Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

NOWOŚCI   -  styczeń 2025 r.

 

Dział dla Dorosłych

Książki

Tomasz Bonek – Lubiąż. Biografia cudu
Wydawnictwo Znak Horyzonty, 2024

Gdyby lubiąskie opactwo leżało nie nad Odrą, lecz nad Loarą, byłoby tak słynne jak tamtejsze zamki.

Na sprzedaż jest wystawione od 1810 roku, ale dotychczas nikt się nie odważył w nie zainwestować. Wszystkich chętnych poraża i przeraża jego ogrom. Kubaturą jest trzy razy większe od Zamku Królewskiego na Wawelu. To drugi co do wielkości obiekt sakralny w Europie – większy jest tylko hiszpański Escorial.

W 2014 roku „National Geographic” ogłosił je jednym z Cudów Polski. I nic dziwnego, bo już niemal od dziewięciuset lat zachwyca każdego, kto je zobaczy. Zakochiwali się w nim najpierw piastowscy książęta, później habsburscy cesarze. Słynni artyści zdobili jego wnętrza. Najwyżsi dygnitarze III Rzeszy urządzili w nim tajny ośrodek badawczy. Pracowano tu nad technologią, która miała odmienić losy wojny. W stanie wojennym szukano w tutejszych podziemiach skarbu Festung Breslau. Teraz onieśmiela turystów przybywających do niego z całego świata. 

Burzliwe dzieje, uwikłanie w wielką politykę i mroczne tajemnice tworzą biografię opactwa w Lubiążu, którą opowiada reporter i dokumentalista Tomasz Bonek. To zamknięta w barokowej pigułce historia nie tylko Dolnego Śląska, lecz całej Polski.
Kiedy w ręce Michaela Jacksona trafiła fotografia klasztoru, powiedział: „Muszę jak najszybciej zobaczyć ten cud”. Przyleciał tu śmigłowcem, wszedł do Sali Książęcej i oniemiał. Mówiono wtedy, że go kupi…

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.                                                                                                                                                   Źródło : https://www.znak.com.pl/ksiazka/lubiaz-biografia-cudu-tomasz-bonek-308538

Kamil Gołkowski  – Magiczny świat Słowian 
Wydawnictwo RM, 2024

Życie Słowian było przepełnione magią. Tę magię możemy poczuć do dziś, nie tylko poznając słowiańskie dzieje i mity, lecz także odnajdując ją wciąż żywą w naszej współczesności. Z tej książki dowiesz się, w co wierzyli nasi praprzodkowie oraz w jaki sposób echa prastarych zwyczajów przetrwały do dziś. Poznasz dawnych bogów i opisujące ich mity, słowiańskich magów i wiedźmy oraz święta i rytuały kultywowane niegdyś przez Słowian. Przeczytasz o tym, jak wyobrażali sobie zasady rządzące życiem doczesnym i życiem wiecznym i jak wyglądał roczny rytm ich świata. Jeśli chcesz poznać rodowód wielu słowiańskich imion popularnych do dziś albo dowiedzieć się, skąd wzięły się nazwy miesięcy, także znajdziesz tu odpowiedzi.
Autor w barwny, żywy i przystępny sposób opisuje fascynujący świat dawnych wierzeń. Przywołuje aktualną wiedzę historyczną, językoznawczą i kulturoznawczą i pokazuje, że magiczny świat Słowian nie tylko trwa do dziś, ale wciąż ewoluuje i rozpala wyobraźnię.
Kamil Gołdowski to nauczyciel języka polskiego i etyki, a także twórca strony internetowej Sławosław.pl, na której dzieli się swoją pasją i wiedzą na temat mitologii Słowian.

Źródło:   https://www.taniaksiazka.co.uk/magiczny-swiat-slowian-9788381518901-292346

Sławomir Koper –  PRL Na czterech kółkach
Wydawnictwo Harde, 2024

Dlaczego osoby w podeszłym wieku za wszelką cenę chciały jeździć maluchem? Kobiety PRL-u lubiły małe czy duże fiaty? Dlaczego Gomułka chciał wszystkich Polaków wcisnąć do autobusów? Czy pobieda to warszawa i dlaczego syrenę nazywano skarpetą? Jak bić prędkościowy rekord świata samochodem, który jest wolny, ciężki i się psuje? Czy Gierek obiecał wszystkim po maluchu? Ile pensji przeciętnego Polaka kosztował polonez? 
Jak zwykle w przypadku książek Sławomira Kopra, dat będzie niewiele, anegdot mnóstwo. Dygnitarze, rajdowcy, dziennikarze, sportowcy, artyści filmu i estrady w opowieści o motoryzacyjnych szaleństwach w kraju nad Wisłą. Dziury w drogach, brak autostrad, za to nadmiar miejsc parkingowych. Szara rzeczywistość w kolorowej odsłonie opowieści motoryzacyjnej. Proszę wsiadać, drzwi zamykać!

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło:  https://www.empik.com/prl-na-czterech-kolkach-koper-slawomir,p1527306570,ksiazka-p

Mistrzowie opowieści. O kobiecie. W wyborze Justyny Czechowskiej
Wydawnictwo Wielka Litera, 2023

W zbiorze Mistrzowie opowieści. O kobiecie znalazły się opowiadania 22 mistrzyń i 3 mistrzów opowieści, pochodzących z 21 krajów, piszących na przestrzeni dwóch stuleci w kilkunastu różnych językach. Teksty te pokazują wspólnotę kobiecych doświadczeń i różnorodność ich losów, opowiadają o kobiecie młodej, dojrzałej i starej, o kobiecie w roli uczennicy, matki, kochanki, żony, sprzątaczki, kucharki i muzy. Obok noblistki Selmy Lagerlöf zaistnieje współczesna literatura z Finlandii, klasyczna opowieść grozy Charlotte Perkins Gillman zainspiruje autorkę z Trynidadu, a ponowna lektura Virginii Woolf uzupełni napisane specjalnie dla tego zbioru opowiadania Radki Denemarkovej i Agnieszki Szpili.

Źródło:  https://wielkalitera.pl/produkt/mistrzowie-opowiesci-o-kobiecie-2/

Siddhartha Mukherjee  – Pieśń komórek. Nowa epoka medycyny
Wydawnictwo  Czarne, 2024

W XVII wieku Robert Hooke, wybitny angielski uczony, i Holender Antonie van Leeuwenhoek, najpierw kupiec bławatny, potem przyrodnik, spoglądając przez własnoręcznie wykonane mikroskopy, dostrzegli coś, co radykalnie zmieniło biologię i medycynę. Komórkę. Potrzeba było jednak dużo czasu, żebyśmy w pełni zrozumieli konsekwencje tego odkrycia – to, że wszystkie organizmy, w tym człowiek, składają się z maleńkich bytów zdolnych do samoregulacji, które ze sobą współpracują, tworzą tkanki i narządy, a także umożliwiają wykształcenie się niezwykle skomplikowanych cech i funkcji: świadomości, zdolności do odczuwania, reprodukcji, regeneracji, walki z patogenami. Jeśli nie działają prawidłowo, chorujemy. Czy to znaczy, że terapia komórkowa jest odpowiedzią na wszystkie nasze bolączki?
Siddhartha Mukherjee dzieli się swoją fascynacją tymi „cząstkami elementarnymi”, ich złożonością i prostotą zarazem. Opisuje kolejne odkrycia, dzięki którym coraz lepiej rozumiemy pracę komórek. Pisze też o nowej epoce w medycynie, towarzyszących jej nadziejach i rozczarowaniach, kontrowersyjnych eksperymentach i rewolucyjnych terapiach. Jesteśmy właśnie świadkami przełomu, który może zmienić nasze życie.
Najnowsza książka Mukherjeego to niezwykła podróż przez historię medycyny komórkowej, obejmująca najnowsze odkrycia, a nawet obietnice tego, co przed nami. Paul Nurse, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny z 2001 roku
Niezwykłe osiągnięcie, fascynująca opowieść o skomplikowanych mechanizmach działania komórki – i mechanizmach życia. „New Statesman”
Każdy, kto chce zrozumieć, jak działają cegiełki, z których zbudowane jest ludzkie ciało – a przecież wszyscy powinniśmy się tym interesować – znajdzie tu niezwykle przystępne, ale bardzo bogate wprowadzenie. „Economist”
Śmiała, urzekająca, wciągająca książka. […] Mukherjee z entuzjazmem uczy nas i podsuwa zachwycające fakty – a zarazem prowadzi nas przez nieprawdopodobnie rozległą krainę pełną dziwów. „Wall Street Journal”
Zachwycająco ambitna książka. […] Biologia komórkowa to temat równie wielki i złożony, co samo życie. Nie sądzę, żeby jakikolwiek inny autor lepiej sobie z nim poradził.„The Times”
Mukherjee jest przewodnikiem o olbrzymiej wiedzy i wielkiej pasji. […] Jego ambicja raz jeszcze popłaciła: stworzył encyklopedyczną opowieść o historii biologii komórkowej, przedstawia też pytania, z którymi będziemy musieli zmierzyć się w przyszłości.„Financial Times”
Szczegółowy portret komórek, objaśniający role, jakie odgrywają w zapewnianiu nam odporności, w funkcjach kognitywnych, w procesach reprodukcji, naprawy i odnowy. „Nature”
Ta książka sprawi, że zachwycisz się biologią. To prawdziwy popis mistrza. „Guardian”
Odważne, niezwykle aktualne i – co najistotniejsze – pełne szczegółowej wiedzy naukowej rozważania o tym, co to znaczy być człowiekiem. „Observer”

Źródło:  https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/piesn-komorek

 

Dział dla Dzieci

Książki

Olivier Gay  – Frigiel i Fluffy. Turniej trzech narodów. Strażnik t. 1
Wydawnictwo RM, 2024

Poznaj przygody Frigiela i jego psa Fluffy’ego w świecie Minecrafta!
Frigiel zamieszkał w królestwie Orelii, do którego powróciły pokój i magia. Aby przypieczętować dobre relacje z Odległymi Lądami i Świętymi Wyspami, królowa Abigail postanawia zorganizować turniej. Najlepsi zawodnicy trzech narodów zmierzą się w nim z takimi wyzwaniami, jak walka wręcz, pojedynek na magię, a nawet… gotowanie i poezja.
Ale nic nie idzie tak, jak powinno: wśród zawodników tworzą się grupki, panuje atmosfera podejrzliwości, agresja staje się niemal namacalna. Do tego ta dziwna przedłużająca się nieobecność Alice i Abla… Z oddali nadchodzi nowe zagrożenie, ale co to dokładnie jest?
Frigiel – z bloczkami łączy go wielka miłość. Swoimi przygodami w świecie Minecrafta dzieli się na YouTubie już od dziesięciu lat. Zawsze towarzyszy mu w nich wierny kompan Fluffy – pies równie odważny, co niezgrabny. Ich kolejne przygody znajdziecie w tej książce!
Olivier Gay – przez wiele lat żył w przekonaniu, że pisarz musi być stary albo nieżywy. Tymczasem on – jeszcze nie taki stary i jak najbardziej żywy – uwielbia tworzyć powieści pełne zwrotów akcji, najeżone dowcipem i kipiące przygodami. O czym najlepiej świadczą historie Frigiela i Fluffy’ego!

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło:  https://www.empik.com/frigiel-i-fluffy-turniej-trzech-narodow-straznik-tom-1-frigiel-gay-olivier,p1524364777,ksiazka-p

Susanna Isern  - Puszka w lesie i inne opowiadania o empatii
Wydawnictwo Mamania, 2024

Czy chodzi o puszkę porzuconą w lesie, w której utknęła stopa, czy o strach przed nieznanym, smutek, nieśmiałość, czy też o radość z odniesionego sukcesu – zawsze warto skorzystać z pomocy i zaoferować ją innym.

Susanna Isern jest psycholożką, nauczycielką, pisarką i mamą trójki dzieci. Od ponad piętnastu lat pracuje z dziećmi i rodzinami. Obecnie łączy pasję do pisania z psychologią. Kieruje gabinetem lekarskim Aula Dédalo de Santander i jest profesorem na Europejskim Uniwersytecie Atlantyckim. Opublikowała prawie sto książek, które zostały przetłumaczone na ponad trzydzieści języków i zyskały popularność na całym świecie. Jest dwukrotną laureatką prestiżowej Moonbeam Children's Books Awards. Większość publikacji Susanny Isern dotyczy wychowania i rozwoju osobistego dzieci. Po polsku ukazały się: „Mapa wychowania szczęśliwych dzieci”, „To NIE jest dżungla”, „Wielka księga supermocy”, „Wielka księga superskarbów”, „Supermoce. Notatnik odkrywcy”.
Rocio Bonilla to hiszpańska ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Barcelonie oraz uczęszczała na specjalistyczne studia w dziedzinie ilustracji pod kierunkiem Ignasiego Blancha i Rogera Olmosa. W 2015 r. zdobyła nagrodę hiszpańskiego Ministerstwa Kultury i Edukacji za najlepszą książkę. Jest autorką ilustracji do: „Wielkiej księgi supermocy”, „Wielkiej księgi superskarbów”, „Supermocy. Notatnika odkrywcy”, „To NIE jest dżungla” oraz serii Nieustraszeni.
Książka ukazuje się w serii „Mamania blisko dziecka”, która towarzyszy najmłodszym czytelnikom w ich codziennych doświadczeniach. Wraz z bohaterami naszych książek dzieci odkrywają siłę przyjaźni, wyobraźni, uczą się pokonywać trudności, rozpoznawać emocje i stawiać czoła wyzwaniom.

Źródło: https://mamania.pl/product-pol-1736-Puszka-w-lesie-i-inne-opowiadania-o-empatii-Susanna-Isern.html

Susanna Isern – Sprawy inspektora krokodyla. Tajemnica dziesięciu uczuć
Wydawnictwo Dwukropek, 2024

Kontynuacja bestsellera „Uczuciometr inspektora Krokodyla” W Leśnogrodzie, urokliwym miasteczku skrytym pośród drzew, życie toczy się zgodnym rytmem. Ale czasami wydarza się coś dziwnego. Wtedy do akcji wkracza inspektor Krokodyl. Ten sławny detektyw wie wszystko o uczuciach. Tym razem będzie musiał przeanalizować zachowania mieszkańców, by odkryć, jakie uczucia przeżywają. W badaniu tropów pomogą mu niezwykła cierpliwość oraz oczywiście lupa i uczuciometr. Dziesięć sytuacji, dziesięć uczuć, dziesięć tajemnic. Też możesz być detektywem! Rozwiąż z inspektorem Krokodylem jego najsłynniejsze sprawy. Doskonała książka dla młodszych przedszkolaków i ich rodziców. Pomoże dzieciom rozpoznać przeżywane emocje, a rodzicom daje narzędzia do wspierania dzieci w procesie kształtowania się ich rozwoju emocjonalnego. Przyjazne i pełne ciepła ilustracje, przejrzysta forma przewodnika, aktywizujące zagadki – to wszystko sprawia, że to niezwykle ważna publikacja dla dzieci i ich rodziców.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło:  https://www.znak.com.pl/ksiazka/sprawy-inspektora-krokodyla-tajemnice-dziesieciu-uczuc-uczuciometr-susanna-isern-304039
 

Thé Tjong-Khing  –  W pogoni za sztuką
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2023

Szaleńcza pogoń za złodziejem dzieł sztuki w malarskiej w wyszukiwance ilustratora bestsellerowej serii o Felku i Toli. 
Montaż wystawy to nie lada wyzwanie! Trzeba wymyślić, jak rozmieścić prace, uważać, żeby niczego nie zniszczyć ani samemu się nie potłuc. Tymczasem… z muzeum znika cenne malowidło. W pościgu za rabusiem bohaterowie trafiają do wnętrza słynnych obrazów, a pogoń zamienia się w fascynującą podróż przez historię sztuki od Leonarda da Vinci przez Hokusaia po Henry’ego Moore’a. Dowiedzcie się, co się stało z Portretem z tortem Aurelii A. Pieskiej, a przy okazji sprawdźcie, dlaczego pani Prosińska tak rozzłościła panią Królik i czy kanapa Dalego w kształcie ust jest wygodniejsza niż łóżko w pokoju Van Gogha.
Książka obrazkowa Thé Tjong-Khinga to zaproszenie do śledzenia zaskakujących perypetii wielu różnych bohaterów, opowiadania ich historii i odkrywania wciąż nowych, zabawnych detali.

Źródło: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/w-pogoni-za-sztuka.html

Amelie Wen Zhao – Pieśń srebrzysta, płomień nocy. Pieśń Ostatniego Królestwa
Wydawnictwo Rebis, 2024

Królestwo upadło, lecz pewna dziewczyna ma klucz do jego zapomnianej przeszłości… oraz demonów, które śpią w jej sercu – wyczekiwana nowa dylogia fantasy zainspirowana chińską kulturą i mitologią.
Dawno temu Lan nosiła inne imię. Teraz zostało jej już tylko to, które nadali jej elantiańscy kolonizatorzy. Nie ustaje jednak w poszukiwaniach skrawków minionych dni. W każdym okruchu przeszłości upatruje szansy na zrozumienie dziwnego znaku, który ostatkiem sił wypaliła jej na skórze umierająca matka. Nikt poza Lan nie widzi jednak osobliwej blizny.
Zen jest praktykiem, jednym z legendarnych czarodziejów Ostatniego Królestwa, którzy według ludowych opowieści zawierali pakty z demonami, by czerpać od nich moc. Magię, która już dawno przepadła. Magię, którą trzeba było za wszelką cenę ukryć.
Lan i Zen skrywają potężne tajemnice. Los ich połączył, lecz przeznaczenie jeszcze nie zostało spisane. Czy wyzwolą swój lud? Czy też doprowadzą do jego zagłady?
Ta poruszająca opowieść o miłości i przeznaczeniu to idealny podarunek dla tych, którzy kochają przygody i mity.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/piesn-srebrzysta-plomien-nocy-barwione-brzegi-amelie-wen-zhao,p1530643754,ksiazka-p
 


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki