Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Narodowe Czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem”

 

zobacz zdjęcia

Kolejną edycję ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie realizowaliśmy w Chojnowie, tradycyjnie już, wspólnie ze szkołami - Szkołą Podstawową nr 3, Szkołą Podstawową nr 4 i Powiatowym Zespołem Szkół w Chojnowie - oraz Warsztatem Terapii Zajęciowej, który ostatnio aktywnie przyłączył się do naszego przedsięwzięcia.

Spotkanie finałowe Narodowe Czytanie – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” odbyło się 12 września na scenie w Rynku. Do publicznego czytania zaprosiliśmy uczniów PZS oraz osoby dorosłe, ludzi z pasją, aktywnych w naszym mieście. Dokonaliśmy wyboru takich fragmentów powieści, aby nie tylko przedstawić główne wątki, ale równocześnie nakreślić różnorodne barwy lektury. I ukazać mistrzostwo Elizy Orzeszkowej, której twórczość doceniono także poza granicami kraju – wszak pisarka dwukrotnie została nominowana do Literackiej Nagrody Nobla. Oprawę muzyczną imprezy powierzyliśmy Michałowi Sawickiemu, śpiewającemu akordeoniście z Łomży. W czasy bohaterów “Nad Niemnem” wprowadzała scenografia oraz akcenty w strojach lektorów i organizatorów.

 

 

Wszystko sprzyjało nam tego dnia, poczynając od prawdziwie letniej pogody. Wspaniale czytali lektorzy, wspaniale zagrał i zaśpiewał Pan Michał, dopisała publiczność.
W prezentacjach czytelniczych wystąpili: Krystyna Czapska – radna Rady Miejskiej Chojnowa, Anna Kopyra – kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania w MBP, Lucyna Setla-Bar – dyrektor Żłobka Miejskiego „Słoneczko”, Henryk Słotwiński – emerytowany nauczyciel, miłośnik śpiewu chóralnego i ogrodów działkowych, Paweł Wróbel – pasjonat górskich wędrówek i wypraw rowerowych oraz uczniowie PZS (z silną reprezentacją Młodzieżowej Rady Miejskiej Chojnowa) - Julia Kamińska, Paweł Pawlus, Kamil Suwała, Dominik Śliwa, Seweryn Wójcik i Laura Ziembowska.
Do czytanych tekstów została odpowiednio dobrana muzyka - w tym pieśni z powieści „Nad Niemnem” - w wykonaniu naszego artysty: „Walc o życiu”, „Ty pójdziesz górą”, „A kto chce rozkoszy użyć”, „Miejcie nadzieję”, „Oj siadaj, siadaj”, „Wieź mnie koniku wieź”. Warto zobaczyć urywki z tych muzycznych występów, które są dostępne m.in. na stronach internetowych: https://youtu.be/Y7q6qzoPyh0 oraz https://youtu.be/dEAXqi8igHs

 

 

Spotkanie zakończyło się podziękowaniami dla wszystkich zaangażowanych w chojnowskie obchody Narodowego Czytania oraz minirecitalem Michała Sawickiego z repertuarem nawiązującym do tematu uroczystości, głównie z piosenkami ludowymi.

Natomiast o tym, jak czytano „Nad Niemnem” w szkołach i WTZ można dowiedzieć się z relacji zamieszczonych na stronach internetowych: 
SP 3 - https://sp3.chojnow.eu/ - Aktualności 17.09.2023
SP 4 - https://sp4.chojnow.eu/ - Aktualności 19.09.2023
PZS - https://pzs-chojnow.pl/ - Aktualności 14.09.2023
WTZ - https://www.facebook.com/wtzchojnow/ - Posty 12.09.2023

Wszystkim uczestniczącym w naszym Narodowym Czytaniu serdecznie dziękujemy. 

Bardzo dziękujemy także za wiele miłych słów i gratulacji, które dotarły do nas po spotkaniu finałowym. Pochwały za dobrą organizację tego wydarzenia, zachwyty nad występem Pana Michała - a mamy nadzieję, że w Chojnowie jeszcze go zobaczymy - sprawiły nam ogromną radość i satysfakcję.

                                                                                                    Organizatorzy
                                                                                                    Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie
                                                                                                    Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie

 

 


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki