Katalog on-line

Polecane nowości - luty 2014Dział dla Dzieci i Młodzieży:


Renata Piątkowska - „A może będzie właśnie tak"

Dzieci często marzą o tym, co będą robić, gdy dorosną. Niejeden chłopiec chciałby zostać strażakiem, niejedna dziewczynka malarką czy też lekarką. Niektórym już w dzieciństwie udaje się ugasić prawdziwy pożar, namalować prawdziwy obraz, wyleczyć chore lalki i misie. I o takich dziecięcych planach, marzeniach i przygodach możemy przeczytać w tej właśnie książce.


Renata Piątkowska – „"Twardy orzech do zgryzienia"

Czy prawdziwy bohater musi być wielki, odważny i silny? Czy musi biegać w stroju Batmana za pasem? Nie! Bohaterem może zostać mały Adaś w piżamce w krokodylki i Franek, który wie jak oswoić wróble i wyczarować lizaki, albo Wojtuś, stawiający czoła nocnym straszydłom przy pomocy zwykłych pomarszczonych rodzynek. Sympatycznym bohaterom opowiadań Renaty Piątkowskiej zdarza się zgubić w wielkim mieście i bywa, że nie mogą się zdecydować, jak chcieliby mieć na imię. Ale najważniejsze, że udaje im się rozgryźć wszystkie twarde orzechy i wybrnąć nawet z najgorszych tarapatów.

Renata Piątkowska jest znaną i cenioną autorką książek dla dzieci, napisała ich ponad dwadzieścia. Jej książki znajdują się na Złotej Liście Fundacji „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom". Autorce przyznano II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren, a za całokształt twórczości otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.


Małgorzata Strękowska-Zaremba – „Abecelki i Duch Bursztynowego Domu"

Książka otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Opowieść o przygodach pierwszoklasistów: Franka, Olka i Doroty, którzy - podobnie jak inne dzieci w ich wieku – mają niesamowite, ale nie zawsze bezpieczne pomysły, toczą boje z rodzeństwem i wciąż zadają nieprzemyślane pytania swojej nauczycielce. W wolnych chwilach zaś starają się rozwiązać zagadkę tajemniczego ducha mieszkającego w Bursztynowym Domu wraz z nieco zakręconymi jego mieszkankami.

Małgorzta Strękowska-Zaremba – pisarka, dziennikarka, współautorka podręczników. Otrzymała wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za "Abecelki". Jej zabawna opowieść "Bery, gangster i góra kłopotów" została wyróżniona w konkursie Książka Roku 2006, a "Złodzieje snów" wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.


Dział dla Dorosłych:


Milena Kindziuk – „Matka papieża: poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej"

Do momentu ukazania się tej książki wiedzieliśmy o Emilii Wojtyłowej bardzo niewiele. Wiele miesięcy benedyktyńskiej pracy Mileny Kindziuk pozwoliło dotrzeć do nieznanych wcześniej dokumentów, świadków, zdjęć. Wszystko po to, aby przywrócić pamięć o tej niezwykłej kobiecie – matce Jana Pawła II.

Dr Milena Kindziuk – dziennikarka, publicystka, adiunkt w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW, redaktor prowadzący warszawskiej edycji tygodnika „Niedziela" oraz magazynu „Dziękuję", pisma Centrum Opatrzności Bożej. Autorka książek, m.in. o ks. Jerzym Popiełuszce – "Świadek prawdy", o kard. Józefie Glempie – "Ostatni taki Prymas", o Mariannie Popiełuszko – "Matka Świętego".


Alice Munro – „Przyjaciółka z młodości"

Laureatka Nagrody Literackiej Nobla 2013.

Dziesięć niezwykłych, hipnotyzujących czytelnika opowiadań o tym, co dla każdego z nas najważniejsze, a zarazem najbardziej tajemnicze: o miłości, tęsknocie, śmierci i przypadkach rządzących ludzkim życiem... To prawdziwa literacka uczta dla wielbicieli magii słowa, pozostawiająca niezapomniane wrażenia.
Za tom "Przyjaciółka z młodości" Alice Munro otrzymała w 1990 roku prestiżową kanadyjską nagrodę Trillium Book Award.

Ponadto, w bibliotece posiadamy następujące książki noblistki: „Taniec szczęśliwych cieni", „Widok z Castle Rock", „Zbyt wiele szczęścia".


  Od 21 maja Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie jest otwarta dla Czytelników *** 

Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki