Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

                                               Europa w grze, książce i rozmowie – nowa oferta biblioteki

           Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie, w tym roku, włączyła się w ogólnopolski projekt „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej”, realizowany przez Fundację Civis Polonus we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.
         Celem inicjatywy jest wzmocnienie roli bibliotek jako miejsc, w których każdy – niezależnie od wieku – znajdzie rzetelną i aktualną wiedzę o Unii Europejskiej, jej działaniach, możliwościach i wyzwaniach.  

     Od 12 września w chojnowskiej bibliotece działać będzie „Kącik Młodego Europejczyka”. Na młodych czytelników czekają tam nie tylko kolorowe foldery i materiały edukacyjne o UE, ale również gry planszowe, które można wypożyczyć do domu. Z kolei w Dziale dla Dorosłych przygotowano bogaty zestaw broszur, publikacji i opracowań przybliżających różne aspekty funkcjonowania Unii.
To jednak nie wszystko. Już 25 września biblioteka zaprasza mieszkańców na pierwsze z cyklu trzech spotkań z ekspertami Team Europe Direct.

Rozmowa będzie dotyczyć jednego z najważniejszych wyzwań współczesności – dezinformacji: jak działa, jakie niesie zagrożenia i w jaki sposób można się przed nią chronić. Gościem spotkania będzie dr Tobiasz Gajda – doktorant Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej Uniwersytetu Wrocławskiego, nauczyciel akademicki na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Opolskiego oraz współtwórca Samorządu Województwa Opolskiego. 

Spotkanie poświęcone klimatowi, jego zagrożeniom i szansom odbędzie się 2 października a poprowadzi je dr Hanna Schudy, specjalistka w zakresie polityki klimatycznej i energetycznej. 

Ostatnie spotkanie, które obędzie się 16 października, to rozmowa skierowana do młodzieży, stojącej przed ważnymi wyborami edukacyjnymi i zawodowymi. O szansach rozwojowych dzięki Unii Europejskiej opowie dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiené z Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertka ds. integracji europejskiej.

Dodatkowo biblioteka zaprosi uczniów klas 7 i 8 na lekcje biblioteczne o Unii Europejskiej, które w przystępny sposób przybliżą najważniejsze informacje o wspólnocie.

    Biblioteka zachęca wszystkich mieszkańców do udziału w projekcie, który łączy edukację, ciekawą dyskusję i wspólne odkrywanie Europy.


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki