta i przebaczenie”, Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”, Dan Ariely „Potęga irracjonalności”, Jon Flanagan „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu”. Szczegóły na temat akcji: czytajpl.pl

2018-11-13 13:08

Spotkanie na szóstkę z Martą Fox

18 października odbyło się spotkanie autorskie Marty Fox z uczniami klas VII-VIII. Pani Marta wprowadziła niezwykle przyjazną i ciepłą atmosferę, wzbudzając tym ogromną sympatię. Młodzież poznała wiele ciekawostek z życia autorki, szczególnie z jej dzieciństwa. Katowice to miasto, w którym się urodziła i które bardzo kocha. Wychowała się w domu, w którym nie było książek, a dziś posiada w swoim księgozbiorze aż 6 tysięcy woluminów. „Mój dom jest biblioteką” - stwierdziła pisarka. Sporo też było o śląskiej gwarze, bo przecież na Śląsku mieszka. Ale najwięcej było o pisaniu. Marta Fox czytała fragmenty swoich książek „Karolina XL” oraz „Iza buntowniczka”, odpowiadała na pytania. Można było także zrobić sobie zdjęcie z pisarką, nabyć jej książki oraz otrzymać autograf. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu „Polska na szóstkę. Dolnośląskie spotkania z książką na walizkach” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz samorządów województwa dolnośląskiego, powiatu wałbrzyskiego i miasta Wałbrzych oraz dolnośląskich samorządowych instytucji kultury.

2018-11-10 22:28

Akademia z wesołymi Krasnalami

Nowy rok akademicki w Bibliotecznej Akademii Malucha rozpoczęliśmy 26 września na zajęciach „Wesołe Krasnale”. Po wysłuchaniu i przedstawieniu wiersza Elżbiety Sadowskiej „Wesołe krasnale” dzieci miały za zadanie opowiedzieć, jak wygląda krasnoludek i gdzie można go spotkać. Towarzyszące małym studentom mamy i babcie również czytały fragmenty wierszy o sympatycznych krasnoludkach. Na spotkaniu powstały wyklejane, kolorowe jesienne drzewa oraz instrumenty muzyczne, którymi dzieci wygrywały dźwięki na zakończenie zajęć. Bawiliśmy się także w różne zabawy, m.in. My jesteśmy krasnoludki, Ze stacyjki siedmiu smutków.

2018-11-10 21:32

Gdy sroczka kaszkę warzyła

Pierwsze, po wakacyjnej przerwie, spotkanie z cyklu „Bajki pod Słoneczkiem” w Miejskim Żłobku odbyło się 25 września. Dzieci z grupy Tygryski zapoznały się ze znanymi wierszykami i rymowankami dla najmłodszych np. „Sroczka kaszkę warzyła”, „W pokoiku na stoliku”. Proste, łatwe do zapamiętania rymowanki mogą być doskonałym pretekstem do wspólnej zabawy dziecka i rodzica. Powstała również barwna praca plastyczna - słoneczko udekorowane kolorowymi kwiatkami.

2018-11-10 21:00


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki