W ramach „Bliżej Książki 2016” Legnicka Biblioteka Publiczna i biblioteki publiczne powiatu legnickiego zapraszają uczniów klas IV oraz V szkół podstawowych do wzięcia udziału w konkursie czytelniczym. Zadaniem uczestników I Etapu będzie pisemna odpowiedź na pytania dotyczące losów bohaterów książki Andrzeja Maleszki „Czerwone krzesło” (od początku książki do odnalezienia przez małą ciotkę czerwonego krzesła). Dla zwycięzców przewidziane są nagrody. Finał konkursu: 6.04.2016 r. , godz.10:00, LBP ul. Piastowska 22.Podczas finału spotkanie z autorem książek Andrzejem Maleszką. Wszystkich zainteresowanych uczniów z chojnowskich szkół prosimy o zgłoszenie się w Dziale dla Dzieci i Młodzieży w terminie do dnia 10.02.2016 r. Regulamin konkursu:
2016-02-01 14:32
"Daleko stąd, daleko... za górą wysoką, za rzeką szeroką była wioska, a w tej wiosce biała chata, a w tej chacie mieszkał kmieć Pazurek z żoną Pazurkową. I były w tej chacie dwie Dorotki..." Baśń "Dwie Dorotki Janiny Porazińskiej opowiada o dwóch siostrach, dobrej i złej, i o nagrodzie jaką każda z nich otrzymała za swoje postępowanie. Zapraszamy na przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych ART- RE z Krakowa, które odbędzie się dnia 4.02.2016 r., o godz. 14:00 w Sali Edukacyjnej.Wstęp wolny.
2016-01-30 10:34
Jak ciekawie można opowiadać o trudach życia na terenach podbiegunowych przekonaliśmy się 15 stycznia na spotkaniu z dyrektorem Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego - dr hab. prof. Henrykiem Marszałkiem, zatytułowanym „Ostre góry pod biegunem, czyli o przyrodzie Spitsbergenu”. Profesor z wielkim entuzjazmem opowiadał o Spitsbergenie, czyli Ostrych Górach, o uniwersyteckiej Stacji Polarnej im. Stanisława Baranowskiego, w której już kilkakrotnie przebywał prowadząc badania. Opowiadał o trudnej codzienności, nieoczekiwanych spotkaniach z niedźwiedziami polarnymi, a także o badaniach prowadzonych na tej największej, w dużej mierze pokrytej lodowcami, norweskiej wyspie. Przez większą część roku warunki bytowe na Spitsbergenie są bardzo niesprzyjające dla wszystkich żywych istot. Pomimo tego są ludzie, którzy marzą o tym, by tam żyć. Prelekcja była niezwykle ubogacająca, uczestnicy byli pod wrażeniem opowieści prof. Henryka Marszałka, pasjonata i badacza. To interesujące spotkanie zawdzięczamy podróżnikowi dr Wojciechowi Drzewickiemu, a prywatnie przyjacielowi profesora. Ten niestrudzony globtroter, już wielokrotnie goszczący w naszej bibliotece z emocjonującymi relacjami ze swoich wypraw, otrzymał pod koniec ubiegłego roku zaszczytne wyróżnienie - honorowy tytuł „Amicus Librorum - Przyjaciel Biblioteki”.
2016-01-25 22:29
18 grudnia w bibliotece Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie miało miejsce niecodzienne wydarzenie, przysłowiowo połączono piękne z pożyteczym. Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki przy PZS zaprosił na przedświąteczne spotkanie klubowiczów z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2, wraz ze szkolnymi koordynatorami - nauczycielkami Ewą Wołoszyn i Małgorzatą Graban. Tym razem nie rozmawiano o wybranej lekturze, lecz o platformie książek cyfrowych IBUK Libra i świątecznych stroikach. Młodzeż nie tylko zapoznała się z zasadami obowiązującymi w e-bookowej czytelni, ale także z wybranymi książkami elektronicznymi, które mogą przydać się w nauce. Drugą część spotkania poprowadziła specjalistka od przedmiotów hotelarskich - Joanna Więcław. Pod jej kierunkiem zostały wykonane przepiękne stroiki. Okazało się, że klubowiczów łączy nie tylko zamiłowanie do czytania książek, ale również zdolności plastyczne. Wszystkich zainteresowanych bezpłatnym dostępem do IBUK Libra zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie.
2016-01-25 15:21
W dniach 15 i 18 grudnia uczniowie klasy II b SP nr 4 z wychowawczynią Dorotą Chopkowicz i uczniowie klasy II c SP nr 3 z wychowawczynią Marią Pękalą wzięli udział w kolejnych zajęciach z cyklu „Bajki bez barier". „Skarb” to czwarta bajka psychoedukacyjna, która wprowadza dzieci w świat rówieśnika z epilepsją, pomaga poznać i zaakceptować inność. Głównymi bohaterami książeczki są: Kamil – chłopiec chorujący na epilepsję i Michał, który razem z nami poznaje, krok po kroku, świat swojego kolegi i oswaja się z chorobą. Pewnego dnia podczas zabawy Kamil traci przytomność i dostaje drgawek. Co się stało Kamilowi? Jak Michał poradzi sobie w tej sytuacji? Czy rodząca się przyjaźń przetrwa próbę? Na te i wiele innych pytań odpowiadaliśmy sobie na naszym spotkaniu. Po przeczytaniu opowiadania, które dostarczyło dzieciom sporą dawkę wiedzy, ale też emocji, przeprowadziliśmy dwie zabawy: „Kalambury” i „Rzeźba”.
2016-01-25 12:57