Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria Młodych 2023

Wystawa Jadwigi Stopy ”Geometria uczuć”: luty-marzec 
Tę wystawę zaplanowaliśmy wspólnie z Jadwigą Stopą kilka miesięcy temu. Niestety po ciężkiej chorobie, w grudniu ubiegłego roku, Jadzia odeszła. Ale spełniliśmy jej życzenie - przygotowaliśmy wystawę zatytułowaną „Geometria uczuć” i przedstawiliśmy jej wiersze. Finisaż wystawy z ciekawymi kompozycjami abstrakcyjnymi, w którym uczestniczyli bliscy, przyjaciele i znajomi Jadzi oraz przedstawiciele władz miasta, odbył się 17 marca 2023 r. Po przeczytaniu przez Annę Kopyrę i Renatę Szklarz kilku wierszy autorki wystawy, wspomnieniem o niej, o swojej niezwykłej Mamie, podzieliła się jej córka Paula. Wyjątkowym akcentem spotkania była także prezentacja wierszy - refleksji po śmierci serdecznej koleżanki - napisanych przez członków Gildii Artystów Chojnowa: Danutę Schmeling, Jadwigę Stachowicz i Piotra Misikiewicza. W drugiej części finisażu, którą poprowadziła pani Paula, uczestnicy mieli okazję m.in. do bliższego poznania twórczości poetyckiej artystki.

zobacz zdjęcia
 

Wystawa „Malujemy samodzielnie i z pomocą”: kwiecień - maj
Dwunasta edycja corocznej wystawy „Malujemy samodzielnie i z pomocą”. Tym razem uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy nr 1, Środowiskowego Domu Samopomocy nr 2 i Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chojnowie oraz uczniowie Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy zaprezentowali prace na temat „Cztery pory roku”. Około 120 prac z szeroko pojętej plastyki wykonanych przez 46 osób znalazło się na tej wystawie. Rysunki, różnorodne rękodzieło, w tym sporo ceramiki – bogactwo kolorów, pomysłów, często w realizacji bardzo pracochłonnych. Wernisaż wystawy odbył się 19 kwietnia 2023 r. Bardzo licznie uczestniczyli w nim m.in. autorzy prac, a władze Chojnowa reprezentowała Sekretarz Miasta – Brygida Mytkowska. Rozpoczęliśmy przedstawieniem literacko-plastycznej kompozycji o czterech porach roku, napisanej i wykonanej przez uczestników WTZ, a potem tradycyjnie już, wystąpili opiekunowie wszystkich placówek biorących udział w wystawie: Agnieszka Marczak-Mandosik z ZPS, Paweł Kondrat z ŚDS nr 1, Anna Marciniszyn z ŚDS nr 2 oraz Ewa Równanek z WTZ. Nie zabrakło także gratulacji i słodkich upominków dla naszych artystów.

zobacz zdjęcia
 

Wystawa Wojciecha Drzewickiego „Ekwador – Ameryka Południowa w pigułce”: czerwiec - lipiec
Na wystawie przedstawiliśmy ponad 70 fotografii z tegorocznej wyprawy autora do Ekwadoru.
Na wernisażu wystawy, 23czerwca 2023 r., podróżnik opowiadał o tym, co udało mu się zobaczyć podczas tej eskapady. Całkiem sporo, bo rozpoczął od stolicy kraju Quito, położnej na stokach czynnego wulkanu Pichincha. Poprzez kolejne etapy, w tym Narodowy Park Cotopaxi, Cuenca, Guayaguil, dotarł do Oceanu Spokojnego. A potem był jeszcze m.in. Park Narodowy Yasuni i Cuyabeno oraz niesamowity wypad z kilkuosobową, międzynarodową ekipą do amazońskiej dżungli. Różnorodność krajobrazowa, od Andów i wulkanów, plaż po las tropikalny. Fascynująca flora i fauna, często bardzo niebezpieczna, bo np. jadowite pająki, kajmany, anakondy i piranie. Miasta i ich mieszkańcy, religia i kultura. Perypetie związane z podróżą, niespodziewane spotkania. O tym wszystkim, jak zwykle, świetnie opowiadał, prezentował zdjęcia i filmiki.

zobacz zdjęcia
 

Wystawa "Wakacje z Biblioteką 2023": sierpień - wrzesień
Wystawa prezentująca dokonania plastyczne uczestników wakacyjnych zajęć "Podróże małe i duże" i "Świat dla Dociekliwych". 

zobacz zdjęcia

zobacz zdjęcia

Wystawa Rafała Wyciszkiewicza "Polska z drona": październik - listopad
Wystawa chojnowskiego fotografika, muzyka i miłośnika wypraw rowerowych, członka Gildii Artystów Chojnowa. Rafał Wyciszkiewicz jako fotoreporter był współpracownikiem Gazety Chojnowskiej, Tygodnika Konkrety oraz Panoramy Legnickiej. Swoje zdjęcia najczęściej publikuje na forach fotograficznych, gdzie są wysoko oceniane. Publikowane były także na plakatach reklamowych, pocztówkach Chojnowa, planie miasta, ulotkach wyborczych, a także w książkach i pismach fotograficznych. Na koncie ma cztery wystawy indywidualne i osiem zbiorowych. Od 2000 roku współpracuje przy Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym “Świat pod Kyczerą” jako dokumentalista foto-video. Wydany album z tego festiwalu, w którym jest współautorem zdjęć, zdobył tytuł Legnickiej Książki Roku 2020. Wernisaż wystawy odbył się 20 października 2023 r. Podczas spotkania fotografik zaprezentował także slajdy, które podzielił tematycznie: Chojnów, gmina Chojnów oraz wyprawy rowerowe z lat 2021-2023. Nie tylko ukazał w nich urzekające piękno Polski, ale opowiedział również w jaki sposób powstawały zdjęcia z drona i jakie miał przygody podczas ich wykonywania.

zobacz zdjęcia
 


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki