Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

  NOWOŚCI -  luty 2024 r.

 

Dział dla Dorosłych

Książki

Sam Knight – „Biuro przeczuć. Historia psychiatry, który chciał przewidzieć przyszłość”
Wydawnictwo Czarne, 2024

21 października 1966 roku młodą nauczycielkę z przedmieść Londynu wyrwało ze snu silne przeczucie, że wkrótce wydarzy się coś strasznego. Godzinę później w walijskim Aberfan doszło do tragedii – na górnicze miasteczko osunęła się część hałdy węglowej, zabijając ponad sto czterdzieści osób, w większości dzieci. Wśród lekarzy, którzy pojawili się na miejscu, był psychiatra John Barker. To on – dla jednych szarlatan, dla innych innowator łączący naukowe podejście z otwartością na ezoterykę – wpadł na pomysł niecodziennego badania: postanowił zebrać świadectwa osób, które w jakiś sposób przeczuły tragedię. By je odnaleźć, założył we współpracy z dziennikiem „The Evening Standard” Biuro Przeczuć, które z czasem przekształciło się w bazę danych zawierającą sny i wizje, mające posłużyć jako ostrzeżenia.Sam Knight brawurowo opisuje historię Barkera, jego współpracowników i podopiecznych – „żywych sejsmografów”, „ludzkich sensorów katastrof”. Biuro Przeczuć to również fascynująca opowieść o meandrach nauki i tajemnicza podróż do najbardziej niepokojących zakątków ludzkiego umysłu.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło:   https://www.empik.com/biuro-przeczuc-historia-psychiatry-ktory-chcial-przewidziec-przyszlosc-knight-sam,p1435450611,ksiazka-p
 

Joanna Kuciel-Frydryszak - „Służące do wszystkiego"
Wydawnictwo Marginesy, 2022

Przejmujące losy "białych niewolnic”, kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej. Tych, których w przedwojennej Polsce było najwięcej. Zatrudniane przez mieszczaństwo wiejskie dziewczęta zaczynały służbę mając często 15 lat. Nie miały prawa do urlopu i wypoczynku, pracowały od świtu do nocy za grosze. Joanna Kuciel-Frydryszak zagląda do ich maleńkich pokoików w eleganckich kamienicach, przypatruje się, co robią, gdy mają wychodne, obserwuje je przy kuchennej pracy, współczuje, gdy muszą oddać swoje często nieślubne dzieci. Ale praca służącej to mimo wszystko awans i dotknięcie lepszego świata. Dla niektórych służba stanie się przygodą życia. Inne w rodzinie chlebodawców znajdą przyjaciół i opiekunów.W galerii służących pojawiają się zarówno te, które zapisały się w historii: Anna Kaźmierczak, prababcia kanclerz Angeli Merkel, Teosia Pytkówna, żona Stanisława Wyspiańskiego, Aniela "Ciemna”, która wymyśliła końcówkę Ferdydurke, komunistka Etla Bomsztyk, jak i te bezimienne. Zobaczymy je także podczas drugiej wojny światowej, gdy heroicznie będą pomagać swoim chlebodawcom. "Służące do wszystkiego" to także opowieść o stosunkach klasowych oraz o potrzebie dominacji lepiej urodzonych nad biedakami. To momentami zabawna, a czasem gorzka lektura. Na pewno zaś ważna. "Wspaniała! Tak wiele mówi o korzeniach naszego społeczeństwa, o wyzysku, uległości kobiet akceptujących swój niewolniczy los, ale i o sile ludzkich uczuć, zdolnych przekroczyć klasowe podziały. Dla mnie szczególnie wzruszająca, bo moja niania, która mogłaby być bohaterką tej książki, była jedną z najważniejszych osób mego dzieciństwa. Autorka wykonała ogromną pracę, dziękuję”!
Agnieszka Holland" Z reguły nie mają nazwisk, często nawet imion. A przecież to one wyprasowały te białe koszule sławnych mężczyzn, których zdjęcia pamiętamy ze szkolnych podręczników. Służące. Nic dziś o nich nie wiemy, a one kiedyś wiedziały wszystko. Kuciel-Frydryszak pozwala nam zajrzeć do miejsca, które historycy dotąd omijali: do "służbówki”. Świetna lektura, otwiera oczy”!
Wojciech Orliński

Powyższy opis pochodzi od wydawcy
Źródło:   https://www.empik.com/sluzace-do-wszystkiego-kuciel-frydryszak-joanna,p1209054159,

Michał Śmielak – „Osada”
Wydawnictwo Skarpa Warszawska, 2023

Zimą 1978 roku świat był bliski końca. Śnieg przykrył ziemię grubą warstwą, a niektórzy twierdzili, że nawet piekło zamarzło. Tymczasem ono właśnie wtedy się obudziło. W maleńkiej wsi położonej u stóp Karkonoszy podporucznik Jan Ryś spędza pierwsze od dawna Boże Narodzenie w gronie najbliższych. Świąteczną sielankę przerywa atak zimy, odcinając malutką osadę od świata. Skazana na porażkę walka z bezwzględnymi siłami natury schodzi jednak na drugi plan, gdy na środku wsi zostaje znalezione ciało młodej dziewczyny. W obliczu zbrodni budzą się dawne animozje, głęboko skrywane lęki i tajemnice, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego. Czy niedoświadczony milicjant będzie w stanie udźwignąć ciężar wytropienia mordercy? Ile prawdy jest w powtarzanej przez starszych mieszkańców legendzie, że wieś nawiedziła Mara, demon mrozu i śmierci, który już niegdyś zebrał krwawe żniwo? Czterdzieści lat po tamtych wydarzeniach policjanci z Archwium X wzywają emerytowanego Jana Rysia na przesłuchanie dotyczące zbrodni z 1978 roku, tym samym budząc uśpione demony. Michał Śmielak kolejny raz buduje duszną atmosferę małej społeczności, pokazując, że zło nigdy nie śpi…

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło:   https://www.empik.com/osada-smielak-michal,p1410184681,ksiazka-p

Franck Thilliez – „Manuskrypt niedokończony”
Wydawnictwo Czarna Owca, 2023

Śledztwo bez zwłok, zwłoki bez twarzy, thriller bez końca.
Okolice Grenoble. Szary ford wypada z drogi i stacza się do wąwozu. W jego bagażniku znajduje się ciało kobiety. Nagrania z kamer na stacji benzynowej, na której widziano kierowcę, jasno wskazują, że to nie on jest właścicielem wozu.
Enaël Miraure to pisarski pseudonim Léane Morgan. Niegdyś nauczycielka, a obecnie mistrzyni kryminału zawsze strzegła tajemnic swojej prywatności: małżeństwa, po którym pozostała tylko willa na wydmach Opalowego Wybrzeża, i traumatycznego zdarzenia, jakim było zaginięcie jej córki. Nieoczekiwana napaść na jej męża uruchamia serię straszliwych wypadków.
Pośród wiatru, piasku i mgły narzuca się pytanie: ku komu i ku czemu się zwrócić, gdy znikają wszystkie punkty odniesienia?

Źródło:   https://www.czarnaowca.pl/kategorie/kryminal-thriller-sensacja/manuskrypt-niedokonczony,p225131154

„Utkane z miłości: 5 opowieści na dobry wieczór”
Wydawnictwo Literackie, 2023

Na długie jesienne wieczory.
By czule o siebie zadbać.
Gdy potrzeba nadziei i przypomnienia, że świat bywa dobrym miejscem.
Czy dawne zauroczenie może rozkwitnąć na nowo w samotnej leśniczówce? Czy po latach poświęcenia dla rodziny można zawalczyć o siebie i nauczyć się dbać o własne szczęście? Jak pogodzić konflikt między trzema pokoleniami kobiet? Gdzie szukać oparcia na życiowym rozdrożu i co zrobić z głową pełną marzeń i obaw?
Najlepsi polscy autorzy i autorki historii obyczajowych przygotowali antologię wyjątkowych opowiadań, które pokrzepiają i zachęcają do walki o swoje szczęście. To wzruszające historie o miłości do innych i… siebie. O budowaniu uczucia na własnych zasadach, odnajdywania go po latach i odkrywaniu, czym jest głęboka bliskość z drugim człowiekiem opowiadają: Janusz L. Wiśniewski, Katarzyna Grochola, Agnieszka Krawczyk, Natasza Socha i Magdalena Kordel.
Poznaj bohaterów takich jak ty. Z krwi i kości, zmagających się z codziennością, niepewnych, tkwiących w zależnościach, które im nie służą, nieumiejących ruszyć z miejsca. Ich historie prowadzą przez meandry samotności i braku wiary w siebie, ale pokazują też wyjątkowe relacje i momenty, które potrafią wywrócić całe życie do góry nogami.
Która z historii stanie się twoim dobrym zaklęciem

Źródło:   https://www.czarnaowca.pl/kategorie/kryminal-thriller-sensacja/manuskrypt-niedokonczony,p225131154
 

Dział dla Dzieci

Książki 

Marek Michalak  - „Opowieści o tym, co daje moc”
Wydawnictwo Ibis, 2023

„Opowieści o tym, co daje moc” to kontynuacja bestsellerowej książki Marka Michalaka pt. „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Tym razem wraz z autorem i bohaterami książki wędrujemy śladami życia, zdrowia, prawdy, piękna, wiary, pokory, wierności, lojalności, cierpliwości, pasji, solidarności, demokracji i innych wartości. Zapraszamy małych i nieco większych czytelników do niezwykłej, a jednocześnie tak bliskiej każdemu krainy wartości, po której oprowadzają Julka, Miłosz, Hania i Amelka wraz ze swoimi rodzicami oraz babcią i dziadkiem. Mamy nadzieję, że czytanie i rozmowy z Waszymi bliskimi, z przyjaciółmi, znajomymi, nauczycielami o tym, co bliskie Waszym sercom, przyniesie Wam wiele radości, a także da Wam moc do rozumienia i zdobywania świata. Książka napisana piórem mądrości i sercem wrażliwości. Książka nadziei i mocy. Każda wartość jest tu diamentem - skarbem sprawiającym, że świat dziecka w zetknięciu ze światem dorosłych i rówieśników staje się krainą dobrego porozumienia, miłości, radości i pokoju. Prof. Adam Solak Marek Michalak - pedagog, wieloletni rzecznik praw dziecka - doskonale słucha i wsłuchuje się w głos dzieci. Otwiera drzwi do dziecięcego świata i za Januszem Korczakiem powtarza, że dziecko jest same w sobie wartością, filozofem i poetą. Prof. dr hab. Barbara Smolińska-Theiss 
Marek Michalak (ur. 27.07.1971 r.) – tato Julii i Miłosza, pedagog, wychowawca, nauczyciel akademicki, działacz społeczny, dr n. społecznych, autor licznych publikacji o wychowaniu i prawach dziecka, m.in. książki „Order Uśmiechu – wspólny świat dzieci i dorosłych”, Rzecznik Praw Dziecka (2008-2018), Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, Kawaler Orderu Uśmiechu, inicjator uchwalenia przez Sejm Roku Janusza Korczaka (2012), Roku Ireny Sendlerowej (2018) i Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka (20 listopada), doprowadził do licznych zmian w prawie lepiej zabezpieczających dobro dziecka (m.in. wprowadzenia całkowitego zakazu stosowania kar cielesnych wobec dzieci).

Źródło:  https://wydawnictwoibis.pl/opowiesci-o-tym-co-daje-moc

Roch Urbaniak  - „Papiernik. Targowisko opowieści”
Wydawnictwo Tadam, 2020

Jest takie targowisko, które pojawia się raz na dwa lata i tylko nieliczni wiedza gdzie je znaleźć. Targowisko gdzie handlarze z najdalszych krain oferują towary tak niezwykłe, że aby je kupić przy ich straganach tłoczą się zarówno pasterze, mędrcy, wędrowcy i magowie, jak i królowe, książęta czy cesarze. Te skarby to opowieści, a sprzedają je Papiernicy. Bo chyba nie myśleliście, że Papiernik jest jeden? A skąd! Opowieści dzieją się cały czas, i bardzo łatwo je przeoczyć. Dzieją się głęboko pod ziemią i wysoko w chmurach, w głębi mórz i w blasku odległych gwiazd. Jeden Papiernik nie dałby rady złapać ich wszystkich. Dlatego jest ich wielu. Jeżeli chcesz ich poznać i posłuchać jakie historie mają do opowiedzenia musisz udać się na Targowisko Opowieści. Ta książka pomoże Ci na nie dotrzeć.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło:  https://ksiegarnia-tuliszkow.pl/papiernik-targowisko-opowiesci

Anna Wiśniewska-Grabarczyk – „Marcelinka Kolanko ratuje książki czyli o znikających kartkach, stronach i książkobójcach z ulicy Mysiej”
Wydawnictwo Olesiejuk, 2023

Rodzina Kolanków kocha czytać. Kiedy więc z książkami małej Marceliny zaczynają dziać się dziwne rzeczy, dzielna myszka postanawia działać.  
Przed Wami piękna i mądra opowieść dla małych i dużych: o świecie, w którym działa cenzura, o poszukiwaniu prawdy i o tym, co często stoi za rządami despotów. 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło:  https://www.empik.com/marcelina-kolanko-ratuje-ksiazki-czyli-o-znikajacych-kartkach-pomazanych-stronach-i-ksiazkobojcach-wisniewska-grabarczyk-anna,p1406367454,ksiazka-

Alex Woolf  – „Escape room. Największa sprawa Sherlocka”
Wydawnictwo Zielona Sowa, 2024

Ekscytująca interaktywna łamigłówka!
Młody czytelnik wciela się w postać najsłynniejszego detektywa, Sherlocka Holmesa, i rusza w pościg za nie mniej słynnym złoczyńcą – Moriartym, który ukradł bezcenny brylant. Aby odnaleźć skradziony klejnot, konieczne będzie rozwiązanie szeregu zagadek i poprawne wytypowanie odpowiedzi na różne pytania. Tylko wówczas jest szansa na złapanie przestępcy i odzyskanie drogocennego kamienia. Podczas tych ekscytujących poszukiwań młody czytelnik powinien wykorzystać wszystkie swoje zdolności – spostrzegawczość, umiejętność zapamiętywania i kojarzenia faktów oraz logiczne myślenie. Dobra zabawa i dreszcz rywalizacji gwarantowane.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/najwieksza-sprawa-sherlocka-escape-room-wolf-alex,p1446603565,ksiazka-p

Katherine Woodfine  – „Fantastyczna Jane Austen. Duma i uprzedzenie”
Wydawnictwo Zielona Sowa, 2023

Fantastyczna Jane Austen, czyli klasyka literatury opowiedziana na nowo! Pani Bennet chce bogato wydać za mąż każdą z pięciu córek. Elizabeth, jedna z nich, postanawia, że nigdy nie poślubi mężczyzny dla majątku, lecz tylko z miłości. Na balu spotyka pana Darcy’ego. On robi wrażenie inteligentnego, ale wyniosłego. Ona jest zbyt nieśmiała, a jednocześnie bardzo bezpośrednia. Początkowo nie przypadają sobie do gustu. Szybko okazuje się, że łączy ich jednak więcej niż się wydaje… „Duma i uprzedzenie” to klasyka literatury, tym razem w skondensowanej i przyjaznej młodym czytelnikom formule. Poruszające, pełne klimatu pierwszej miłości historie z powieści Jane Austen wzbogacone są o zabawne, czarno-białe ilustracje, które uatrakcyjnią czytanie. 

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/fantastyczna-jane-austen-duma-i-uprzedzenie-jane-austen-woodfine-katherine-253324


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki