Dział dla Dorosłych
Książki
Delemach - Magia domowa
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2024
Ogrzewająca serce historia cozy fantasy w stylu „Legend i Latte” i „Asystentki złoczyńcy”!
Pewnego dnia na dwór Króla i Królowej Daxarii przybywa Fin – mężczyzna, który dla wszystkich mieszkańców zamku jest prawdziwą zagadką. Nikt nie wie, skąd się wziął, jak trafił na dwór ani dlaczego właściwie chce pracować jako królewski kucharz. Nowy członek kuchennego personelu stawia reszcie służby niecodzienny warunek: w czasie gdy będzie gotował, nikt inny nie będzie mógł znajdować się w kuchni. Koniec końców podejrzliwi współpracownicy zgadzają się na jego żądania i zaczynają powoli rozsmakowywać się w jego niesamowitych daniach.
Tajemnica przepysznych potraw Fina szybko zostaje wyjaśniona – nowy kucharz to tak naprawdę – uwaga! – domowy czarownik, a jego magia służy do zapewniania otoczeniu rodzinnej atmosfery. Wkrótce kuchnia Fina staje się dla mieszkańców zamku prawdziwym azylem, w którym zagoszczą między innymi mały książę Eryk oraz śliczna wdowa Annika. Z czasem Fin zostaje wplątany w sieć dworskich spisków i angażuje się w życie dworu, ratując damę w opałach, chroniąc brzemienną królową, a nawet pokonując wroga. A to tylko początek, ponieważ za chwilę jego przeszłość powróci do niego w najmniej oczekiwany sposób, a życie miłosne stanie się bardziej skomplikowane…
Delemhach to urodzona i wychowana w Kanadzie autorka, w Internecie działa pod pseudonimem. Stworzyła „Magię domową”, by podzielić się z czytelnikami ciepłem, radością i miłością do jedzenia. Już w młodym wieku pokochała fantastykę. Obecnie pracuje na różnych stanowiskach, ale największą przyjemność czerpie z udzielania prywatnych lekcji muzyki. Ma dwa koty – Krakena i Piña Coladę. Zdecydowanie za wiele czasu spędza na rozpamiętywaniu niezręcznych sytuacji ze swojego życia.
Źródło : https://www.proszynski.pl/product/magia-domowa-tom-1
Tomasz Duszyński – Moje wielkie, greckie morderstwo
Wydawnictwo Skarpa Warszawska, 2024
To miało być niezapomniane, greckie wesele. Nikt nie spodziewał się, że z trupem w tle…
Wakacyjna sielanka, antyczne kolumny i pisarz kryminałów wplątany w grecką tragedię…
W pensjonacie Zorba ginie Kostas Papadopoulos. Jego zwłoki odnajdują goście, którzy przylecieli do Grecji na ślub Katarzyny Masłowskiej. Wśród uczestników tych wydarzeń są między innymi: autor kryminałów, ksiądz i emerytowana aktorka.
Grecka policja zdaje się lekceważyć morderstwo. Pisarz wraz żoną, córką i skonsternowanymi bohaterami zostaje zmuszony do przeprowadzenia śledztwa na własną rękę. Trudno jednak odnaleźć mordercę, gdy zbliża się ślub i wesele, a goście panny młodej mają sporo do ukrycia. Gdy do pensjonatu przybywa Nikolaos Katastropoulos – nietuzinkowy inspektor znany z zamiłowania do białych garniturów, słomkowych kapeluszy i chodzenia boso, wydaje się, że śledztwo jest w dobrych rękach. Sprawy jednak wymykają się spod kontroli… a weselnicy zaczynają się obawiać o własne życie. To pełna zwrotów akcji i poczucia humoru komedia kryminalna, w której tak jak w Grecji… wszystko jest możliwe! Opa!
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/moje-wielkie-greckie-morderstwo-duszynski-tomasz,p1463416799,ksiazka-p
Michał Książek – Atlas dziur i szczelin
Wydawnictwo Znak, 2023
PRZYRODA, KTÓRA PRZEJMUJE MIASTO, ZACZYNA OD NAJMNIEJSZYCH PĘKNIĘĆ W BETONIE
Rodzina sikorek zamieszkała w Warszawie pod adresem Metro Świętokrzyska 02.
Pewien szpak umościł sobie gniazdo w bombowcu z Muzeum Lotnictwa.
Wróble wprowadziły się do starego neonu TEATR DRAMATYCZNY.
Przyroda wcisnęła się w najmniejsze szczeliny miasta i znalazła szpary w zabudowanych metropoliach. Zazieleniła dziury chodnikowe, o które potykamy się śpiesząc do pracy.
Ten świat, którego nie dostrzegamy na co dzień, oczarowuje jeśli tylko znajdziemy chwilę, żeby go odkryć. Michał Książek zabiera nas na spacer po dobrze znanych ulicach i zachęca, by patrzeć uważniej. Tropi sekretne życie ukryte wśród betonu i schowane za neonami wielkich miast. Z przewrotnym poczuciem humoru opowiada o nieoczywistych przestrzeniach miejskich, w których rozgościła się natura.
„Bar, gdzie pije się nalewkę, ławki, gdzie pije się wódkę oraz krzak za przystankiem, gdzie się sika. Wszystkie okazują się czymś innym… Wyśpiewanym terytorium, wyszukanym domem, starannie wybranym spośród wielu miejscem. Terytorium lęgowym. Samiec sikory modrej śpiewa w ciągu dnia nawet pięć godzin, by wyśpiewać sobie dom.”
ATLAS DZIUR I SZCZELIN TO HYMN NA CZEŚĆ MIEJSKIEJ PRZYRODY
„Michał Książek poza ogromną wiedzą przyrodniczą ma duszę poety, która pozwala mu na wspaniały, dziecięcy wręcz zachwyt nad najpospolitszą formą życia. Wrona siwa z okolic Placu Defilad, modraszka z parku, rdest ptasi kiełkujący między betonowymi płytami – Michał zajrzy w każdą dziurę i szczelinę i wszędzie znajdzie coś fascynującego. Mówię wam, zaglądajcie z nim w te dziury i szczeliny, bo pokaże wam naprawdę niezwykły świat miejskiej przyrody”.
ADAM WAJRAK
„W każdej przyrodniczej obserwacji Michała Książka zawiera się ogrom czułości. I właśnie na czułości zbudowana jest ta znakomita książka. Po jej przeczytaniu będziecie się przemieszczać po mieście dwa razy wolniej i będzie was bolał kark od zadzierania głowy do góry. Do tego ciągle brudne kolana od przykucania i błoto na butach. Powiększy się też wasz codzienny bagaż – zaczniecie nosić ze sobą lornetkę i lupkę oraz prawdopodobnie jakiś atlas do oznaczania napotkanych roślin i zwierząt”.
FILIP SPRINGER
„Kiedy Michał Książek, nie wiadomo, jakim sposobem, łazi nie po puszczach, a po Marszałkowskiej w Warszawie, to i tu też pisze wspaniały dziennik dokumentujący życie miejskiej przyrody. Czytajcie i patrzcie. Patrzcie i czytajcie!”
URSZULA ZAJĄCZKOWSKA
„W przypadku Atlasu dziur i szczelin słowo „polecam” to zdecydowanie za mało. Ta książka otwiera oczy i pozwala dostrzec życie, na które w codziennym pędzie nie zwracamy uwagi. To także kopalnia wiedzy o dzikiej przyrodzie rozwijającej się cicho w miejskiej przestrzeni i lektura zwracająca uwagę na problemy i wyzwania wynikające z naszej ekspansji i zmian klimatu”.
MARCIN KOSTRZYŃSKI
Michał Książek - poeta, reportażysta, kulturoznawca, inżynier leśnik i ornitolog. Wielokrotnie nagradzany twórca - laureat Nagrody Literackiej Gdynia (2016), Nagrody Magellana (2016) oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2015). Nominowany do Nagrody literackiej Nike (2015). Autor reportaży „Jakuck. Słownik miejsca" (2013), „Droga 816” (2015) oraz tomików poetyckich „Nauka o ptakach” (2014) i „Północny wschód” (2017)
Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/atlas-dziur-i-szczelin-ksiazek-michal-247825
Bartosz Panek – Zboże rosło jak las. Pamięć o peegerach
Wydawnictwo Czarne, 2024
Nie ma jednej prawdy o pegeerach, mimo że wszystkie powołano do życia jednym dekretem i zamknięto jedną ustawą. Miały gwarantować wydajność, stabilne zatrudnienie i postęp techniczny wsi. Na niemal pół wieku zdominowały jej pejzaż, choć tworzono je również na terenie miast. Jednak rzeczywistość zweryfikowała wielkie plany i propagandowe postulaty władzy. Jak się okazało, każde państwowe gospodarstwo rolne było osobnym organizmem, zarządzanym lepiej lub gorzej.
Przyglądając się wnikliwie codzienności ich mieszkańców, Bartosz Panek zadaje pytania: ile naprawdę wiedzieli rządzący o funkcjonowaniu kombinatów? Jak wyglądało życie ludzi, którzy wzięli udział w tym wielkim projekcie? Jak od środka wyglądał proces prywatyzacji? Jakie są materialne i niematerialne ślady po pegeerach? I wreszcie – czy popegeerowskie pochodzenie wciąż jest stygmatem? Rozmawia z dyrektorami wzorcowych kombinatów, którzy czasy postępu, usystematyzowanej pracy i zorganizowanego życia po godzinach wspominają z nostalgią. O ciężką pracę w często spartańskich warunkach pyta tych, którzy – zmęczeni okupacją i tułaczką – z różnych zakątków Polski przyjeżdżali w poszukiwaniu zatrudnienia. Wczytuje się w artykuły, opracowania naukowe, śledzi relacje mediów, które otwarcie mówiły o rzekomo wyuczonej bezradności mieszkańców pegeerów. Sprawdza też, co zostało z kombinatów trzydzieści lat od ich likwidacji.
Zboże rosło jak las to reporterska próba odpowiedzi na pytanie – czy wszędzie było aż tak źle?
Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/zboze-roslo-jak-las
Wojciech Chmielarz – Zbędni
Wydawnictwo Marginesy, 2024
Pewnej nocy Jan pod wpływem alkoholu śmiertelnie potrąca dziewczynę. Na co dzień opiekuje się polem namiotowym i bezskutecznie walczy z nałogiem, a tamtego wieczoru po raz kolejny pijany wsiada do samochodu. Strach przed przyznaniem się do niezamierzonego morderstwa jest większy niż jego uczciwość. Zakopuje dziewczynę w lesie i dręczony wyrzutami sumienia przegląda prasę, rozpytuje i szuka. Kim była ta kobieta? I dlaczego nikt jej nie szuka? Pochodzący z Belgii Jules, jedyny gość pola namiotowego, mieszka w kamperze i mimo okropnej pogody nie wyjeżdża z Polski. Po co tu jest i kim jest odwiedzająca go osoba? W Kowarach aspirantka Maria Szulej szuka zaginionej dziewczynki. Ktoś porwał Karolinę, ale nie zgłoszono żądania okupu. Tymczasem rodzina wynajmuje detektywa, by ten szukał dowodów przeciw matce dziecka. Coś dziwnego dzieje się także w nowym pensjonacie Aliny i Mirka. Jedna z pensjonariuszek pojawia się i znika. Posiłki stawia się pod jej drzwiami, a kobietę otacza aura tajemnicy. Czemu mieszka tu już od tylu tygodni? Pensjonatu nie opuszcza natomiast dorosły syn właścicieli. Boi się wszystkiego, a najbardziej karzącej go za najmniejsze przewinienie matki.
Oto świat jest pełen sekretów, mroku i występku. Czy ujawniona w końcu prawda zdoła wszystkich wyzwolić?
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/zbedni-chmielarz-wojciech,p1465835721,ksiazka-p
Dział dla Dzieci
Książki
Noelia Gonzales – Lśnij. Przewodnik po nocnym niebie
Wydawnictwo Świetlik, 2023
Odkryj historię ludzkości zapisaną w gwiazdach rozświetlających nocne niebo.
Czy wiesz, jakie są fazy Księżyca?
Potrafisz odnaleźć na niebie Gwiazdę Polarną?
Czy wiesz, skąd wzięły się nazwy gwiezdnych konstelacji?
Tekst autorstwa pisarki naukowej NASA Noelii González i piękne ilustracje Sary Boccaccini Meadows razem tworzą niezwykłą książkę, która stanowi idealny pierwszy przewodnik po nocnym niebie dla całej rodziny!
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/lsnij-przewodnik-po-nocnym-niebie-noelia-gonzalez,p1400110933,ksiazka-p
Vane Kosturanov – Dziewczynka i miś
Wydawnictwo Ezop, 2024
Książka wydana w ramach projektu „Nasza Mała Biblioteka” dofinansowanego przez Komisję Europejską w programie Kreatywna Europa Kultura.
Mali przyjaciele, dziewczynka i miś, są nierozłączni. Spędzają razem każdą zwykłą
i niezwykłą chwilę. We dwoje poznają świat i odkrywają jego cuda – magię zmieniających się pór roku, podwodne światy i podniebne przestworza. Aż któregoś dnia dziewczynka poznaje nowych przyjaciół…
Wzruszająca, pełna ciepła opowieść o przyjaźni i dorastaniu, której uroku dodają piękne delikatne ilustracje.
Źródło: https://www.ezop.com.pl/produkt/dziewczynka-i-mis/
Inga Moore – Dom w lesie
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2024
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w… lesie! Ale poza przyjaciółmi przydałby się też solidny dach nad głową. Pierwsza na polskim rynku autorska książka obrazkowa brytyjskiej mistrzyni ilustracji to pogodna opowieść, która przeniesie was w beztroski i spokojny leśny świat.
Kiedy łoś i niedźwiedzica próbują się wprowadzić do domków dwóch małych świnek, może to oznaczać tylko jedno: kłopoty! Nic dziwnego, że wkrótce żadne z czworga przyjaciół nie ma gdzie mieszkać. A gdyby tak zbudować dom, w którym wszyscy się pomieszczą? I w którym będą mogli razem jeść, spać i opowiadać sobie bajki na dobranoc?
Przyjaciele wiedzą, że to trudne zadanie. Ale od czego są telefon, brygada bobrów i kanapki z masłem orzechowym?
„Dom w lesie” to książka obrazkowa niezwykłej urody. Zabawny tekst i cudowne, subtelne ilustracje sprawiają, że samemu chciałoby się zamieszkać w świecie stworzonym przez Ingę Moore. ● „Sunday Times”
Ilustracje Moore do tej czarującej książki są ponadczasowe. Warto się zatracić w wypełnionych obrazami stronach, które – nieraz bez słów – emanują spokojem lasu i ciepłem relacji pomiędzy zwierzętami. ● „Publishers Weekly”
Za dwadzieścia, trzydzieści czy czterdzieści lat ktoś zostanie zapytany o ulubioną książkę obrazkową z dzieciństwa i opisze właśnie te ilustracje. Może nie będzie dokładnie pamiętać tytułu. Może zapomni nazwisko autorki. Ale na pewno nie zapomni poczucia błogości i spokoju wywołanego przez połączenie obrazów i słów Ingi Moore. To książkowy odpowiednik ciepłej, kojącej kąpieli z bąbelkami. ● Betsy Bird, amerykańska autorka i krytyczka literatury dziecięcej, twórczyni popularnego bloga „Fuse #8”
Źródło: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/dom-w-lesie.html
Frida Nilsson – Ebba i Gawron. Szalona wyprawa
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2024
Dziewczynka i gadający gawron? Gdy tak niezwykła para rusza w świat, na przygody nie trzeba długo czekać! Zadziorna i dowcipna książka Fridy Nilsson i Anke Kuhl – brawurowego duetu znanego z popularnej serii o Hedwidze.
Ebba to dziewczynka. Pomysłowa i całkiem rozsądna. A Gawron? Cóż, to gawron. Nie najlepiej lata i ma kiepską pamięć, za to jest wygadany i nieco bezczelny. Widzieliście kiedyś dziwniejszą parę przyjaciół?
Ci dwoje w potrzebie zrobiliby dla siebie wszystko. I właśnie ruszają w wielką podróż autostopem. Mają pieczołowicie opracowany plan i naprawdę dobry powód, żeby na własną rękę przemierzać pół Szwecji – muszą znaleźć rodziców Gawrona! Nie widział ich, odkąd był pisklakiem – i ogromnie mu ich brak. Tylko że plan, jak to plan, bardzo szybko się komplikuje…
I choć Ebbie i Gawronowi niestraszny jest żaden środek lokomocji, a przyjaźń pozwala im wykaraskać się nawet z największych opałów, to czy na pewno są gotowi na to, co ich czeka, kiedy dotrą do celu?
Pierwsza z dwóch części przygód Ebby i Gawrona z humorem opowiada o całkiem poważnych rzeczach: przyjaźni, podążaniu za marzeniami i odkrywaniu swojej historii. Dowcipne ilustracje Anke Kuhl znakomicie wpisują się w wakacyjny i odrobinę buntowniczy nastrój tej opowieści.
Źródło: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/ebba-i-gawron.html
Edith Unnerstad – Podróż z rondlem
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2024
Dwa konie i dwa wozy mieszkalne, a w nich – mama, tata, siedmioro dzieci, mnóstwo śmiechu i sterta genialnych wynalazków. Zwariowana powieść o przygodach rodziny Larsssonów to gratka dla fanów serii „8+2”. Klasyka skandynawskiej literatury dziecięcej w mistrzowskim opracowaniu graficznym!
Poznajcie Larssonów!
Tata to sprzedawca i wynalazca w jednej osobie.
Mama grała w sztukach Szekspira, więc nic nie jest jej straszne.
Dessi świetnie rysuje.
Mira robi to i owo na opak, ale jeszcze pokaże, na co ją stać.
Rozalinda wygląda jak pąk róży i owija sobie wszystkich wokół palca.
Knutte chce zostać pilotem.
Brzdąc to znany połykacz papieru.
Mała O jest naprawdę malutka.
A Lasse? To on napisał tę książkę!
Całkiem spora rodzinka, prawda? Nic dziwnego, że właśnie wyrosła ze swojego mieszkania. Na szczęście mają najnowszy wynalazek taty: rewelacyjny rondel z gwizdkiem, w którym można gotować trzy rzeczy naraz. Trzeba tylko pokazać ludziom, co potrafi! Kiedy więc Larssonowie nieoczekiwanie dostają w spadku dwa wozy i parę koni, opuszczają mikroskopijne mieszkanie i wyruszają w szaloną wakacyjną podróż po Szwecji. A chociaż wiedzą, dokąd jadą, nie mają pojęcia, co tak naprawdę czeka ich u celu…
Większość opisanych tu zdarzeń miała miejsce latem, podczas pewnej długiej wyprawy, a niektóre — w tym to najważniejsze — rozegrały się w maglu. Jeśli właśnie pomyśleliście, że w maglu nie może się wydarzyć nic, o czym warto by opowiedzieć, to najlepiej od razu zamknijcie tę książkę, bo raczej nie jest to książka dla was.
Podróż z rondlem to klasyczna skandynawska powieść przygodowa, pełna humoru, ciepła i zwrotów akcji. Po raz pierwszy w Polsce ukazuje się z subtelnymi ilustracjami Ilon Wikland – jednej z najsłynniejszych szwedzkich ilustratorek, której ilustracje do książek Astrid Lindgren zapisały się w wyobraźni pokoleń czytelników na całym świecie.
Seria Mistrzowie Światowej Ilustracji prezentuje klasykę literatury dziecięcej z ilustracjami najwybitniejszych twórców zagranicznych. Wydajemy w niej zarówno książki już w Polsce znane, ale niepublikowane dotąd z oryginalnymi ilustracjami, jak i pierwsze polskie wydania światowych hitów.
Źródło: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/podroz-z-rondlem.html