Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

NOWOŚCI    -  listopad 2024 r.

 

Dział dla Dorosłych

Książki

Han Kang  - Wegetarianka
Wydawnictwo W.A.B., 2021

Laureatka  Literackiej Nagrody Nobla 2024
Głośna powieść Han Kang, jednej z najwybitniejszych koreańskich pisarek, za którą zdobyła międzynarodową nagrodę The Man Booker Prize w 2016 roku. Historia kobiety, która chciała wyrazić swój bunt i zmienić swoją codzienność. Yong-hye i jej mąż prowadzą zwykłe życie. Gdy jednak makabryczne obrazy senne zaczynają nękać Yong-hye, niespodziewanie kobieta postanawia zrezygnować z jedzenia mięsa. W kraju, w którym społeczne obyczaje są ściśle przestrzegane, jej decyzja jest szokująca i zupełnie niezrozumiała. Wegetarianizm bohaterki spotka się ze sprzeciwem otoczenia i zburzy codzienny porządek jej życia. W całkowitej metamorfozie zarówno umysłu, jak i ciała niebezpieczne przedsięwzięcie zabierze Yong-hye w nieznane dla niej rejony. Odrzucenie mięsa będzie jedynie początkiem głębokiej przemiany.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło : https://www.empik.com/wegetarianka-kang-han,p1259725146,ksiazka

Joanna Kuciel-Frydryszak – Słonimski. Heretyk na ambonie
Wydawnictwo Marginesy, 2024

Tadeusz Konwicki, któremu Antoni Słonimski zapisał w spadku telewizor Sony, nie był zdziwiony, gdy podczas pogrzebu trumna z ciałem przyjaciela nie zmieściła się do grobu i trzeba było poszerzać dół. „Był większy, niż przewidywały normy. Ale ja o tym wiedziałem” – stwierdził Konwicki.
Słonimski nie tylko nie zmieścił się w grobie, ale też zawsze wykraczał poza wszelkie próby szufladkowania go i etykietowania, a było tych prób mnóstwo: liberał, pacyfista, antyklerykał, Żyd i mason, wychowawca liberalnej inteligencji, ikona opozycji, guru różowego salonu. Joanna Kuciel-Frydryszak pokazuje, że Słonimski wymykał się tym klasyfikacjom, a jego osobowość fascynowała właśnie dzięki wewnętrznym sprzecznościom.
Nade wszystko był wybitnym poetą, członkiem słynnego poetyckiego ugrupowania Skamander, niedościgłym felietonistą „Wiadomości Literackich”, „Tygodnika Powszechnego” czy „Szpilek”, dramaturgiem i satyrykiem. Również autorytetem dla rodzącej się w PRL-u demokratycznej opozycji, „Polakiem maniakalnym”, jak pisał o sobie. Zwalczał i wyśmiewał nacjonalizm i ksenofobię, za co płacił wysoką cenę – jak wtedy, gdy w warszawskiej kawiarni młody poeta o narodowych poglądach uderzył Słonimskiego w twarz.
Nie doczekał końca PRL-u, ale go przeczuwał. Pisał: „Polska to taki dziwny kraj, w którym wszystko jest możliwe, nawet zmiany na lepsze”.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło:   https://www.empik.com/halastra-monika-helfer,p1378626959,ksiazka-p

Małgorzata Lebda – Łakome                                                                                                                                                                 Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2024

Finalista Nagrody Literackiej Nike 2024

Maj. Koniec świata. Stąd wszędzie jest daleko. Dwie kobiety przyjeżdżają tu, zostawiając za sobą dotychczasowe życie. Ale nie wita ich sielska rzeczywistość. Róża choruje, a jej mąż, by ją ratować, powoli rozmontowuje porządek, który konstruował całe życie. Maja dotyka zmiana, którą trudno oswoić. Przyjezdne nie mogą, a może nie chcą, zapobiec nieuchronnej katastrofie, powoli rozprzestrzeniającej się na całą wieś. Wspomnienia mieszają się z tym, co tu i teraz, ludzkie ze zwierzęcym, troska z furią. Żywe rozpaczliwie sprzeciwia się śmierci.
Oszczędna, oddziałująca na zmysły czytających powieść Małgorzaty Lebdy łączy wrażliwość na naturę, której częścią jest człowiek, z maestrią językową. Autorka tworzy wielowarstwową opowieść o sile żywiołów, zachłanności na życie i prywatnym kosmosie w momencie próby. Pełna emocji, poruszająca powieść o determinacji i poświęceniu kobiet walczących o wolną Polskę.
Wybuch II wojny światowej i wieloletnia okupacja Polski krzyżuje plany dobrze zapowiadającej się pianistce – Amelii Bogdańskiej. Talent odziedziczony po brutalnie zabitym przez nazistów ojcu nie może rozkwitnąć. By zarobić na utrzymanie, kobieta ima się różnych zajęć, choć wciąż marzy o koncertach w wolnej Europie.
Za sprawą młodszych braci, którzy decydują się przystąpić do powstania, zaczyna zastanawiać się, w jaki sposób może ich chronić. To prowadzi do rozlicznych kłótni między rodzeństwem i do podjęcia przez Amelię zaskakującej decyzji, która na zawsze odmieni jej los…

Źródło:  https://www.znak.com.pl/ksiazka/lakome-malgorzata-lebda-253677

Sarah Perry – Melmoth
Wydawnictwo Marginesy, 2023

Czy miewasz wrażenie, że ktoś cię obserwuje? Albo w ciemnej uliczce słyszysz kroki, lecz gdy się odwracasz, nikogo nie ma? Czy patrząc w ciemność, widzisz czasem tajemniczy kształt i szybko zasłaniasz okno, mówiąc sobie, że coś ci się przywidziało?
Helen Franklin to samotna Angielka od lat mieszkająca w Pradze i narzucająca sobie pokutę za dawne winy. Pewnego zimowego dnia spotyka jednego z nielicznych przyjaciół, który z obłędem w oczach wręcza jej tajemniczy rękopis. Helen zaczyna poznawać kolejne historie, które łączy postać w czarnej szacie. To Melmoth, kobieta o zakrwawionych stopach, która przez wieki wędruje po ziemi, zna wszystkie ludzkie winy i czasem wzywa kogoś na wieczną potępieńczą tułaczkę. Sarah Perry, autorka zekranizowanego Węża z Essex, zagłębia się w mroczne otchłanie sumienia i pokazuje, jak w wyniku strachu, konformizmu i zawiści niepozorne działania przyczyniają się do najgorszych okrucieństw. W tej szkatułkowej powieści widzimy świat oczami XVI-wiecznej luteranki skazanej na stos, niemieckiego chłopca mieszkającego w okupowanej przez nazistów Pradze i dwóch tureckich urzędników u schyłku imperium osmańskiego. Helen zaś wspomina Manilę, gdzie w młodości poznała farmaceutę oraz kobietę oszpeconą przez narzeczonego.
To niezwykła powieść przepełniona aurą niesamowitości.

Źródło:  https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133765/melmoth

Filip Springer  –  Szara godzina. Czas na nową architekturę
Wydawnictwo  Karakter, 2024

„Czasami zachodzę w głowę, jak to się stało, że tak dużo rozmawiamy o podróżach samolotami, odzieżowych sieciówkach, plastikowych słomkach i elektrycznych samochodach, a tak mało po prostu o budynkach. Wystarczyłoby powiedzieć, że ślad węglowy wynikający ze wznoszenia, użytkowania i ewentualnego demontażu budynków stanowi około 40 procent globalnych emisji” – pisze w najnowszej reportersko-eseistycznej książce Filip Springer. Pora więc zadać pytanie o to, jak w obliczu katastrofy ekologicznej powinna zmienić się architektura.
Czy powinniśmy jeszcze w ogóle budować? Jaką przyszłość projektują dla nas współcześni architekci? Jakie miejsce w projektowaniu powinno zajmować środowisko? Czy w trosce o własny komfort mamy prawo narażać przyszłość naszych dzieci? W końcu: komu służy architektura?
Springer przygląda się praktykom architektów i urbanistów, zarówno takim, które swoją krótkowzrocznością budzą zdumienie, jak i nowatorskim rozwiązaniom, które pozwalają wierzyć, że inna, bardziej przyjazna światu i środowisku architektura jest możliwa. I sprawdza, czy nawet ostrożne, ale rozsądne wizje nowej architektury mają szansę przebić się w świecie, który cały czas goni za zyskiem i wzrostem.

Źródło:  https://karakter.pl/product-pol-668-Szara-godzina-Czas-na-nowa-architekture.html

Maciej Worch –  Londyn po mojemu. Spacerem po mieście i historii
Wydawnictwo Luna, 2024

Maciej Woroch, korespondent jednej z najpopularniejszych stacji telewizyjnych, zabiera czytelników w pasjonującą podróż po Londynie.
To opowieść zza kulis największych i najważniejszych wydarzeń w historii ostatnich dekad Zjednoczonego Królestwa, obserwowanych z wyjątkowej, bliskiej perspektywy reportera. Autor opisuje ciekawostki ze świata współczesnej polityki, kultury i życia rodziny królewskiej. Niczym wytrawny przewodnik prowadzi przez bardziej i mniej znane zakamarki brytyjskiej stolicy. Opowiada o pałacu Buckingham, Downing Street, Tower Bridge, Canary Wharf czy Greenwich. Odkrywając po drodze historię zaginionego pomnika Chopina, rusza na spacer po królewskim Londynie i historii miasta nad Tamizą. Podążając szlakiem filmowym, pokazuje miejsca, które dzięki kinematografii na zawsze zapadły w pamięć widzów: niebieskie drzwi z Notting Hill, mieszkanie Bridget Jones czy przejście na peron 9 i ¾, skąd Harry Potter odjeżdżał do Hogwartu.
Książka jest pełna zabawnych anegdot, nieznanych powszechnie historii i barwnych opisów zdarzeń. Można w niej znaleźć także praktyczne porady, jak się poruszać po mieście i zaoszczędzić na komunikacji, jak szukać tańszych noclegów, gdzie zjeść i jak zorganizować weekendowy wypad. Łowcy efektownych zdjęć docenią podpowiedzi dotyczące sprawdzonych miejscówek na dobrą fotkę z symbolami miasta takimi jak Big Ben czy London Eye.
Ta porywająca opowieść zawiera w sobie wszystko, co trzeba wiedzieć o Londynie.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło:  https://www.empik.com/londyn-po-mojemu-spacerem-po-miescie-i-historii-maciej-woroch,p1514716810,ksiazka
 

Dział dla Dzieci

Książki

Till te Cat – Dentysta, który bał się dzieci
Wydawnictwo Kropka, 2024

Wizyta u dentysty może być stresująca zwłaszcza jak się jest dzieckiem. A co jeśli to dentysta boi się swoich małych pacjentów?
W rodzinie Anatola Szczęki wszyscy od zawsze byli dentystami, ale nikt nie leczył dzieci. Odgryzione palce, dziwne odgłosy w poczekalniach, dzieci są strasznie przerażające. Kiedy więc Leonia i jej mama przychodzą na wizytę, Anatol wpada w panikę!
Zabawna historia, która pozwoli pokonać strach przed wizytami u dentysty.

Źródło:  https://wydawnictwokropka.com.pl/ksiazki/113-dentysta-ktory-bal-sie-dzieci?srsltid

Hollie Hughes – Serce olbrzyma
Wydawnictwo Kropka, 2024

Na wzgórzu tkwi dziwaczny kształt,
podobno olbrzym leży tu
i smacznie śpi pod kocem z traw,
na legowisku z miękkich mchów.

Pewnego dnia olbrzym się budzi, a na jego drodze staje mały chłopiec o imieniu Tom. Gdy Tom dowiaduje się, że olbrzym nie może odnaleźć swojej mamy, postanawia wraz z nim wyruszyć na jej poszukiwania, bo dobrze wie, jak to jest czuć się samotnie. Po drodze obaj wędrowcy znajdują przyjaźń i odkrywają, że nawet ktoś niewielkich rozmiarów może mieć serce olbrzyma.
Piękny tekst Hollie Hughes i zapierające dech w piersiach ilustracje Anny Wilson zostały wzbogacone wzruszającym przekładem Michała Rusinka. To literacka gratka, której nie można przegapić.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/serce-olbrzyma-hughes-hollie,p1466417443,ksiazka

Emily Winfield Martin – Wyśnione zwierzęta. Podróż na dobranoc
Wydawnictwo Mamania, 2023

Wybierzcie się w cudowną podróż przed snem z autorką bestsellerowych książek „Kiedy na Ciebie patrzę” oraz „Śnieżyczka i Róża” i odkryjcie przygody, które czekają we śnie.
Trzeba tylko zamknąć oczy, wtulić głowę w poduszkę i poczekać, aż do snu zabierze cię wymarzone zwierzę. Może to będzie niedźwiedź, z którym będziesz piec ciasteczka? Może lis, który zabierze cię do magicznego lasu? A może napijesz się herbaty razem z syrenami?

Źródło:  https://mamania.pl/product-pol-1260-Wysnione-zwierzeta-Podroz-na-dobranoc-Emily-Winfield-Martin.html

Matt Robertson –  Dinozaury kontra ludzie
Wydawnictwo Amberek, 2024

Zabawna, pełna humoru i przygód książka o przyjaźni, solidarności i o akceptacji innych. I o życiu w zgodzie!
Nie tylko dla miłośników dinozaurów!
Dinozaur Dexter i jaskiniowa dziewczynka Perełka są najlepszymi przyjaciółmi.
Jest tylko jeden problem…
Dinozaury i ludzie nie mogą bawić się razem… A może jednak?
Co będzie, gdy znajdą się w niebezpieczeństwie? Czy zapomną o kłótniach, sporach i niechęci?
Czy pomogą sobie nawzajem, by mogli bawić się razem?

Źródło: http://www.wydawnictwoamber.pl/co-wydajemy-strong-amberek-strong/ilustrowane-ksiazki-dla-dzieci/dinozaury-kontra-ludzie,p2127117460

Eric-Emmanuel Schmitt – O słoniu, który nikogo nie szanował
Wydawnictwo Media Rodzina, 2024

W czwartym tomiku z serii „Sowie opowieści” autor dzieli się z dziećmi kolejną  porcją życiowej mądrości. Bohaterem opowieści jest słonik Sakso, który jest samolubny, niegrzeczny i ma za nic swoje otoczenie. Sowa Minerwa, mądra przewodniczka, i na takie zachowanie znajduje radę – słonik zmienia się pod jej wpływem i odtąd zaczyna dużo lepiej rozumieć i szanować innych.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/o-sloniu-ktory-nikogo-nie-szanowal-sowie-opowiesci-schmitt-eric-emmanuel,p1469954042,ksiazka-p


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki